more_horiz
Wiadomości

Witold Waszczykowski o fundacji Otwarty Dialog: powinna zostać zawieszona

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 11:40
- Działania przeciwko demokratycznym państwom powinny być karane, a fundacja Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej i Bartosza Kramka zawieszona - uważa Witold Waszczykowski. W ten sposób b. szef MSZ odniósł się do informacji brytyjskiego dziennika "The Sunday Times" ws. antypaństwowej działalności fundacji.
B. szef MSZ Witold Waszczykowski
B. szef MSZ Witold WaszczykowskiFoto: FB/Witold Waszczykowski

Gazeta napisała w niedzielę o zarzutach komisji parlamentu Mołdawii wobec fundacji o przyjęcie 1,5 mln funtów od szkockich firm-słupów w zamian za lobbing na rzecz oligarchów. 

W raporcie mołdawskiej komisji stwierdzono m.in., że fundacja Otwarty Dialog ingerowała w wewnętrzne sprawy Mołdawii, a środki finansowe organizacji pochodziły m.in. z "rosyjskich instytucji wojskowych, pieniędzy z rajów podatkowych". "Sunday Times" przytacza te znane od kilku miesięcy zarzuty, sugerując ze swej strony, że fundacja ma "obowiązki wobec" agentów rosyjskich służb wywiadowczych jako "narzędzie soft power" Kremla. Fundacja odrzuciła te oskarżenia jako bezpodstawne.

ludmiła kozłowska 1200 tt.jpg
"Sunday Times": fundacja Otwarty Dialog zamieszana w pranie brudnych pieniędzy

Witold Waszczykowski w programie TVP Info przypomniał działalność fundacji w grudniu 2016 roku, w czasie "kryzysu sejmowego" w Polsce.

- Program, który napisała fundacja Otwarty Dialog, to lista sabotażu - powiedział. Podkreślił, że domagano się przejęcia Sejmu, wyłączenia prądu, zastopowania funkcjonowania administracji państwowej. - A to są działania zmierzające do przejęcia władzy w sposób niedemokratyczny - ocenił były szef polskiej dyplomacji.

Waszczykowski: wspierający fundację politycy powinni być rozliczeni

Podkreślił, że posłowie, którzy wspierali fundację, powinni być rozliczeni przez społeczeństwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Powinno się im pokazywać przez następne kilka tygodni, w jaki sposób wspierali fundację, która walczyła przeciwko demokratycznemu rządowi polskiemu nie tylko w Polsce, ale też za granicą - mówił były szef polskiej dyplomacji. 

Zaznaczył, że liczy też na refleksję w tej sprawie w Niemczech i Brukseli, gdzie spotykano się z przedstawicielami tej fundacji. - I ktoś pójdzie po rozum do głowy i uzna, że tego typu trollowanie, agentura wpływu nie mogą być akceptowane w demokratycznych państwach - powiedział Waszczykowski. 

Zaznaczył, że działania przeciwko demokratycznym państwom powinny być karane, a fundacja powinna być zawieszona. - Ta sprawa powinna zostać podjęta przez polski wymiar sprawiedliwości na podstawie wiarygodnych materiałów przekazanych przez służby - powiedział b. szef MSZ.

Ludmiła Kozłowska, szefowa fundacji Otwarty Dialog, w sierpniu zeszłego roku została deportowana z Polski na Ukrainę. Polskie służby wpisały Ludmiłę Kozłowską do Systemu Informacyjnego Schengen jako osobę niepożądaną na terenie naszego kraju. Uzasadnieniem tej decyzji były wątpliwości co do źródeł finansowania fundacji. Niedługo potem Kozłowska otrzymała prawo pobytu w Belgii.

Do celów statutowych powstałej w 2009 roku Fundacji Otwarty Dialog należy obrona praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postradzieckim, w tym zwłaszcza w Kazachstanie, Rosji i na Ukrainie.

TVP Info, paw/


Zobacz także

Zobacz także