X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mirosława Stachowiak-Różecka: trzeba docenić wszystkie zawody związane z "budżetówką"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 17:30
- Nikt nie kwestionuje faktu, że nauczyciel w Polsce powinien zarabiać więcej. Ale nie rozmawiajmy w takich emocjach, w stresie, pod presją. Usiądźmy do stołu i porozmawiajmy o propozycji rządowej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Mirosława Stachowiak-Różecka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • 15.04.19 Gość PR24: Mirosława Stachowiak-Różecka

W Polsce trwa strajk nauczycieli. Pomimo to, stronie rządowej udaje się zapewnić spokojny przebieg egzaminów w szkołach. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział natomiast rozmowy przy "okrągłym stole" o systemie oświaty.

- Zgadzamy się z tym, że nauczyciel w Polsce powinien zarabiać więcej. Więcej powinny zarabiać także inne grupy zawodowe w "budżetówce", bo jest to obszar, który przez lata był zaniedbywany. Dobrze funkcjonujące państwo opiera się na usatysfakcjonowanym urzędniku czy nauczycielu. W pierwszej kolejności daliśmy pieniądze najsłabszym, między innymi emerytom. Stąd programy prospołeczne i prorodzinne, takie jak 500 plus. Teraz powoli przechodzimy do etapu, w którym trzeba docenić wszystkie zawody związane z "budżetówką" – powiedziała w Polskim Radiu 24 Mirosława Stachowiak-Różecka.

Jej zdaniem rząd ma bardzo dobrą propozycję dla nauczycieli. – W porozumieniu podpisanym z oświatową "Solidarnością" jest już podwyżka, która w sumie wyniesie we wrześniu 21 procent, co daje ponad 500 zł dla nauczyciela stażysty, około 700 zł dla nauczyciela dyplomowanego w kwocie podstawowej, a jeśli mówimy o średniej - to nauczyciel dyplomowany ma już ponad 1000 zł podwyżki. Jest propozycja zmniejszenia biurokracji, skrócenia awansu, jest skrócenie okresu stażowego do 9 miesięcy, a także 1000 złotych na start dla nauczyciela stażysty. Te propozycje są konkretne. Ale najważniejsza to 7700 bądź 8100 zł za dodatkowe godziny, tak zwane godziny pod tablicą – podkreśliła posłanka.

Jak zaznaczyła, propozycja rządowa "nie dotyka zupełnie przywilejów", które są zagwarantowane dla nauczycieli w systemie oświaty. – Są trzynaste wynagrodzenia i czternaste – tak zwane wyrównanie dodatkowe, są urlopy, wakacje. Zgoda: zarobki nauczycieli są niskie. Ale będą wzrastać - to możemy zadeklarować. Jednak wielu przywilejów kompletnie nie ruszamy, zostawiamy je bez zmian. Warto rozmawiać. Premier zaproponował "okrągły stół". W tych rozmowach o edukacji i systemie oświaty obok nauczycieli, związków zawodowych, będą obecni także rodzice – dodała Mirosława Stachowiak-Różecka.

Więcej tematów w całej audycji.

Rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 16.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: okrągły stół po świętach, trzeba wejść w głęboką naprawę systemu oświaty

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 16:21
- Wierzę w to, że okrągły stół będzie takim nowym otwarciem, taką dyskusją ogólnonarodową dla poprawy systemu oświaty - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy zmienić ten system w głębszy sposób, ale w jaki, niech to będzie przedmiotem debaty przy okrągłym stole - dodał.
rozwiń zwiń