X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji Anny Zalewskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 01:40
Sejm w nocy z czwartku na piątek odrzucił wniosek posłów klubu PO-KO o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji. Za odwołaniem Anny Zalewskiej głosowało 180 posłów, 228 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.
Audio
  • W nocy w Sejmie odbyła się seria głosowań. Relacja Karola Surówki (IAR)
Minister edukacji Anna Zalewska
Minister edukacji Anna ZalewskaFoto: PAP/Paweł Supernak

Klub PO-KO zarzucał Annie Zalewskiej m.in. chaos w edukacji, pogarszającą się sytuację w szkołach i doprowadzenie do strajku nauczycieli. Autorzy wniosku podnosili w nim także, że MEN nie przekazuje pieniędzy niezbędnych samorządom do realizacji nałożonych na nie zadań oświatowych.

Wymieniono też takie skutki reformy, jak ograniczenie możliwości uczenia się najmłodszych dzieci przez zlikwidowanie obowiązku przygotowania przedszkolnego pięciolatków; nadmierne obciążenie nauką siódmoklasistów i ósmoklasistów, którzy w dwa lata realizują trzyletni program gimnazjum; przepełnienie szkół oraz brak możliwości nauki w szkole przez uczniów z niepełnosprawnościami. 

"Reformy wymagają kontynuacji"

- Staramy się rekonstruować, odbudowywać szkolnictwo, zmieniać na system, który lepiej się sprawdził. Tej bardzo trudnej pracy podjęła się minister edukacji Anna Zalewska - powiedział premier Mateusz Morawiecki w debacie nad wnioskiem o odwołanie szefowej MEN.

Premier przekonywał, że obawy dotyczące tego, że w wyniku reformy edukacji będą zwolnienia nauczycieli, okazały się niesłuszne i że zatrudniono większą liczbę pedagogów. Zaznaczył też, że dzięki rządowi PiS nauczyciele zarabiają obecnie lepiej niż za rządów PO-PSL. Mówił, że w latach 2016-2019 przeznaczono na nauczycieli "co najmniej 5,5 mld, nie licząc obniżki podatku PIT". - Ile PO przeznaczyła na nauczycieli w ciągu poprzednich czterech lat? 380 mln, czyli ponad 10 razy mniej w poprzedniej czterolatce - powiedział Mateusz Morawiecki.

Według niego szefowa MEN "wdrożyła system informacji oświatowej" zmniejszający biurokrację i wprowadziła wiele projektów w zakresie wielopasmowego internetu w szkołach. - To jest zasługa pani minister - dodał.

- Czy wszystko udało się naprawić? Oczywiście, że nie. Dlatego zaproponowaliśmy, z szacunku dla nauczycieli, ale też z szacunku dla uczniów okrągły stół, na którego obrady przyjęliście państwo z PO zaproszenie, sami zaproponowaliście, mam tu pismo kierowane do mnie przez pana przewodniczącego (klubu, Sławomira Neumanna), że weźmiecie w okrągłym stole udział. Zgodnie z naszą obietnicą będziemy jutro na was oczekiwać - powiedział premier, zwracając się do posłów PO-KO.

Mówił też, że w latach rządów PO-PSL zlikwidowano 954 szkoły. - My staramy się rekonstruować, odbudowywać szkolnictwo, zmieniać je na ten system, który lepiej się sprawdził, 8+4 - podkreślił szef rządu.

Czytaj więcej
znp 1200.jpg
Sławomir Broniarz: zawiesiliśmy strajk prawomocną uchwałą prezydium zarządu głównego ZNP

Jak ocenił, reformy, które zaproponowało PiS, a które Anna Zalewska przeprowadzała w pierwszej fazie: gimnazjalna, reforma "związana z podstawami programowymi, z przywróceniem lekcji historii" i reforma szkół zawodowych - wymagają kontynuacji i pogłębionej refleksji. - I będziemy pracować nad tym w formule okrągłego stołu już wkrótce - zapowiedział.

Przekonywał, że pewne reformy powinny być "wyciągane poza nawias sporu politycznego". Mówił, że pamięta opowieści swojej matki o szkole sprzed II wojny światowej i to, że - jak ocenił premier - wówczas nauczyciele mieli na względzie dobro uczniów, całego systemu, ale też "mieli w sercu patriotyzm". - Ja wierzę, że dzisiejsi nauczyciele również mają w sercu dobro Polski, dobro naszej ojczyzny, chcą budować polski patriotyzm. Dziękuję wszystkim nauczycielom za to, że w tych trudnych dniach protestu, wszyscy zdaliśmy egzamin, że egzaminy gimnazjalne i w szkołach podstawowych odbyły się bez przeszkód, dziękuję za to - mówił premier.

Dziękował też tym związkom zawodowym, które zdecydowały się podpisać porozumienie z rządem. - To jest duża zasługa minister Zalewskiej - ocenił. - Dziękuję pani minister też za to, że w tych trudnych latach przeprowadzała pani polską szkołę przez pierwsze lata reformy, mam nadzieję, że wspólnie będziemy je kontynuować w najbliższych miesiącach pod postacią obrad tego edukacyjnego okrągłego stołu - dodał szef rządu.

Czytaj więcej
pap andrzej duda 1200.jpg
Prezydent dziękuje ZNP za zawieszenie strajku. "Odpowiedzialna decyzja"

Od 8 kwietnia trwał ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w czwartek, że od soboty 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza do 1 września ogólnopolski strajk, podobną decyzję podjęło też FZZ.

W piątek 26 kwietnia na Stadionie PGE Narodowym ma się odbyć okrągły stół w sprawie oświaty. Premier Mateusz Morawiecki do udziału w nim zaprosił rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję. ZNP, FZZ i większość organizacji pracodawców zapowiedziały, że nie wezmą udziału w okrągłym stole.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm uchwalił nowelizację prawa oświatowego. Teraz ustawa trafi do Senatu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 15:16
Posłowie przyjęli nowelizację prawa oświatowego, która umożliwi klasyfikację uczniów klas maturalnych w razie niezwołania rad pedagogicznych. Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 168, nikt się nie wstrzymał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauczyciele są zaskoczeni decyzją ZNP o zakończeniu strajku. "Odebraliśmy to z mieszanymi uczuciami"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 19:59
Większość nauczycieli, z którymi rozmawiała PAP, twierdzi, że decyzja o zawieszeniu strajku ich zaskoczyła. Niektórzy uważają, że to absolutna porażka, przejaw słabości i obłudy szefa ZNP Sławomira Broniarza, inni sądzą, że wznowienie strajku będzie trudne.
rozwiń zwiń