more_horiz
Wiadomości

Barbara Nowacka: pamiętajmy, że było 96 ofiar katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 08:43
- 10 kwietnia wspominaliśmy polityków, ale jest wiele osób, które nie przynależały do żadnej z grup. To były prezydent RP na uchodźstwie, piloci, stewardesy, oficerowie BOR. Koncentrujemy się na symbolicznej postaci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale pamiętamy, że ofiar był 96 - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Nowacka, której matka Izabela Jaruga-Nowacka zginęła w katastrofie smoleńskiej.   
Audio

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej należało uczcić wspólnotowym pomnikiem. - Najpierw przez lata trwały przepychanki, czy ten pomnik ma powstać. Następnie powstawał w takiej atmosferze i w takim miejscu, że wiadomo, iż nikogo nie połączy. Było to wyraźnie widać na obchodach 10 kwietnia - mówiła Barbara Nowacka. 

Barbara Nowacka podkreśliła, że pomnik smoleński powinien był powstać wcześniej przed Pałacem Prezydenckim. - "Pomnik światła" był dobrym, łączącym pomysłem. Pomnik postawiony na siłę nigdy nie będzie wspólnotowy. Tak samo brak pomnika zawsze będzie krzyczał - tłumaczyła córka Izabeli Jarugi-Nowackiej. 

"Pomnik światła", tworzony przez 96 nieregularnie rozmieszczonych reflektorów zainstalowanych w chodniku, zaprezentował kilka lat temu architekt Paweł Szychalski. Jego koncepcję poparła część rodzin ofiar tragedii smoleńskiej. Jednak zdaniem byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz projekt budził zastrzeżenia, bo przypominał pomysły NSDAP z przedwojennych Niemiec. 

- Jedna idiotyczna wypowiedź, która zatrzymała pamięć. Co do projektu była powszechna zgoda. "Pomnik światła" popierała Marta Kaczyńska i wiele niezaangażowanych politycznie osób. Jest jak jest. Dobrze, że możemy pamiętać godnie naszych bliskich. Trochę ten chaos ucichł  - dodała szefowa Stowarzyszenia Inicjatywa Polska. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji była Eliza Olczyk.

Data emisji: 11.04

Godzina emisji: 7.36

PR24


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem