X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda: Emerytura+ to kolejny element polityki społecznej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 18:30
Andrzej Duda podpisał ustawę o "trzynastce dla emerytów". Prezydent mówił, że złożenie podpisu jest dla niego "momentem wielkiej radości i satysfakcji". Jak tłumaczył, Emerytura+ to kolejny element polityki "ukierunkowanej na działania prospołeczne i prosocjalne".
Audio
  • Prezydent podpisał ustawę o trzynastce dla emerytów. Relacja Sylwii Białek (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów
Prezydent RP Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistówFoto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent wskazał, że dzięki ustawie budżety emerytów i rencistów zostaną zasilone dodatkową kwotą. - To jest jednorazowe świadczenie skierowane do prawie 10 mln Polaków - ludzi, którzy w znakomitej większości liczą pieniądze do końca miesiąca i nie mają rewelacyjnej sytuacji materialnej - powiedział. Podkreślił, że 1100 zł brutto, czyli 888 zł netto, to "kwota niebagatelna, która z pewnością pozwoli zaspokoić wiele potrzeb".

Prezydent podziękował minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej, senatorom i rządowi, że została podjęta decyzja o realizacji jednorazowego świadczenia w bieżącym roku. Jego zdaniem jest to "pewien gest ze strony polskiego państwa, skierowany do tych ludzi, którzy pobierają świadczenia emerytalne, rentowe i także przedemerytalne".

- Dziękuję, że ten gest ze strony polskich władz, rządu i prezydenta RP może być zrobiony wobec tych, którzy pobierają te świadczenia - powiedział. Przypomniał, że polityka wsparcia socjalnego była jednym z elementów kampanii wyborczej podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku.

- Cieszę się, że te zobowiązania są w tej chwili konsekwentnie realizowane i że nie były to obietnice rzucane na wiatr, tylko były to słowa wypowiadane z wielką odpowiedzialnością, powagą i z wielkim szacunkiem dla tych, do których były dedykowane - wskazał Andrzej Duda.

Zwrócił też uwagę, że świadczenie Emerytura+ przysługuje "z urzędu" każdemu emerytowi i renciście, który ma uprawnienia do świadczeń. Dodał, że nie trzeba będzie składać "żadnych wniosków, podań ani nigdzie chodzić". - Mówię o tym, bo zawsze jest niebezpieczeństwo, niestety, że znajdą się nieuczciwi ludzie, którzy będą chcieli przy tej okazji oszukać, okraść emerytów, rencistów, ludzi starszych - podkreślił prezydent.

Elżbieta Rafalska: jak coś mówimy, to od razu to robimy

Minister rodziny Elżbieta Rafalska również podziękowała wszystkim, którzy mieli udział w postaniu tej ustawy. - To podziękowanie należy się również Jarosławowi Kaczyńskiemu, bo to jest pierwszy punkt zrealizowanej piątki programowej Prawa i Sprawiedliwości, przeprowadzony przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Jak coś mówimy, to od razu to robimy - podkreśliła minister.

Jak wskazała, pierwsze wypłaty "trzynastek" wpłyną na konta emerytów i rencistów do 30 kwietnia. - Kolejne wypłaty będą realizowane w terminach, w których są co miesiąc wypłacane - powiedziała. - Emeryci to ta grupa, dla której z tych punktów programowych realizujemy pierwsze nasze zadanie. To pokazuje, jak w tej hierarchii ważności są wysoko usytuowani - zaznaczyła minister.


Dodała, że rząd prowadzi politykę wspierania seniorów, m.in. program Senior+ czy Mama 4+. Wskazała także na tegoroczną waloryzację rent i emerytur.

- Przez te działania pamiętamy o seniorach, wspieramy ich. To nie są żadne jednorazowe inicjatywy, tylko jest to polityka społeczna na rzecz osób starszych prowadzona konsekwentnie i kompleksowo – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

"Trzynastka" dla emerytów i rencistów

Zgodnie z ustawą świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynastą emeryturę otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Wysokość świadczenia to 1100 zł brutto, czyli ok. 888 zł netto. Większość świadczeń będzie wypłacona wraz z majową emeryturą lub rentą (część osób świadczenie może otrzymać już w kwietniu, ponieważ 1 maja, który jest terminem wypłaty niektórych świadczeń, to dzień wolny od pracy). Niektóre świadczenia rolnicze są wypłacane raz na kwartał i w takich przypadkach świadczeniobiorcy Emeryturę+ otrzymają w czerwcu.

W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorców (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty świadczenia Emerytura+ to 10,8 mld zł.

"Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych, tj. części 29 - Obrona narodowa, części 37 - Sprawiedliwość oraz części 42 - Sprawy wewnętrzne na 2019 r." – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: Emerytura+ poprawi jakość życia osób starszych

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 07:00
- Totalna opozycja krytykuje wszystkie projekty przedstawiane przez Prawo i Sprawiedliwość; "Emerytura Plus” poprawi jakość życia osób starszych - wskazała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: świadczenie Mama 4+ otrzymuje już 41,6 tys. kobiet

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 09:50
- Świadczenie Mama 4+ otrzymuje już 41,6 tys. kobiet, a 15,6 tys. z nich dotychczas nie miało żadnej emerytury lub renty - poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Wśród osób, którym przyznano świadczenie, aż 1,6 tys. to matki dziewięciorga lub więcej dzieci.
rozwiń zwiń