Kard. Nycz przewodniczył Wigilii Paschalnej i procesji rezurekcyjnej

2019-04-21, 06:56

Kard. Nycz przewodniczył Wigilii Paschalnej i procesji rezurekcyjnej
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz (L) przewodniczy Wigilii Paschalnej odprawionej w Wielką Sobotę w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza została w sobotę późnym wieczorem odprawiona Wigilia Paschalna, po której z archikatedry św. Jana ulicami Starego Miasta przeszła procesja rezurekcyjna. 

Uroczystość Wigilii Paschalnej rozpoczęła się od liturgii światła. Przed archikatedrą rozpalono ognisko. Duchowni poświęcili jego płomienie. Następnie od poświęconego ognia zapalono paschał symbolizujący Chrystusa, czyli Światłość Świata, co ma uzmysłowić, że dokonała się Pascha, przejście z mroku do jasności, ze śmierci do życia. 

Od zapalonego paschału wierni zapalili świece i rozpoczęła się liturgia słowa - symboliczne przejście od Starego do Nowego Testamentu. Czytania połączone z modlitwą i psalmami opisywały dzieła Boga od stworzenia świata przez ofiarę Izaaka i wyjście narodu wybranego z Egiptu po dzieło zbawienia. 
W centrum Grobu Pańskiego w archikatedrze umieszczony został wielki krzyż na tle słów papieża Jana Pawła II, wypowiedzianych w Krakowie w 1979 r.: "Proszę Was, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy". 

Ostatnią liturgię - eucharystyczną - zakończyła obwieszczająca zmartwychwstanie procesja rezurekcyjna, która przy dźwiękach dzwonów przeszła ulicami Starego Miasta. 

W starożytności Wielka Sobota była dniem bez liturgii, dniem ciszy i postu z powodu żałoby apostołów. Wieczorem chrześcijanie gromadzili się na całonocne czuwanie i modlitwy. Począwszy od V wieku, pojawiają się opisy ceremonii poświęcenia świecy paschalnej. Kolejne obrzędy tego dnia rozwijały się przez wieki i były stopniowo wcielane do liturgii Wielkiej Soboty.

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej