Antoni Macierewicz: również rzeczywistość mówi euro "nie"
- Polacy mówią "nie" euro, bo dobrze wiedzą, co wydarzyło m.in. w Grecji i Hiszpanii. Polacy znają współczesne gospodarki krajów europejskich, które straciły na wprowadzeniu euro - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, były szef MON.
2019-04-13, 14:30
Posłuchaj
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska przyjmie euro wtedy, gdy będzie to w naszym interesie. W Lublinie odbyła się regionalna konwencja wyborcza partii.
Jarosław Kaczyński przypomniał, że przyjęcie unijnej waluty jest obowiązkiem, wynikającym z traktatu akcesyjnego. "Jesteśmy i będziemy w Unii Europejskiej. Przyjmiemy euro wtedy, kiedy będzie to w naszym interesie. A w naszym interesie będzie to wtedy, kiedy osiągniemy poziom przynajmniej bardzo zbliżony do Niemiec - poziom PKB, poziom stopy życiowej" - wyjaśnił prezes PiS. Dodał, że w jego oczach jest to obrona polskich interesów. "To jest nasz święty obowiązek wobec społeczeństwa i wobec narodu" - podkreślał.
Do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz słów Mateusza Morawieckiego, który również przemawiał na konwencji, odniósł się w PR24 Antoni Macierewicz. Powiedział, że wszystkie, cotygodniowe konwencje PiS mają wielkie znaczenie, ale - jak zauważył - "konwencja PiS w Lublinie jest najważniejsza".
B. szef MON mówił w PR24 przede wszystkim o tym, dlaczego wprowadzenie euro w bieżącym momencie rozwoju polskiej gospodarki byłoby błędem.
REKLAMA
- Nie tylko prezes, premier mówią "nie". Ale też rzeczywistość mówi "nie". Trzy czwarte Polaków mówi "nie". Dlaczego? Znają historię i wiedzą, co wydarzyło się w Grecji, w Hiszpanii, we Włoszech. Istnieje doświadczenie tych krajów, które straciły na wprowadzeniu euro i doprowadziły gospodarki swoich krajów do zapaści - wyliczał Macierewicz.
Gość PR24 rozwinął przykład problemów gospodarki Grecji. Przypomniał, że przed przyjęciem euro, grecka gospodarka była gospodarką dziesięć razy słabszą od niemieckiej. Po przyjęciu wspólnej waluty - już osiemnastokrotnie słabszą.
- Euro kiedyś będzie polską walutą, pod warunkiem, że osiągniemy ten sam poziom rozwoju gospodarczego co najsilniejsze kraje UE. Jeżeli różnica będzie się utrzymywała, to przyjecie euro oznaczałoby skazanie się na zapaść gospodarczą - przekonywał Antoni Macierewicz.
W audycji także o trwającym strajku nauczycieli i zarzutach Grzegorza Schetyny kierowanych pod adresem Antoniego Macierewicza podczas regionalnej konwencji Koalicji Europejskiej w Rzeszowie.
REKLAMA
W konwencji, która odbywała się w lubelskim Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego, wzięli także udział między innymi kandydaci PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Jedynką" na liście PiS jest tutaj posłanka Elżbieta Kruk, a „dwójką” rzeczniczka partii i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24/tb
REKLAMA
---------------------------
Data emisji: 13.04.2019
Godzina emisji: 13.40
REKLAMA