Msze święte, Apel Pamięci, marsze. Uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Zakończyły się uroczystości przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej. - Musimy odbudować siłę narodu polskiego. Musimy dążyć do tego, by nasz naród miał nie tylko argumenty moralne, ale także te materialne - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

2019-04-10, 19:30

Msze święte, Apel Pamięci, marsze. Uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Posłuchaj

Przemówienia prezesa PiS i prezydenta zakończyły obchody 9 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

RELACJA:

21.55

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie zakończyły się centralne uroczystości w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

REKLAMA

21.47

- Niech z tamtej tragedii, z tego bólu straszliwego płynie też moc, imperatyw dla nas do tego, aby doprowadzić do takiej Polski, o jakiej marzył nasz prezydent Lech Kaczyński - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

21.42

21.41

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda: chcę Państwu podziękować za te dziewięć lat pamięci.

21.38

Przed Pałacem Prezydenckim przemawia prezydent Andrzej Duda.

21.34

Jarosław Kaczyński w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej: zwracam się z apelem - pamiętajcie o tej tragedii, o tych, którzy zginęli, bo choć różniło ich wiele, to w tym momencie byli zjednoczeni w tym jednym celu, tak ważnym dla naszego narodu.

REKLAMA

21.20

21.18

Jarosław Kaczyński: musimy dalej iść drogą prawdy - idzie nią polski prrezydent i rząd. Musimy budować lub odbudowywać siłę państwa

21.15

REKLAMA

Jarosław Kaczyński: jeżeli chcemy odzyskać status wielkiego europejksiego narodu, to musimy o tę prawdę walczyć. Rozumiał to prezydent Lech Kaczyński i rozumie to nasz obecny prezydent Andrzej Duda. My kontynujemy tę misję.

21.12

Przed Pałacem Prezydenckim rozpoczyna się przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

21.01

REKLAMA

20.55

W środę wieczorem, po mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, jej uczestnicy wyruszyli w kierunku Pałacu Prezydenckiego. Na czele marszu idą prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Uczestnicy marszu zatrzymają się przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, gdzie przemówienie wygłoszą prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński

W uroczystości biorą udział m.in. rodziny ofiar katastrofy, przedsatwiciele rządu, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski.

REKLAMA

20.32

Biskup Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski przypomniał, że prawda prowadzi ku wolności. W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście hierarcha przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, w dziewiątą jej rocznicę.

W homilii biskup Michał Janocha podkreślił, że Kościół w dzisiejszych czytaniach zwraca uwagę na wyzwalającą moc prawdy oraz na konieczność ustawienia Boga na szczycie hierarchii wartości.

20.11

REKLAMA

Minutą ciszy rozpoczął się unijny szczyt w Brukseli w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej. O uczczenie ofiar poprosił premier Mateusz Morawiecki.

19.44

19.27

- Polecamy dziś Panu Bogu wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej i prosimy o łaskę zbawienia- mówił ksiądz prałat Bogdan Bartołd rozpoczynając w warszawskiej Archikatedrze świętego Jana mszę w intencji tych wszystkich, którzy ponieśli śmierć 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. 

19.20

REKLAMA

19.05

W Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie rozpoczęła się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

18:32

18.15

REKLAMA

Pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem uczczono w Lublinie w środę podczas uroczystości z ceremoniałem wojskowym na placu Litewskim w centrum miasta. Odczytano apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych i miejskich, poczty sztandarowe organizacji i instytucji oraz kombatanci. Obecna była Alina Wojtas, wdowa po lubelskim działaczu PSL Edwardzie Wojtasie, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

17.50

Msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej została odprawiona w środę w Wilnie. Wzięli w niej udział przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej, społeczności polskiej i litewskiej, kombatanci, harcerze.

- Wiele osób, które zginęły w Katyniu, pochodziło właśnie z tych terytoriów (Wileńszczyzny). Ja sama straciłam tam dziadka, ojca mojej mamy - powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska. Wskazała, że "potrzebujemy elit, potrzebujemy ludzi silnych, którzy będą bronić naszych narodów przez zagrożeniami, a tacy ludzie właśnie zginęli".

- Bardzo nam brakuje tych osób, które zginęły właśnie w Smoleńsku - podkreśliła ambasador. 

17.30

REKLAMA

17.20

Około 100 uczestników "Marszu z Portretami" wyruszyło po godz. 17 sprzed pomnika Witosa na placu Trzech Krzyży w stolicy. Uczestnicy przemarszu niosą czarno-białe fotografie osób, które zginęły w 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Część niesie biało-czerwone flagi. Niektórzy trzymają transparenty, np. "Stowarzyszenie Solidarni 2010 - Smoleńsk 10.04.2010 - Pamiętamy". Przez głośnik wyczytywane są nazwiska ofiar katastrofy.

17.03

Uczestnicy Marszu z Portretami, zorganizowanego przez Solidarnych 2010 w hołdzie 96 ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, przed wyruszeniem marszu ulicami Warszawy Uczestnicy Marszu z Portretami, zorganizowanego przez Solidarnych 2010 w hołdzie 96 ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, przed wyruszeniem marszu ulicami Warszawy fot. PAP/Paweł Supernak

16.55

REKLAMA

16.53

18 Dywizja Zmechanizowana otrzymała imię gen. broni Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Szef MON Mariusz Błaszczak, który podpisał w środę decyzję w tej sprawie, powiedział, że formowanie tej nowej dywizji przebiega zgodnie z harmonogramem. 

- Prace prowadzone są energicznie, dynamicznie, wypełniamy jest harmonogram, wszystko przebiega tak jak powinno - powiedział Błaszczak po wysłuchaniu meldunku dowódcy dywizji gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego. 

- Dziś, w tym szczególnym dniu dziewiątej rocznicy tragedii smoleńskiej podpisałem także decyzję nadająca 18. Dywizji Zmechanizowanej imię świętej pamięci. gen. broni Tadeusza Buka, żołnierza, który oddał swe życie na służbie, dowódcy, który wyróżniał się zapałem, zaangażowaniem, wiedzą, służbą - powiedział szef MON. 

REKLAMA

16.37

Ambasador Polski w Moskwie Włodzimierz Marciniak oświadczył, że polska dyplomacja stale domaga się do Rosji zwrotu wraku samolotu Tu-154M. Strona rosyjska do dziś nie chce zwrócić wraku maszyny, zasłaniając się względami procesowymi, czym utrudnia polskim organom ścigania prowadzenie śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku.

16.34

16.21

REKLAMA

Niech ta dzisiejsza rocznica tragicznego 10 kwietnia 2010 r., kiedy Polacy będą wspominać swoich wielkich rodaków, którzy zginęli pod Smoleńskiem, wzbudzi w nas na nowo zapał służby pamięci narodowej – apelował w środę w Krakowie franciszkanin o. Alojzy Warot. 

W kościele św. Kazimierza w rocznicę katastrofy smoleńskiej, gdzie w środowe popołudnie odprawiono mszę świętą w intencji b. prezesa IPN Janusza Kurtyki, zgromadzili się m.in. członkowie jego rodziny i pracownicy krakowskiego oddziału Instytutu. 

16.20

Przed siedzibą Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oddano hołd tragicznie zmarłemu w katastrofie smoleńskiej Januszowi Krupskiemu, byłemu kierownikowi tej instytucji. Wcześniej pełnił on obowiązki zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. 

REKLAMA

15.53

15.19

15.13

15.02

REKLAMA

14.53

W 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i najwyższe władze państwowe oddali hołd i zapalili znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej. 

Proboszcz Świątyni Opatrzności Bożej, Tadeusz Aleksandrowicz, powiedział, że co roku 10 kwietnia, w Panteonie Narodowym, najważniejsze osoby w państwie z prezydentem na czele w ten sposób oddają cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej. - W Panteonie Narodowym spoczęli: śp. prezydent Ryszard Kaczorowski, śp. ksiądz Józef Joniec, śp. ksiądz Zdzisław Król oraz śp. ksiądz Andrzej Kwaśnik. To są osoby, które przypominają nam o tej wielkiej tragedii - dodał proboszcz Tadeusz Aleksandrowicz.

14.50

REKLAMA

14.36

 

14.32

Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem odsłonięto na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach 10 listopada 2010 roku. Monument znajduje się w tzw. kwaterze smoleńskiej, u wylotu Alei Profesorskiej. Ma formę bloku z białego granitu, przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu. 

