more_horiz
Wiadomości

Strajk nauczycieli. Rzecznik Praw Rodziców: to przypomina przedwyborczy klimat

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 15:59
- To bardzo niedobre działanie, które obraca się przeciwko nauczycielom – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Starzyński, prezes Fundacji "Rodzice Szkole", odnosząc się do strajku panującego w oświacie. – On jest tak skonstruowany, że ma jak najbardziej zaboleć społeczeństwo – stwierdziła Karolina Elbanowska, Rzecznik Praw Rodziców.
Audio
  • 04.04.2019 Karolina Elbanowska: tak skonstruowano ten strajk nauczycieli, że ma jak najbardziej zaboleć społeczeństwo
  • 04.04.2019 Wojciech Starzyński o strajku nauczycieli: to bardzo niedobre działanie
Strajk nauczycieli w Szkole Podstawowej nr 60 im. Wojciecha Bogusławskiego w Poznaniu
Strajk nauczycieli w Szkole Podstawowej nr 60 im. Wojciecha Bogusławskiego w PoznaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W poniedziałek rozpoczął się bezterminowy strajk w części szkół i przedszkoli organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Ostatnie rozmowy oświatowych związków zawodowych z rządem odbyły się w niedzielę wieczorem. Porozumienie ze stroną rządową zawarła wtedy tylko oświatowa "Solidarność", ZNP i FZZ odrzuciły propozycję.

Wicepremier Beata Szydło w poniedziałkowe południe podczas konferencji podkreśliła, że po raz kolejny rząd zaprasza ZNP i FZZ do prowadzenia rozmów. Jednocześnie zaznaczyła, że obecnie konieczne jest "uspokojenie sytuacji w oświacie i zagwarantowanie spokojnego przebiegu egzaminów dla młodzieży i dla uczniów". Oceniła także, że porozumienie podpisane w niedzielę przez "Solidarność" jest dobre i "gwarantuje podwyżki dla nauczycieli".

Wojciech Starzyński stwierdził na antenie Polskiego Radia 24, że niektóre szkoły utrudniły w poniedziałek pracę także rodzicom. Ci, których dzieci ze względu na strajk nie mogły liczyć na lekcje, musieli zatroszczyć się o opiekę, czego protestujący nie wzięli pod uwagę. – Rodzice są częścią szkoły i to trzeba sobie uzmysłowić – zaznaczył prezes Fundacji „Rodzice Szkole”. – Jednak znaczna część placówek i nauczycieli, która rozumiejąc rolę szkoły, nie strajkuje i zapewnia dzieciom opiekę – dodał.

Zdaniem gościa audycji to, co dzieje się obecnie w oświacie, chluby pedagogom nie przynosi. - To bardzo niedobre działanie, które obraca się przeciwko nauczycielom. Kierownictwo ZNP weszło na stricte polityczny obszar działalności. Pana Broniarza [Sławomir Broniarz, prezes ZNP – przyp. red.] i kierownictwa FZZ nie interesuje ani los polskiej oświaty, ani los polskich nauczycieli oraz dzieci. Dążą do anarchizacji życia publicznego – stwierdził Wojciech Starzyński.

- Całe społeczeństwo uważa, że nauczyciele są jego elitą i należy im się godne wynagrodzenie. Jeśli jednak nadal będą strajkować i uniemożliwią np. przeprowadzenie egzaminów, to poparcie i zrozumienie obróci się przeciwko nim – podkreślił.

Podobnego zdania była Karolina Elbanowska, Rzecznik Praw Rodziców. Jej zdaniem obecna sytuacja w oświacie antagonizuje środowiska nauczycieli i rodziców. – To wszystko przypomina przedwyborczy klimat. Sytuacja jest postawiona na ostrzu noża. Rozmowy nie są prowadzone w merytoryczny sposób, tylko na zasadzie zagrożenia rozsypania systemu przez związki zawodowe – powiedziała.

Jak stwierdziła, odnosi wrażenie, że napięcie na linii rodzice-nauczyciele zwiększy się. – Tak skonstruowano ten strajk, by jak najbardziej zabolał społeczeństwo. By zabolał rodziców oraz dzieci, a tym samym by nasz ból wpłynął na decyzję rządzących. Myślę, że są lepsze formy strajku, przeciwko którym rodzice nie mieliby nic do powiedzenia. To np. zawieszenie na jakiś czas wykonywania prac związanych z biurokracją – powiedziała Karolina Elbanowska.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/bb/PAP

---------------------------

Data emisji: 08.04.2019

Godzina emisji: 14.35

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także