X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: czekamy na uzasadnienie wyroku ws. Fundacji Malta

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 13:30
Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że dopiero po otrzymaniu uzasadnienia nakazującego wypłacenie przez Skarb Państwa 300 tys. zł dotacji wraz z odsetkami organizatorowi Malta Festival Poznań resort podejmie decyzję o dalszych działaniach w tym sporze. 
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: PAP/Roman Zawistowski

Orzeczenie w tej sprawie Sąd Okręgowy w Warszawie 3 kwietnia. Zgodnie z nim Skarb Państwa ma wypłacić 300 tys. zł dotacji wraz z odsetkami organizatorowi Malta Festival Poznań. Dotacji tej - mimo zawartej umowy - nie wypłaciło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na organizację imprezy w 2017 r. Wyrok jest nieprawomocny. 

"W naszym rozumienu umowa została złamana"

- To postanowienie, które będę mógł skomentować w momencie, w którym będę znał jego uzasadnienie. Mogę tylko przypomnieć, że powodem odmowy finansowania było złamanie umowy. Ponieważ środki publiczne są zawsze projektowane i wydawane w oparciu o umowę. Ta umowa została w naszym rozumieniu złamana przez podmiot, który miał dysponować środkami i dlatego nie zostały one wypłacone" – tłumaczył w środę w Łodzi szef MKiDN prof. Piotr Gliński. 

Dodał, że resort czeka na uzasadnienie wyroku. - To jest postanowienie nieprawomocne, więc trudno mi powiedzieć jaka będzie nasza dalsza decyzja. Muszę przeczytać uzasadnienie – zaznaczył minister kultury. 

Wypłata dotacji celowych

Pozew o zapłatę przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 300 tys. zł dotacji skierowała do sądu Fundacja Malta, organizująca Malta Festival Poznań. W 2016 r. fundacja zawarła trzyletnią umowę na organizację poznańskiej imprezy, na mocy której MKiDN zobowiązało się do wypłaty dotacji celowych co roku. Jednak w 2017 r. do wypłaty dotacji nie doszło. Bezpośrednim powodem wstrzymania jej przez wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego był fakt, że jednym z kuratorów edycji festiwalu w 2017 r. był Oliver Frljić, chorwacki reżyser kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa" w stołecznym Teatrze Powszechnym. 

Gliński wyjaśnił w środę, że umowa zakładała "pogłębienie dialogu pomiędzy uczestnikami (festiwalu) oraz będzie w pokojowy sposób rozwijała relacje między instytucją teatru a publicznością". 

- Tymczasem zatrudniony do prowadzenia festiwalu artysta w funkcji kuratora, w międzyczasie – pomiędzy wstępną decyzją, a przekazaniem środków – swoim działaniem, jak i bezpośrednimi wypowiedziami łamał te zasady. Nie chodziło mu pogłębienie zrozumienia idei przedstawień, perfomansu teatru i budowania dialog pomiędzy uczestnikami tego procesu, a wręcz przeciwnie – jego działania ludzi dzieliły, prowadziły do silnego konfliktu społecznego, protestów, awantur. Jego wypowiedzi to potwierdzały. On mówił, że nie interesuje go zrozumienie, tylko wywoływanie konfliktów i podziałów. Dla mnie to oczywiste łamanie umowy – wskazał Gliński. 

"Zobowiązanie kontraktowe"

Podczas ogłaszania wyroku sędzia Jacek Bajak podkreślił, że sprawa dotyczyła "czysto zobowiązania kontraktowego i dla jej rozstrzygnięcia sąd musiał poddać analizie zapisy umowy". - W ocenie Sądu Okręgowego zapisy umowy nie dawały podstawy do odmowy wypłaty świadczenia, do którego się zobowiązał minister podpisując umowę o dofinansowanie festiwalu - wyjaśnił. Dodał, że w ocenie sądu "zapisy umowy nie dawały podstawy do odmowy wypłaty świadczenia, do którego się zobowiązał minister podpisując umowę o dofinansowanie festiwalu". 

Poznański Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 r. jako platforma prezentacji sztuki eksperymentalnej, offowej; dziś jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister kultury: trwa reforma organizacji pozarządowych

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 11:14
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował o powołaniu Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Piotr Gliński powiedział, że nowa struktura jest częścią resortu kultury i będzie wspierać rozwój słabszych i mniejszych organizacji pozarządowych.
rozwiń zwiń