REKLAMA

14.19

14.00

W Smoleńsku i Katyniu zakończyły się uroczystości związane z 9. rocznicą katastrofy smoleńskiej i 79. rocznicą zbrodni katyńskiej. Hołd ofiarom tragedii z 10 kwietnia 2010 roku oraz oficerom zamordowanym w 1940 roku przez NKWD oddali polscy dyplomaci, rosyjska Polonia i grupa przedstawicieli klubów "Gazety Polskiej". 

13.49

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach osób spoczywających w tzw. kwaterze smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Prezydentowi towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.

13.33

Premier Mateusz Morawiecki wraz z przedstawicielami rządu złożył kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na warszawskich Powązkach Wojskowych.

13.24

REKLAMA

13.16

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki odwiedzili Cmentarz Bródnowski oraz cmentarz w Grabowie, gdzie złożyli wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej. Liderom Prawa i Sprawiedliwości towarzyszyli m.in.: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szefowie: MON - Mariusz Błaszczak i MSWiA - Joachim Brudziński. Kwiaty złożono m.in. na grobie prezydenckiego ministra Pawła Wypycha, który w latach 2009-2010 odpowiadał w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego za sprawy społeczne.

13.00

Prezes PiS Jarosław Kaczyński składa wieniec w Świątyni Opatrzności Bożej Prezes PiS Jarosław Kaczyński składa wieniec w Świątyni Opatrzności Bożej

12.55

REKLAMA

Marszałek Sejmu i marszałek Senatu złożyli kwiaty przed pomnikiem Ofiar Katastrofy w Smoleńsku na warszawskich Powązkach.

12.50

- Obecnie większość ludzi zdaje sobie sprawę, że katastrofa smoleńska nie została wyjaśniona - powiedziała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka. Jej zdaniem w ciągu tych lat zwiększyła się świadomość większości Polaków, którzy sceptycznie odnoszą się do oficjalnych wersji zdarzeń. - Politycy Platformy Obywatelskiej, przy okazji katastrofy w Smoleńsku, udowodnili, że nigdy nie powinni mieć niczego do powiedzenia w sprawach Polski - podkreśliła.

12.43

REKLAMA

- Straciliśmy bardzo wielu wybitnych polityków, kto wie, czy gdyby nie ta katastrofa, to wcześniej nie wygralibyśmy wyborów, bo to była wielka strata dla całej naszej formacji - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem.

12.36

Szef podkomisji do spraw ponownego zbadania wypadku lotniczego Antoni Macierewicz poinformował, że końcowy raport gremium o przyczynach katastrofy smoleńskiej zostanie opublikowany na przełomie tego i przyszłego roku. Były minister obrony narodowej zaznaczył, że przedstawienie ostatecznych ustaleń podkomisji nastąpi po zakończeniu badań amerykańskiego zespołu.

12.32

REKLAMA

Mieszkańcy Łowicza pamiętają o ofiarach katastrofy smoleńskiej. "Przyjeżdżamy tu, bo to dla nas ważne".

12.30

12.24

Prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 

REKLAMA

12.13

12.10

Premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz prezes PiS złożyli kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Spoczywają tam prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzej Kwaśnik, prezes Stowarzyszenia Parafiada ks. Józef Joniec oraz były kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisław Król.

12.08

REKLAMA

Wieczorem w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Po mszy świętej spod Bazyliki przejdzie przed Pałac Prezydencki Marsz Pamięci, gdzie planowane są wystąpienia prezydenta Dudy oraz lidera PiS.

12.00

11.48

Proboszcz archikatedry warszawskiej ksiądz Bogdan Bartołd wspomina 10 kwietnia 2010 roku jako trudne doświadczenie osobiste. Duchowny mówił w Polskim Radiu 24, że tego dnia był poza Warszawą i zadzwonił do niego kardynał Kazimierz Nycz, prosząc, by wieczorna msza w stołecznej archikatedrze została odprawiona w intencji ofiar. Duchowny podkreślił, iż wierzy, że z tragedii smoleńskiej Bóg chciał wyprowadzić dobro. Dodał jednak, że w kolejnych tygodniach wkradło się "szatańskie zło" podziału.

REKLAMA

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego w Warszawie Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego w Warszawie

11.41

- Donald Tusk się wybielił. W tej bitwie po Smoleńsku umiejętnie zrzucił z siebie płaszcz moralnej odpowiedzialności za rozdzielenie obu wizyt, która na nim spoczywa - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta "Do Rzeczy" Piotr Semka.

11.40

11.38

W marszu w Krakowie wzięli udział między innymi pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej z prezesem IPN na czele. Jarosław Szarek wspominał swojego tragicznie zmarłego poprzednika - Janusza Kurtykę. - Minęło tyle lat, ale jakby to było wczoraj. To był nasz prezes, człowiek niezwykły, można powiedzieć nie do zastąpienia, erudyta. Człowiek, który całym swym życiem dawał świadectwo, jak ważna jest kwestia niepodległości Polski, człowiek honoru i bezkompromisowy wobec najważniejszych kwestii - wspominał Szarek.

REKLAMA

11.34

Marsz, minuta ciszy, hymn Polski i apel poległych - tak w Krakowie wyglądały uroczystości dziewiątej rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Kilkadziesiąt osób przeszło ulicami Krakowa, aby uczcić pamięć 96 ofiar katastrofy. Uczestnicy marszu wyruszyli z Rynku Głównego przed Krzyż Katyński u stóp Wzgórza Wawelskiego.

11.26

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska złożyła na warszawskich Powązkach kwiaty przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

REKLAMA

11.23

11.20

W Polskim Radiu nt. katastrofy smoleńskiej rozmawiali m.in. Ewa Stankiewicz z Telewizji Republika i Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci".

- Mamy niezbite dowody, że samolot rozerwał się nad ziemią w wyniku serii eksplozji, które nie były eksplozjami związanymi z paliwem. Raporty rosyjski oraz Millera są fałszywe i kłamliwe. Niezbicie pokazuje to raport techniczny, który skupia się na ustaleniu faktów. Mamy do czynienia z ludzkim działaniem, przygotowaniem zabicia polskich władz na terenie Rosji. To premier Tusk przystał na to, że dysponentem dowodów w śledztwie stała się Rosja. Jemu zawdzięczamy, że jesteśmy dziadami proszalnymi ws. wraku i dowodów - powiedziała Ewa Stankiewicz.

REKLAMA

- Nasz największy dramat tkwi w poczuciu bezradności. Mamy do czynienia z podwójną anatomią upadku - stwierdził Piotr Cywiński. Na antenie Polskiego Radia 24 nawiązał do powołanej w 2010 roku komisji Jerzego Millera, która miała wyjaśnić okoliczności katastrofy smoleńskiej.

- Założenie, że komisja ta będzie w stanie coś wyjaśnić, było absurdalne. Po pierwsze, stworzyli ją politycy, czyli ludzie bez pojęcia odnośnie do materii, z którą przyszło im się zmierzyć. Po drugie, pracowała ona w oparciu o materiały z drugiej ręki udostępniane przez Rosjan, którzy na konferencji prasowej, ustami Tatiany Anodiny, przewodniczącej Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, powiedzieli, że wina za katastrofę leżała po stronie nieudolnych i nieodpowiedzialnych pilotów, którymi komenderował pijany generał. Blisko dekadę po katastrofie czujemy upokorzenie i poniżenie. Wymowną tego ilustracją jest wrak polskiego samolotu na rosyjskiej ziemi - dodał dziennikarz "Sieci".

11.08

Wspomnienie o prezydencie Lechu Kaczyńskim

REKLAMA

11.01

Premier Mateusz Morawiecki wraz z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim na Cmentarzu Bródnowskim oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Premierowi, marszałkowi i prezesowi PiS towarzyszyli także szef MSWiA Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Na grobach Katarzyny Doraczyńskiej i Pawła Wypycha Mateusz Morawiecki zapalił znicze. Jarosław Kaczyński złożył biało-czerwoną wiązankę kwiatów.

10.50

Prezydent Andrzej Duda wziął w środę na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie udział w uroczystości przy grobie Wiesława Wody, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Pamięć wieloletniego posła i szefa małopolskiego PSL uczcił też prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz i działacze tej partii.

- Bardzo dziękuję, że państwo jesteście tutaj, że możemy razem dać świadectwo tej pamięci, dlatego że (...) ci, którzy wtedy byli w tej delegacji, która z prezydentem Rzeczpospolitej Lechem Kaczyńskim i jego małżonką udała się do Katynia, nie robili nic innego, tylko to, co do nich należało jako ludzi, którzy pełnili funkcje publiczne, a zarazem byli patriotami i wiedzieli doskonale, co jest ważne - mówił Andrzej Duda.

REKLAMA

10.45

10.43

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew oświadczył, że uważa za bezpodstawne pretensje dotyczące zachowania władz Rosji po katastrofie smoleńskiej. Jako powód niezakończenia w Rosji śledztwa ws. katastrofy wymienił zapytania ze strony polskich śledczych.

Odnosząc się do niedawnego wywiadu ambasadora RP w Moskwie Włodzimierza Marciniaka dla niezależnej rosyjskiej "Nowej Gaziety", ambasador powiedział: "pretensje mojego polskiego kolegi do zachowania władz rosyjskich po katastrofie uważam za absolutnie bezpodstawne".

10.28

REKLAMA

10.22

Posłuchaj

- Poprzez katastrofę smoleńską należy przypominać prawdę o zbrodni katyńskiej z 1940 roku - powiedziała wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie, Magdalena Merta w Polskim Radiu 24 (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

10.05

Kwiaty przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego i pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. złożyli m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef MSZ Jacek Czaputowicz i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.


W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wieniec złożyła szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. 

9.59

REKLAMA

- Przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy byli w szoku, kiedy usłyszeli, że Polska zrzekła się prawa przeprowadzenia śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej na rzecz Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Tarczyński.

Uroczystości przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Pl. Piłsudskiego w Warszawie Uroczystości przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w Warszawie

9.53

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin powiedział w radiowej Trójce, że dotychczasowe raporty nie przedstawiły przyczyny katastrofy. Podkreślił, że obecny rząd robi wszystko, aby odzyskać wrak samolotu. - Niektórzy uważają, że raport Anodiny i komisji Millera wszystko wyjaśnia. Ja nie należę do tych osób. Podtrzymywanie tezy, że przyczyną katastrofy było uderzenie w legendarną brzozę, nie wytrzymuje konfrontacji z badaniami - mówił.

9.47

REKLAMA

Prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył wieniec pod portretem pary prezydenckiej ustawionym przed Pałacem Prezydenckim.

9.47

Przed Pałacem Prezydenckim ustawiono zdjęcie pary prezydenckiej: Lecha i Marii Kaczyńskich; po bokach ustawiono biało-czerwone flagi, a na chodniku został ułożony krzyż z biało-czerwonych zniczy. Apelowi towarzyszyła asysta wojskowa. Apel zaczął się o hymnu narodowego; następnie odczytano nazwiska ofiar tragedii smoleńskiej.

9.40

- Benedyktyńska praca komisji i prokuratury doprowadziła do wspaniałych, ale przygnębiających odkryć. Przeprowadzono ekshumacje, które blokował poprzedni rząd i poprzednia prokuratura - powiedział w Polskim Radiu Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego i brat Stefana Melaka, który zginął 10 kwietnia 2010 roku.

REKLAMA

9.29

9.27

- Dziękuję za to, że akcentujemy to, że jest to dla nas tak ważne, ta pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyzny, odeszli wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa, obowiązek pamięci, bo przecież pojechali oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu w 1940 r. - mówił prezydent dziennikarzom. Podkreślił, że "bardzo, bardzo ich wszystkich nam brakuje".

Prezydent Andrzej Duda, Marta Kaczyńska z mężem i córką w drodze do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu Prezydent Andrzej Duda, Marta Kaczyńska z mężem i córką w drodze do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu


- Szkoda, że ich nie ma z nami. Być może wiele spraw w Polsce wyglądałoby inaczej, może wyglądałoby lepiej, gdyby byli ci ludzie ze wszystkich stron sceny politycznej, którzy wtedy pojechali do Katynia i którzy bezpowrotnie od nas odeszli, a wiernie służyli Rzeczpospolitej Polskiej - powiedział prezydent.

REKLAMA

Posłuchaj

- Odeszli, wykonując swoje obowiązki wobec państwa - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w Krakowie oddał hołd Lechowi i Marii Kaczyńskim. 0:26
+
Dodaj do playlisty

9.25

- Jesteśmy tu, żeby się pomodlić i oddać hołd wszystkim, którzy zginęli w Smoleńsku - mówił w Krakowie prezydent Andrzej Duda, który modlił się przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

9.20

W berlińskiej bazylice św. Jana Chrzciciela o godzinie 18.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej oraz ofiar ludobójstwa w Katyniu. W Konsulacie Generalnym w Hamburgu konsul wraz z przedstawicielami Polonii złożą wiązanki pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy rządowego samolotu z 2010 r. w Smoleńsku.

REKLAMA

9.15

9.07

Między 9.30 a 15.00 przed Pałacem Prezydenckim będzie wyświetlany blok filmowy poświęcony katastrofie i osobom, które w niej zginęły. 

9.01

Przed Pałacem Prezydenckim został odczytany Apel Pamięci wraz z przypomnieniem imion i nazwisk 96 ofiar katastrofy rządowego Tu-154M 10 kwietnia 2010 roku. Złożono też wieńce przed portretem pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich. Uroczystość, w której wzięli udział między innymi marszałkowie Sejmu i Senatu, szef rządu, ministrowie oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości, została poprzedzona odśpiewaniem hymnu państwowego.

9.00

- Rosja musi odpowiedzieć za katastrofę smoleńską - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar. "Wieczny odpoczynek prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu i wszystkim ofiarom tragedii smoleńskiej! Rosja musi za to odpowiedzieć!" - napisał na Twitterze wiceszef ukraińskiej dyplomacji.

REKLAMA

8.59

Od złożenia wieńców i zapalenia zniczy rozpoczęły się w Smoleńsku przy lotnisku Siewiernyj uroczyste obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej. O godzinie 9.41 czasu miejscowego w środę (godz. 8.41 w Polsce) ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak złożył kwiaty w miejscu katastrofy, pod krzyżem upamiętniającym ofiary. Następnie pamięć ofiar uczczono minutą ciszy.

8.57

- W sprawach najważniejszych zawsze trzeba być razem - mówił w modlitwie ekumenicznej podczas uroczystości 9. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem przy kwaterach ofiar na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.



- Przed dziewięciu laty połączył ich jeden cel - razem udawali się do Katynia. Chcieli przypomnieć światu o wielkiej zbrodni ludobójstwa na elicie polskiego narodu - powiedział Guzdek. - Razem pragnęli pomodlić się nad zbiorowymi mogiłami swoich krewnych, bliskich, bohaterów - dodał.

8.53

REKLAMA

Rodziny ofiar, władze Warszawy, wojskowi oraz duchowni na Wojskowych Powązkach w Warszawie upamiętnili 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. W uroczystościach wzięli udział między innymi wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który odmówił modlitwę za zmarłych. Przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, w pobliżu grobów tych, którzy zginęli, odczytano ich nazwiska oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.

Obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

8.45

- Występowałem do Donalda Tuska i do Ewy Kopacz, aby powołać międzynarodową komisję ds. katastrofy smoleńskiej. Usłyszałem, że Rosjanie prowadzą śledztwo wyśmienicie - powiedział w Polskim Radiu poseł Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, prezesa Komitetu Katyńskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

8.43

Po godz. 8 w czwartek na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach rozpoczęły się obchody 9. rocznicy katastrofy w Smoleńsku. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania nazwisk 96 ofiar tragedii smoleńskiej. Po modlitwie ekumenicznej złożono wieńce na grobach ofiar katastrofy. O godz. 8.41, w godzinę katastrofy, odegrany został utwór "Cisza".

8.30

REKLAMA

Profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta, uważa, że po katastrofie smoleńskiej zekstremalizował się język debaty publicznej. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 po 10 kwietnia 2010 roku ugruntował się także podział w myśleniu o Polsce i scenariuszach jej rozwoju. Według Zybertowicza, w tym podziale polskiego społeczeństwa, które nasiliło się po wydarzeniach 10 kwietnia 2010 roku "aktywnie uczestniczą siły obce ze Wschodu i Zachodu, a katastrofa smoleńska jest przedmiotem gry zewnętrznych partnerów".

8.25

Fragment Krakowskiego Przedmieścia od ulicy Królewskiej do placu Zamkowego jest zamknięty; autobusy kierowane są na objazdy. Teren uroczystości zabezpiecza policja. Wygrodzony jest również teren wokół placu Piłsudskiego i przy siedzibie Garnizonu Warszawa.

8.22

Prezydent Andrzej Duda oddaje hołd Lechowi i Marii Kaczyńskim na Wawelu. Przed godz. 8.00 prezydent w towarzystwie między innymi Marty Kaczyńskiej - córki tragicznie zmarłej pary prezydenckiej - zszedł do wawelskich krypt. Bierze udział we mszy świętej. Po niej zaplanowana jest modlitwa przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich.

