W czwartek posiedzenie Senatu ws. nowelizacji prawa oświatowego odnośnie matur

W czwartek o godz. 19 rozpocznie się dodatkowe posiedzenie Senatu w sprawie noweli prawa oświatowego dotyczącego matur - dowiedziała się w środę nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa.

2019-04-24, 16:56

W czwartek posiedzenie Senatu ws. nowelizacji prawa oświatowego odnośnie matur
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter/Senat RP

W środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że szef rządu Mateusz Morawiecki zwrócił się do marszałków: Sejmu i Senatu z prośbą o nadanie szybkiej ścieżki legislacyjnej projektowi pozwalającemu maturzystom przystąpić do egzaminu maturalnego. - Mamy nadzieję, że w czwartek zmiany zostaną uchwalone - dodał.

Powiązany Artykuł

premier 1200 pap.jpg
Premier przedstawił projekt nowelizacji prawa oświatowego dot. matur

W środę po południu nad projektem nowelizacji Prawa oświatowego pracuje rząd. Projekt przewiduje m.in., że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach - organowi prowadzącemu.

- Celem jest, aby każdy tegoroczny maturzysta mógł podejść do egzaminu dojrzałości - podkreślił przed posiedzeniem Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki. - Pragnę zapewnić maturzystów i ich rodziców: nie będzie zagrożone przeprowadzenie matur - oświadczył szef rządu.

Sejm zbiera się w czwartek o godz. 10. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany w środę przez Polską Agencję Prasową, czy zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie Senatu w sprawie projektu noweli Prawa oświatowego, zapewnił, że tak. - Oczywiście, że Senat będzie gotowy do pilnych prac ws. tej ustawy - zadeklarował.

REKLAMA

Projekt "ustawy maturalnej"

Od 8 kwietnia tego roku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez ZNP i FZZ. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności".

Powiązany Artykuł

Anna-Sarzyńska.jpg
Anna Sarzyńska: rząd szuka wyjścia awaryjnego, lepszy byłby kompromis

Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

Szef kancelarii premiera poinformował w środę rano w TVP1, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na środowej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli wszystkim maturzystom na przystąpienie do egzaminów.

REKLAMA

O tym, że rząd przygotował projekt "ustawy maturalnej", napisał w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Według dziennika, zmiana ma dotyczyć głównie prawa do kwalifikacji uczniów do matury. Zgodnie z proponowaną zmianą, dyrektorowi szkoły w wyjątkowych sytuacjach przekazane zostałyby uprawnienia do klasyfikacji czy dopuszczenia do matury. Obecnie jest to kompetencja rady pedagogicznej.

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej