X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Antoni Macierewicz: sprawa restytucji mienia żydowskiego jest zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 14:52
- Nie ma zgody polskiego rządu na jakiekolwiek żądania tego typu. W notatce jest ujawniona rozmowa, w której strona amerykańska naciska na Jacka Chodorowicza, żeby zacząć rozmowy ze środowiskiem żydowskim. Polska nie będzie takich rozmów prowadziła. Ta sprawa jest już zamknięta - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, odnosząc się do kwestii odzyskiwania majątków żydowskich przez organizacje zrzeszające ofiary Holokaustu.
Audio
  • 20.04.19 Antoni Macierewicz: sprawa restytucji mienia żydowskiego jest zamknięta
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24 / Adam Koniecki

Kilka tygodni temu Polonia w Stanach Zjednoczonych protestowała przeciwko ustawie S.447. Pikiety odbyły się w kilku miastach, licznie zamieszkiwanych przez Polaków, m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Los Angeles i Bostonie. Ustawa daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania kanałami dyplomatycznymi organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

- Ustawa ta jest konsekwencją tak zwanej umowy terezińskiej, którą zawarł w imieniu Polski pan Władysław Bartoszewski. Nie ma ona żadnej mocy prawnej, ale jest przesłanką potencjalnie dla Polski niekorzystną. W umowie terezińskiej sformułowano koncepcję, żeby w sprawie mienia bezspadkowego wspierać instytucje żydowskie, które zajmują się polityką związaną z upamiętnianiem Holokaustu i działaniami w tej sferze - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz.

Gość PR24 podkreślił, że Polska spełniła wszelkie możliwe zobowiązania w tej kwestii już w latach 60. - Premier Mateusz Morawiecki mówił o tym wielokrotnie. Polska wypłaciła Stanom Zjednoczonym miliony dolarów w celu usatysfakcjonowania roszczeń ludzi i ich rodzin - tych, którzy mieli ofiary z tytułu Holokaustu w Polsce. Sprawa jest zamknięta. Lobby żydowskie wykorzystuje ustawę 447 do olbrzymiej presji na Polskę, której nie wolno się w żadnym wypadku podporządkowywać - zaznaczył polityk. Jego zdaniem głównym nośnikiem presji na Polskę są "środowiska żydowskie w Izraelu wywodzące się z Rosji, które przybyły do Izraela po roku 1989".

Z kolei według notatki, do której dotarł publicysta Stanisław Michalkiewicz, kwestia restytucji mienia żydowskiego wróci po wyborach parlamentarnych w Polsce. Do momentu ich przeprowadzenia strona amerykańska liczy na porozumienie ze środowiskami żydowskimi na stopie nieformalnej.

- Nie ma zgody polskiego rządu na jakiekolwiek żądania tego typu. W notatce jest ujawniona rozmowa, w której strona amerykańska naciska na Jacka Chodorowicza, żeby zacząć rozmowy ze środowiskiem żydowskim. Polska nie będzie takich rozmów prowadziła, bo ta sprawa jest już zakończona - powiedział Antoni Macierewicz.

Wspomniana notatka pochodzi z 25 października 2018 roku. Dotyczy rozmowy, która odbyła się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W rozmowie brali udział ambasador Jacek Chodorowicz, pełniący także funkcję pełnomocnika ministra spraw zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską, oraz Thomase Yazdgerdi - jego amerykański odpowiednik. Jak tłumaczył Michalkiewicz, dokument zawiera swego rodzaju harmonogram działań polskiej i amerykańskiej dyplomacji w sprawie restytucji mienia.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 20.04.2019

Godzina emisji: 13.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ustawa S.447. Jak wobec dokumentu dotyczącego zwrotu mienia żydowskiego odnosi się amerykańska Polonia?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 22:06
– Polonia często zwracała uwagę rodakom mieszkającym w Polsce na to, co niesie ze sobą ustawa S.447 – powiedziała Lidia Józkowicz mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. W audycji "W gruncie rzeczy" rozmowa o znaczeniu dokumentu dotyczącego zwrotu mienia żydowskiego, pozbawionego spadkobierców.
rozwiń zwiń