Wieńce i kwiaty na sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie spoczywają Maria i Lech Kaczyńscy Wieńce i kwiaty na sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie spoczywają Maria i Lech Kaczyńscy

8.18

8.15

Trwa msza św. w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W uroczystej liturgii biorą udział m.in. rodziny ofiar, w tym brat tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA


8.10

W środę rano, w 9. rocznicę tragedii, szef rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Premierowi towarzyszyli m.in. wicepremier Beata Szydło, pełnomocniczka premiera ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders i rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

8.04

Prezydent Andrzej Duda w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej przybył na Wawel, by oddać hołd spoczywającej w krypcie katedry na Wawelu parze prezydenckiej: Lechowi i Marii Kaczyńskim.

Prezydentowi towarzyszą szef gabinetu Krzysztof Szczerski i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydent Wojciech Kolarski. Do Krakowa przyjechała także Marta Kaczyńska z dziećmi. W Krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza. Potem zostaną złożone kwiaty na grobie pary prezydenckiej.

8.00

10 kwietnia 2010 roku, nad lotniskiem Smoleńsk-Północny opadła mgła, zniknął w niej biało-czerwony tupolew. Zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka, wielu wspaniałych ludzi. Ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi - brzmi wpis Kancelarii Prezydent na Twitterze.

REKLAMA

7.57

7.56

- Sprawmy, by nasza pamięć o katastrofie smoleńskiej nie zamieniła się w obojętność. Oddając przy grobach hołd ofiarom, odnówmy własne zobowiązanie do służby Polsce - apeluje marszałek Sejmu Marek Kuchciński w oświadczeniu wydanym z okazji 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

7.54

Antoni Macierewicz: prace podkomisji przyniosły przełom w badaniu przyczyn wypadku lotniczego.

7.45

Przewodniczący podkomisji do spraw ponownego zbadania wypadku lotniczego pod Smoleńskiem Antoni Macierewicz powiedział w radiowej Jedynce, że dotychczasowe badania dowodzą, iż załoga rządowego samolotu Tu-154M zginęła na skutek wybuchu, a nie uderzenia skrzydłem o topolę. Antoni Macierewicz dodał, że przełomowym momentem w ustalaniu przyczyn wypadku był raport techniczny z ubiegłego roku.


7.40

REKLAMA

W budynku parlamentu uczczono pamięć ofiar tej tragedii. O godz. 7.30 marszałkowie: Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski oraz wicemarszałkowie Ryszard Terlecki i Maria Koc złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego oraz parlamentarzystów.

7.39

Minister Mariusz Błaszczak złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej przy ulicy Klonowej w Warszawie obok siedziby MON.

7.37

Polacy mieszkający na Białorusi oddadzą dziś hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. W kościołach między innymi w Mińsku, Grodnie i Brześciu zostaną odprawione msze święte w intencji ofiar tragedii sprzed 9 lat. W stolicy Białorusi msza będzie odprawiona wieczorem w archikatedrze Najświętszej Maryi Panny. Wezmą w niej udział polscy dyplomaci i przedstawiciele polskiej mniejszości.

7.35

W dziewiątą rocznicę wypadku samolotu, w którym zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką i 94-osobowa delegacja z Polski, jak co roku, do Smoleńska i Katynia udadzą się polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii. Na miejscu katastrofy przy lotnisku Siewiernyj odbędą się uroczystości upamiętniające jej ofiary. Będzie im przewodniczyć ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak.

REKLAMA

7.34

- W najczarniejszej godzinie życia dla rodzin tych, którzy zginęli w Smoleńsku, myśmy po prostu zostali zdradzeni. To słowo mocne, ale myślę, że adekwatne do sytuacji - powiedział Dariusz Fedorowicz, brat prezydenckiego tłumacza Aleksandra Fedorowicza, który zginął pod Smoleńskiem.

7.32

W Wilnie uroczystą mszą świętą o godz. 17.00 zostanie dziś uczczona pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. W trakcie swojej prezydentury Lech Kaczyński wielokrotnie odwiedział Litwę. Wizyty robocze w tym kraju złożył 16 razy. Litwa była też ostatnim krajem, który odwiedział przed swoją tragiczną śmiercią.

7.30

Ewa Kochanowska powiedziała, że ekipie PO-PSL nie można wybaczyć zaniedbań, których dopuściła się po katastrofie smoleńskiej. Wdowa po rzeczniku praw obywatelskich Januszu Kochanowskim, który zginął pod Smoleńskiem, powiedziała Polskiemu Radiu, że pozbawienie Polaków prawa do podstawowych informacji o katastrofie jest niewybaczalne. 

7.25

Szef MSWiA oddał też hołd pochowanym na Powązkach funkcjonariuszom BOR, którzy zginęli w katastrofie - mjr. Dariuszowi Michałowskiemu, kpt. Pawłowi Janeczkowi, por. Piotrowi Noskowi i ppor. Jackowi Surówce.

REKLAMA

7.20

Minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński złożył wieniec przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

***

Plan uroczystości.

Po porannej mszy św. zostaną złożone wieńce i zapalone znicze przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa oraz przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej, znajdującym się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

REKLAMA

W godzinę katastrofy, o godz. 8.41, odbędzie się Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim, w którym udział wezmą m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także prezes PiS. Następnie politycy złożą wiązanki przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej 2010, które znajdują się na placu Piłsudskiego.

Prezydent będzie się modlił na Wawelu

W środę rano prezydent Andrzej Duda będzie w Krakowie, gdzie pomodli się przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej w krypcie na Wawelu.

Po południu, w stolicy, prezydent złoży wieńce w Świątyni Opatrzności Bożej na grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla i ks. Andrzeja Kwaśnika. Następnie uda się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie złoży wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar katastrofy. Prezydent złoży też kwiaty przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku i pomnikiem Lecha Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego. Po godz. 16 Andrzej Duda zapali znicz przed tablicą poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu w Pałacu Prezydenckim.

Premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. szef PiS w ciągu dnia złożą kwiaty na Cmentarzu Bródnowskim, a także na cmentarzach w Grabowie i Pyrach, gdzie znajdują się groby ofiar katastrofy smoleńskiej. Premier oraz prezes PiS odwiedzą też groby ofiar w Świątyni Opatrzności Bożej oraz na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Wieczorem, w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Po mszy świętej spod Bazyliki przejdzie przed Pałac Prezydencki Marsz Pamięci; gdzie planowane są wystąpienia prezydenta Dudy oraz lidera PiS.

Uroczystości rocznicowe zaplanowano też w Sejmie. Rano marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, a także członkowie prezydiów obu izb złożą kwiaty przed tablicami upamiętniającymi Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego oraz posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie.

Uroczystości na Powązkach

Rano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy pomniku Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem uroczystości organizuje stołeczny ratusz; wezmą w nich udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz samorządowych. Odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy, będzie wspólna modlitwa i składanie wieńców. O godz. 8.41 odegrany zostanie utwór "Cisza".

Przedstawiciele PiS, Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego odwiedzą groby zmarłych w katastrofie polityków swoich ugrupowań.

Ulicami Warszawy przejdzie "Marsz z Portretami" organizowany przez Stowarzyszenie Solidarni 2010, który wyruszy o godz. 17 z placu Trzech Krzyży, przejdzie ulicami Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście do placu Piłsudskiego. Tam zostanie odprawiona modlitwa oraz zostaną złożone kwiaty przed pomnikami Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uczestnicy marszu przejdą także przed Pałac Prezydencki, gdzie odmówią modlitwę i zapalą znicze. Przemarsz zakończy się pod kolumną Zygmunta, gdzie zaplanowano uroczysty Apel Pamięci.

***

REKLAMA

Dziewięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Samolot wystartował w warszawskiego lotniska tuż przed godz.7.30. Leciał do Smoleńska skąd członkowie delegacji samochodami mieli udać się do Katynia, gdzie na godz. 9.30 zaplanowane były uroczystości rocznicowe.

O godz. 8.41. samolot rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie: 89 członków delegacji i 7 osób załogi Tu-154M.

W tym samym dniu ogłoszona została żałoba narodowa, która trwała do 18 kwietnia do godz. 24. 17 kwietnia na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się państwowe uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy. 18 kwietnia para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli w krypcie katedry na Wawelu. Pogrzeby ofiar katastrofy smoleńskiej odbywały się do 28 kwietnia.

REKLAMA

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej