X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tłumy wiernych z całej Polski przyjechały na krakowski Rynek święcić pokarmy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 15:50
Tłumy wiernych z całej Polsku przyjechały w sobotę na krakowski Rynek, aby przed bazyliką Mariacką poświęcić pokarmy. Na miejscu świąteczne życzenia złożyli im metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas święcenia pokarmów przed Bazyliką Mariacką
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas święcenia pokarmów przed Bazyliką MariackąFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Święcenie pokarmów przed bazyliką Mariacką w Krakowie to wieloletnia tradycja. Uroczystość poprzedzają konkursy z niespodziankami oraz rozmowy o zwyczajach wielkanocnych. Tradycyjnie do udziału w tych wydarzeniach zapraszany jest benedyktyn z Tyńca ojciec Leon Knabit, słynący z otwartości, pogody ducha, autor publikacji poświęconych życiu i duchowości.

W tym roku na Rynek zaproszono także nowohuckiego artystę Adama Grzankę - Nowa Huta obchodzi 70-lecie, stąd nie zabrakło dyskusji o tradycjach wielkanocnych kultywowanych w tej sztandarowej dzielnicy PRL. Gościem uroczystości był m.in. kard. Stanisław Dziwisz.

Pokarmy na Rynku święcą nie tylko mieszkańcy Krakowa

Poświęcenie pokarmów przed bazyliką Mariacką jest kulminacyjnym momentem wydarzeń organizowanych w Wielką Sobotę na krakowskim Rynku. Z wielkanocnymi koszykami przychodzą tłumy krakowian, ale i wiele osób z innych części Polski, a turyści przystają i z zaciekawieniem przyglądają się tradycji.

W tym roku wśród święcących pokarmy była m.in. pani Marta Gray. Urodziła się ona i wychowała w Krakowie, jednak przez wiele ostatnich lat mieszkała na Dominikanie. W sobotę przyprowadziła przed bazylikę Mariacką syna Alexa, aby i on mógł poznać polskie święta. - Święcenie pokarmów w koszyczkach to ważna, wyjątkowa tradycja - nigdzie na świecie nie obchodzi się Wielkanocy tak jak w Polsce - powiedziała.

Wśród tłumów była też pani Grażyna Baran z Dąbrowy Górniczej. Od kilku lat regularnie przyjeżdża ona z rodziną do Krakowa, aby poświęcić pokarmy. - Wielkanoc to ważne święto, okazja by cała rodzina zobaczyła się, zasiadła do stołu - mówiła Lena, wnuczka pani Grażyny.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który poświęcił pokarmy, zwrócił uwagę, że "nie może być lepszej perspektywy, jeśli chodzi o przesłanie tych świąt, niż ta prawda, że Chrystus zmartwychwstał zwyciężając grzech, śmierć i tego, który spowodował grzech i śmierć, czyli szatana".

Podkreślił, że dzięki świętom ciągle odnawiana jest nadzieja, że "zwycięstwo ostatecznie należy do Chrystusa i do tych wszystkich, którzy wiernie idą za nim dźwigając także swoje krzyże; bo one (krzyże) są niejako włączone w prawdę o naszym życiu". "(…) nie jest to ciężar beznadziejny. To ciężar, który prowadzi do zwycięstwa" - powiedział metropolita.

Kilkusetletnia tradycja

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że w święceniu pokarmów na Rynku biorą udział osoby z całego kraju, a cudzoziemcy pytają o zawartość koszyczków i proszą, by wyjaśnić, na czym tradycja polega.

- Krakowski Rynek jest od ponad 700 lat miejscem, gdzie odbywają się wszystkie rzeczy, które można nazwać tradycyjnymi. Te święcenia to także tradycja od wielu, wielu lat - mówił prezydent.

Zaznaczył też, że "Kraków był zawsze miejscem, w którym krzyżowały się kultury i narody, był miastem międzynarodowym". Jako przykład podał budownictwo - kamienice w Krakowie projektowali i budowali ludzie z różnych państw.

W sobotę na placu przed świątynią mariacką stanął też osobny stół z tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami, które po poświęceniu trafią do bezdomnych i ubogich podopiecznych braci albertynów.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak