W sobotę w Warszawie odbędą się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W Warszawie odbędą się w sobotę centralne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W znajdującym się na terenie Cytadeli Warszawskiej Epitafium Katyńskim zostaną zapalone znicze i złożone wieńce. 

2019-04-13, 07:21

W sobotę w Warszawie odbędą się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

W całej Polsce obchodzony jest dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wieczorem w bazylice św. Krzyża z udziałem władz państwowych i pocztów sztandarowych sprawowana będzie msza święta w intencji polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. W południe mszy polowej na placu przed Muzeum Katyńskim będzie przewodniczył biskup Józef Guzdek.

Powiązany Artykuł

katyń_PAP_663.jpg
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego, którego częścią jest Epitafium, podkreśla, że dla rodzin tysięcy polskich oficerów, którzy zginęli w Katyniu muzeum jest ważnym miejscem pamięci. Przypomina, że w zbiorach tej instytucji znajduje się 40 tysięcy pamiątek po zamordowanych wiosną 1940 roku oficerach Wojska Polskiego. - Za każdym tym przedmiotem kryje się postać, która została wyrwana z tego rdzenia, który stanowił Najjaśniejszą Rzeczpospolitą - powiedział. Dyrektor Muzeum Katyńskiego podkreślił również, że ciągle trzeba przypominać kolejnym pokoleniom o Zbrodni Katyńskiej. 

Muzeum Katyńskie - Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego to pierwsza w świecie placówka dokumentująca zbrodnię katyńską. W zbrodni zginęło blisko 22 tysiące polskich obywateli, więzionych w latach 1939-1940 w sowieckich obozach. 

REKLAMA

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest przeżywany w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku w niewoli sowieckiej znalazło się 250 tys. jeńców polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów. Decyzję o ich rozstrzelaniu podjęto 5 marca 1940 r. na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii. Egzekucji ofiar, uznanych za "wrogów władzy sowieckiej", dokonywano wiosną 1940 r. strzałem w tył głowy.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej