Prof. Szewach Weiss: na barkach powstańców spoczywa historia bohaterstwa

- Powstańcy nie mieli żadnej nadziei, że ktoś z nich wyjdzie żywy. Na ich ramionach spoczywa cała historia bohaterstwa - powiedział prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. 76 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, w getcie warszawskim wybuchło powstanie, podczas którego żydowscy bojownicy podjęli walkę z Niemcami.

2019-04-19, 16:26

Prof. Szewach Weiss: na barkach powstańców spoczywa historia bohaterstwa

Posłuchaj

19.04.19 prof. Szewach Weiss: dla nas historia nie chce stać się historią, ona żyje z nami, czujemy ją, objawia się w naszych snach.
+
Dodaj do playlisty

Powstanie w getcie było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu i formacji pomocniczych.

Powiązany Artykuł

9778b30d-9bd6-4f1e-a970-db63303fdf1c.jpg
Powstanie w getcie warszawskim. Zobacz serwis specjalny

– Powstańcy nie mieli żadnej nadziei, że ktoś z nich wyjdzie żywy. Na ich ramionach leży cała historia bohaterstwa. Jesteśmy dumni z tych, którzy podjęli się walki, ale ta duma zawsze związana jest z tęsknotą i płaczem. Jest ona smutna, bo dotyczy ludzi, których już nie ma – podkreślił prof. Szewach Weiss.

Na antenie Polskiego Radia 24 były ambasador Izraela w Polsce nawiązał również do aktualnych relacji polsko-żydowskich. Podkreślił, że dla niego i jego rodaków "historia nie chce stać się historią".

– Ona żyje z nami, czujemy ją, objawia się w naszych snach. Przypominamy sobie tych, którzy już zmarli. Naród polski walczył przeciw okupacji i Niemcom. Były narody, które poddały się szybko. Nigdy nie zapomnę bohaterów, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. To właśnie oni uratowali mnie i wielu moich najbliższych. Mam osobiste doświadczenie tego, co znaczy odwaga i sprawiedliwość wewnętrzna tych ludzi. Do końca pokoleń nikt z nas o nich nie zapomni – zaznaczył prof. Szewach Weiss.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

38e48de1-2474-4128-9a9d-26d1d32ff6ea.jpg
76. rocznica powstania w getcie warszawskim. Oddano hołd bojownikom

Dyplomata dodał, że w narodzie żydowskim istnieje pamięć na temat tego, kto pomagał Żydom w czasie II wojny światowej, a kto był obojętny. – Wielu Polaków pomagało i walczyło. Historia jest szeroka. Wolę pamiętać tę dobrą i pozytywną stronę, jako przykład na przyszłość – wskazał prof. Weiss.

Podczas walk Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Z prof. Szewachem Weissem rozmawiał Antoni Trzmiel.

PAP/Polskie Radio 24/db

REKLAMA

-------------------------------------

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 14.09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej