X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zaproszenie Donalda Trumpa na rocznicę 1 września aktualne, powstanie Fort Trump przyspiesza

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 08:04
"Zaproszenie dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września jest aktualne, a prezydent skłania się ku tej wizycie" - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Według gazety decyzja zależy m.in. od przyspieszenia uzgodnień w sprawie Fortu Trump, czyli obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Prezydent USA miałby ogłosić wzmocnienie amerykańskich sił w Polsce właśnie podczas wizyty 1 września. Dziennik uważa, że odbyłoby się to w południe na placu Piłsudskiego w Warszawie.

szatkowski 1200 pap.jpg
Tomasz Szatkowski: poczyniliśmy postępy w sprawie Fortu Trump

Jak pisze "Rz", rokowania między Warszawą i Waszyngtonem nabierają tempa. "Amerykanie zasygnalizowali polskim partnerom, że Trump zastanawia się nad zaproszeniem Andrzeja Dudy do Białego Domu już w połowie czerwca, aby rozstrzygnąć ostatnie spory w sprawie rozbudowy amerykańskich baz w Polsce" - podaje dziennik.

Zaproszenie dla Donalda Trumpa aktualne

Opierając się na trzech niezależnych polskich i amerykańskich źródłach, "Rzeczpospolita" pisze, że Andrzej Duda miał w czerwcu polecieć do USA z wizytą gospodarczą na Zachodnie Wybrzeże, jeśli jednak obaj przywódcy osiągną wstępne porozumienie, to zniknie przeszkoda dla ogłoszenia przez Trumpa amerykańskiej inicjatywy wojskowej.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski potwierdził "Rz", że zaproszenie dla prezydenta Trumpa na 1 września jest aktualne. - Prezydent Duda poleci w czerwcu do USA. Jednak to Biały Dom ogłasza kalendarz zajęć Donalda Trumpa i robi to z niewielkim wyprzedzeniem - zaznaczył cytowany przez dziennik min. Szczerski.

Według gazety obecnie mówi się o dywizji amerykańskiej w Polsce, "jednak Biały Dom już od pewnego czasu mobilizuje Pentagon do intensyfikacji rozmów".

"Wyniki gospodarcze sprzyjają wizycie"

Gazeta spekuluje, że za wrześniową wizytą przemawiają wybory do Sejmu na jesieni oraz wsparcie dla reelekcji Trumpa przez Polonię.

"Z naszych informacji wynika, że w Warszawie Trump mógłby także złożyć deklarację w sprawie zniesienia wiz dla Polaków. I to mimo że rok rozliczeniowy w USA kończy się dopiero 30 września - wtedy będzie wiadomo, ilu naszym rodakom odmówiono wiz (odsetek ten musi spaść poniżej 3 proc.)" - pisze poniedziałkowa "Rz".

"Prezydent miałby też ogłosić ważne inicjatywy gospodarcze, szczególnie w energetyce" - stwierdza dziennik, sugerując, że może chodzić o budowę elektrowni jądrowych przez Westinghouse.

"Rzeczpospolita" zwraca też m.in. uwagę, że sprzyjające dla wizyty są wyniki gospodarcze w obrotach ze Stanami Zjednoczonymi na poziomie 13 mld dol. - co prawda z 2,6 mld dol. deficytu po stronie amerykańskiej, ale ze wzrostem do 5 proc. importu do Polski amerykańskiej ropy i węgla.

Współpracy służą też duże kontrakty obronne Polski, m.in. niedawna sugestia o możliwości zakupu samolotów F-35 - zaznacza dziennik.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak