X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Małgorzata Golińska: mamy dwukrotnie więcej pożarów niż o tej samej porze w zeszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 17:02
– Wprowadzone reżimy ochronne, strefowanie oraz wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabrały leśnikom niektóre narzędzia do reagowania. Dla nas działaniem przeciwpożarowym jest chociażby wyjęcie suchego drewna, jednak niektórzy eksperci i organizacje nie traktują go jako większego zagrożenia – powiedziała Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska.
Audio
  • 24.04.19 Małgorzata Golińska: działaniem przeciwpożarowym jest wyjęcie suchego drewna. Jednak niektórzy nie traktują go jako zagrożenia.
Małgorzata Golińska
Małgorzata Golińska Foto: PR24 / Robert Bartosewicz

Na większości obszarów Polski obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Z uwagi na prognozy pogody należy spodziewać się pogorszenia sytuacji. Małgorzata Golińska podkreśliła jednak, że nie tylko brak odpowiedniego nawodnienia ściółki leśnej jest powodem wybuchów kolejnych pożarów. Zaapelowała również do osób przebywających na terenach leśnych o szczególną uwagę i ostrożność oraz o pilnowanie tego, co zostawia się w lesie.

– W tym roku mamy dwukrotnie więcej pożarów niż o tej samej porze w roku ubiegłym. Odnotowaliśmy blisko 3 tys. pożarów na terenie lasów. Oprócz suszy głównymi przyczynami są również podpalenia, a także zaniedbania ludzi znajdujących się na terenie lasu lub w jego pobliżu, którzy mogą zaprószyć ogień. Podczas wtorkowych burz piaskowych pojawił się problem z poderwaniem samolotów używanych do gaszenia pożarów – dodała główny konserwator przyrody.

Małgorzata Golińska zwróciła uwagę, że nie wszędzie leśniczowie mogą podejmować działania, które usuwają potencjalne zagrożenie pożarowe. Jako przykład rozmówczyni Polskiego Radia 24 podała teren Puszczy Białowieskiej. – Zalega tam 2,5 mln metrów sześciennych martwego i suchego drewna. Wprowadzone reżimy ochronne, strefowanie oraz wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabrały leśnikom niektóre narzędzia do reagowania. Dla nas działaniem przeciwpożarowym jest chociażby wyjęcie suchego drewna, jednak niektórzy eksperci i organizacje nie traktują go jako większego zagrożenia – wskazała wiceminister.

Wymierająca Puszcza Białowieska

Na antenie Polskiego Radia 24 Małgorzata Golińska nawiązała do sytuacji, w jakiej znajduje się Puszcza Białowieska, kompleks leśny odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi. Podkreśliła, że dochodzi do jej powolnego wymierania.

– Alarmującymi informacjami jest to, że tracimy priorytetowe siedliska naturowe. Badania glebowo-siedliskowe wskazują, że dochodzi do ich zniekształceń. Utraciliśmy niemal całą świetlistą dąbrowę. Nie prognozujemy, że trend ten może się odwrócić. Trzeba podjąć konkretne działania. Ministerstwo środowiska zaprezentowało temat trzech nowych dokumentów, które dadzą możliwość szybkiego reagowania w miejscach, w których nie będzie to stanowiło przedmiotu obaw i krytyki ze strony organizacji pozarządowych – zaznaczyła.

Z Małgorzatą Golińską rozmawiał Antoni Trzmiel.

PAP/Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 14.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagrożenie pożarami w lasach. Paweł Frątczak: należy zachować szczególną ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 08:50
- Ponad 90 procent polskich lasów jest objętych najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego - mówił w "Sygnałach dnia" rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Paweł Frątczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Pali się 10 ha lasu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 16:00
Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego pod Warszawą wybuchł pożar. - Obecnie pali się około 10 hektarów lasu - powiedział oficer prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski.
rozwiń zwiń