Prezydent Wrocławia obiecywał zapłacić nauczycielom za czas strajku. Pieniędzy nie będzie

Nauczyciele we Wrocławiu, wbrew wcześniejszym zapowiedziom prezydenta miasta, nie dostaną wynagrodzenia za czas strajku "ponieważ nie ma do tego podstawy prawnej". Taką informację przekazał dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia Jarosław Delewski.

2019-04-24, 18:05

Prezydent Wrocławia obiecywał zapłacić nauczycielom za czas strajku. Pieniędzy nie będzie
Ogólnopolska manifestacja nauczycieli pod siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Foto: PAP/Rafał Guz

"W odpowiedzi na pytania dotyczące wypłaty wynagrodzenia nauczycielom za okres strajku uprzejmie wyjaśniam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie będą one wypłacane, ponieważ nie ma do tego podstawy prawnej" - poinforował Jarosław Delewski w piśmie skierowanym do przewodniczącego wrocławskiej rady miejskiej Jarosława Charłampowicza.

Powiązany Artykuł

strajk 1200 pap.jpg
Nauczyciele dostaną pieniądze za strajk? Samorządy dają im zielone światło

28 marca prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapewniał, że strajkujący nauczyciele otrzymają wynagrodzenia. "W związku z obawami, że ze względu na strajk obniżone zostaną pensje protestujących nauczycieli, uspokajam: wszystkie środki przewidziane na wynagrodzenia zostaną wypłacone w całości. Bez względu na to, ile potrwa protest" - napisał na Facebooku jeszcze przed rozpoczęciem strajku.

- Cały czas wierzymy, że prezydent wywiąże się z obietnic i nie zostawi nas bez niczego. Każdy z nas przystępując do strajku liczył się z tym, że może nie dostać pieniędzy, będziemy jednak walczyć o porozumienia z dyrektorami, by nam te pieniądze wypłacono lub przypominać prezydentowi to, co nam obiecał - powiedziała "Gazecie Wrocławskiej" Agnieszka Kałczyńska-Durlej, rzeczniczka wrocławskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.

REKLAMA

Według "GW", "biorąc pod uwagę liczbę strajkujących nauczycieli we Wrocławiu i średni ubytek ich pensji za dzień strajku w wysokości 130 zł, (…), suma tych rekompensat przekroczyłaby już 6 mln zł". We Wrocławiu strajkuje blisko 4,7 tys. pracowników placówek oświatowych.

Wynagrodzenie w dodatkach omijaniem prawa

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nauczyciele nie mogą otrzymać wynagrodzenia za czas strajku. Pracownik zachowuje natomiast prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do pensji. 

Niektóre samorządy zapowiadały jednak, że pieniądze przeznaczone na wynagrodzenia dyrektorzy szkół będą mogli w ciągu trzech miesięcy wypłacić nauczycielom w dodatkach. Jednak zdaniem części prawników za takie omijanie prawa dyrektorom grozi odpowiedzialność karna.

 - Jeśli zostanie wykazane, że przyznana nagroda jest de facto wynagrodzeniem za okres strajku, to jest to klasyczne obejście przepisów. Dyrektor szkoły może zostać za to pociągnięty do odpowiedzialności - mówił w rozmowie z portalem money.pl mecenas Andrzej Śmigielski.

REKLAMA

Głos w tej sprawie zabrała również Regionalna Izba Obrachunkowa (organ, który kontroluje samorządowe finanse) w Krakowie.

"Działania polegające na wypłacie wynagrodzenia za czas strajku pracownikom uczestniczącym w strajku lub też zmierzające do obejścia przepisu, który nie przewiduje zachowania prawa do wynagrodzenia na czas strajku, należałoby uznać za niezgodne z prawem" - czytamy w komunikacie RIO.

Gazeta Wrocławska, TVP Info, paw/


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej