Prof. Andrzej Zybała: wynik eurowyborów do końca nie będzie jasny

- To są wybory, których wynik do końca kampanii nie będzie jasny, również z tego względu, że nie przyciągają dużej rzeszy wyborców - ocenił na antenie PR24 prof. Andrzej Zybała. Wykładowca Szkoły Głównej Handlowej mówił o szansach głównych partii w wyborach do PE, ale również o specyfice wyborów w Polsce.

2019-04-27, 18:42

Prof. Andrzej Zybała: wynik eurowyborów do końca nie będzie jasny
Prof. Andrzej Zybała. Foto: PR24/JW

Posłuchaj

27.04.2019 Prof. Andrzej Zybała o wyborach europejskich
+
Dodaj do playlisty

W Poznaniu odbyły się konwencje Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Europejskiej. Niektórzy publicyści twierdzą, że w ich trakcie "zabetonowano" przekaz obu ugrupowań, liderujących w sondażach.

Prof. Andrzej Zybała przypomniał badania socjologiczne, "które mówiły o tym, że 75 procent naszych obywateli wie na kogo zagłosuje". - Ta walka, która dzisiaj ma miejsce między głównymi partiami głównie dotyczy tych, którzy nie są jeszcze zdecydowani lub może nigdy nie byli zdecydowani i decydują się oddać głos w ostatniej chwili - powiedział.

Wykładowca SGH ocenił szanse Koalicji Europejskiej na dobry wynik wyborczy na wsi. Jego zdaniem ugrupowanie "niewiele zdobędzie na tych terenach". - Jest oczywiście PSL, który wydaje się być reprezentacją środowiska wiejskiego, ale ta partia też się zmienia i coraz silniej mówi o tym, że chce pozyskiwać wyborców w innych środowiskach, większych miastach. To jest racjonalne, ponieważ, PSL nie jest w stanie dotrzeć do dużej części środowiska wiejskiego będąc w otoczeniu Koalicji Europejskiej - wskazał Andrzej Zybała.

Gość PR24 mówił o niskiej frekwencji wyborów do PE. Zaznaczył, że Polacy także "wypadają gorzej jeśli chodzi o frekwencję w wyborach krajowych". - Mamy dosyć krótką historię naszego uobywatelnienia. Nasze poczucie przynależności do państwowości nie jest zbytnio "nachalne". (...) Myśmy nie mieli państwa bardzo długo, w okresie PRL ta państwowość była bardzo ułomna i część obywateli nie identyfikowała się z tym, co było - mówił. Dodał, że z kolei po 1989 roku wielu polskich obywateli "nie może się odnaleźć w tej państwowości". - Nie ma tego aktywizmu - ocenił.

REKLAMA

Więcej w całej audycji. 

Rozmawiał Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/msze

____________________

REKLAMA

Data emisji: 27.04.19

Godzina emisji: 17:36

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej