X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Tadeusz Szyma, członek rady programowej TVP. Miał 76 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 06:48
Zmarł Tadeusz Szyma - reżyser i krytyk filmowy, poeta i wykładowca akademicki. Przez wiele lat członek redakcji "Tygodnika Powszechnego" oraz miesięcznika "Kino". Członek Rady Programowej TVP. Miał 76 lat.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Tadeusz Szyma urodził się 22 września 1942 roku w Częstochowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracował naukowo w Polskiej Akademii Nauk i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez kilkanaście lat (1978-91) był redaktorem "Tygodnika Powszechnego", na którego łamach zajmował się tematyką kulturalną, w tym krytyką filmową.

W pierwszej połowie lat 90. wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, rozpoczął też pracę w TVP, gdzie był między innymi kierownikiem redakcji filmu dokumentalnego, a następnie wiceszefem redakcji dziecięcej i młodzieżowej. W ostatnich latach był wykładowcą na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, gdzie prowadził kurs na temat manipulacji w mediach i komunikacji społecznej, oraz stałym współpracownikiem miesięcznika "Kino". Od 2016 roku zasiadał w Radzie Programowej TVP. 

Autor bądź współautor wielu nagradzanych filmów dokumentalnych: "Drogi królowej Jadwigi", "Książę", "Ormiańskie serce dla Polski", "Papież nadziei", "Ostatni świadek", "Serce Śląska". Współpracownik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Autor setek publikacji prasowych, a także tekstów do albumów fotograficznych, miedzy innymi o Ziemi Świętej, Asyżu, malarstwie Stanisława Rodzińskiego. Redaktor naczelny przewodnika ,"Z Karolem Wojtyłą wędrowanie po Polsce".

Poeta wydał między innymi "Więcej wierszy nie pamiętam" oraz zbiory dla dzieci "Książka" "Zwierzenia zwierząt", "Wiersze i wierszyki o sprawach dużych i małych". W 2012 roku otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności za działalność opozycyjną w latach 70. i 80. . W 2015 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał mu Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za całokształt pracy twórczej na różnych polach; w 2017 roku odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności dziennikarskiej i redakcyjnej". 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak