X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sejm uchwalił nowelizację ws. rozszerzenia programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 02:33
W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił rządową nowelizację w sprawie rozszerzenia programu Rodzina 500+. Zgodnie z nią prawo do świadczenia 500+ będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny. Za ustawą głosowało 379 posłów, 20 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.
Audio
  • W nocy w Sejmie odbyła się seria głosowań. Relacja Karola Surówki (IAR)
Porady na temat bezpiecznego składania wniosków przez internet w programie Rodzina 500 plus są dostępne na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
Porady na temat bezpiecznego składania wniosków przez internet w programie „Rodzina 500 plus” są dostępne na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.Foto: MRPiPS

Rozszerzenie programu Rodzina 500+ także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z punktów tzw. nowej piątki PiS.

Czytaj więcej
pap morawiecki 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: apeluję do wszystkich parlamentarzystów i całej opozycji o przyjęcie ustawy 500+ na każde dziecko

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500+ będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia zyskają również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia).

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej - od 1 sierpnia 2019 roku, a w wersji elektronicznej - od 1 lipca 2019.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 roku świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 roku. Złożenie wniosku po 30 września 2019 roku oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Czytaj więcej
dzieci free1200.jpg
Redukcja biedy i wsparcie dla rodziców to podstawowe cele programu Rodzina 500+

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin - liczony od dnia urodzenia dziecka - na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500+ przysługuje - co do zasady - od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Projekt umożliwi także przyznanie - z zachowaniem ciągłości - świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć "swój" wniosek o świadczenie.

Czytaj więcej
pap_rafalska1200.jpg
PiS rozszerza 500+. Elżbieta Rafalska: dotrzymujemy danego słowa

Jak wynika z danych Centrum Informacyjnego Rządu, od 1 kwietnia 2016 roku, czyli od uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 roku). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 roku na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 - ok. 41 mld zł.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W budżecie są pieniądze na 500+ na każde dziecko i 13. emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 18:15
Wszystko wskazuje na to, że rząd nie będzie miał problemów ze sfinansowaniem "nowej piątki PiS", przewidującej nowe transfery finansowe do kolejnych grup społecznych. Pomaga mu bardzo dobra kondycja gospodarki oraz konsumentów, owocująca większymi wpływami podatków i mniejszym deficytem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak program Dziecko 500+ wpłynął na polską rodzinę i gospodarkę?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 11:32
O znaczeniu Programu Dziecko+ dla gospodarki i rodzin, mówili goście Anny Grabowskiej w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24. Gośćmi byli: Grzegorz Maliszewski, Bank Millennium, Rafał Sadoch z mBank oraz ekonomista Marek Wołos.
rozwiń zwiń