more_horiz
Wiadomości

Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna): od rządu oczekujemy działań systemowych

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 08:00
Posłowie pracują nad Emeryturą+, projektem ustawy o dodatkowym świadczeniu emerytalnym w wysokości 1100 zł brutto. - Nie jest wykluczone, że Nowoczesna wstrzyma się podczas głosowania w Sejmie - powiedziała w Polskim Radiu 24 posłanka Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna).
Audio
  • 04.04.2019. Gość PR24: Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna)

Posłanka Nowoczesnej przypomniała w Polskim Radiu 24, że 300 tys. emerytów pobiera głodowe emerytury i że jej partia "oczekuje od rządu działań systemowych". W jej ocenie Emerytura+ takim rozwiązaniem nie jest.

- Rząd przez te trzy lata nie zrobił systemowo nic, co byłoby skierowane do emerytów. A teraz sypie 888 zł miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Czuję niesmak - powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

Posłanka przedstawiła w PR24 trudną sytuację seniorów w Polsce. Mówiła m.in. o problemach z opieką dzienną i śmiertelnych przypadkach na SOR-ach, o których w ostatnich dniach było głośno.

- Emerytura+ nie poprawia sytuacji seniorów w służbie zdrowia. Mamy problemy z opieką dzienną i na SOR-ach. Tam jest tragicznie. Rząd powinien waloryzować emerytury. Jednorazowa wypłata w wysokości 888 zł netto wystarczy jedynie na 2-3 prywatne wizyty - przekonywała. 

Gość PR24 zwróciła także uwagę na źródła finansowania socjalnych programów Prawa i Sprawiedliwości.

- Rząd chce wydać ekstra 11 mld zł. To ogrom pieniędzy. A nie ma przy tym minister finansów. Chciałabym wiedzieć, skąd weźmiemy te pieniądze. Sypanie miliardami bez pokrycia to nieodpowiedzialność - stwierdziła w PR24.

W kontekście finansowej pomocy skierowanej do emerytów i funkcjonowania ZUS Paulina Hennig-Kloska mówiła też o demografii. Według niej obszar ten jest zaniedbywany przez obecny rząd.

Musimy zachęcać Polki do rodzenia dzieci. O tym Ministerstwo Rodziny, minister Rafalska, nic nie mówi - stwierdziła Paulina Hennig-Kloska.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej odpowiadała w Sejmie podczas pierwszego czytanie projektu ustawy Emerytury+ z Funduszu Pracy na pytania posłów. Elżbieta Rafalska mówiła, że dynamika wpływu składek do funduszu zwiększyła się, co jest związane z dobrą sytuacją na rynku pracy - dużą liczbą pracowników i rosnącymi wynagrodzeniami. 

W świetle ustawy, w maju emeryci mają otrzymać jednorazowe świadczenie w wysokości 888 zł i 25 gr. Koszt sfinansowania tych dodatkowych emerytur wyniesie 10 mld 800 mln zł. Z projektu wynika, że pieniądze na ten cel według projektu ustawy będą pochodzić z Funduszu Pracy, czyli z pieniędzy przeznaczonych na walkę z bezrobociem w trakcie trudnej sytuacji na rynku pracy.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Eliza Olczyk

PR24/tb

____________________ 

Data emisji: 04.04.2019

Godzina emisji: 07.09

Zobacz także

Zobacz także