X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Toruń: sąd uchylił decyzje uniemożliwiające manifestację przed Radiem Maryja

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 16:42
Sąd Okręgowy w Toruniu uwzględnił odwołania stowarzyszenia Toruński Strajk Kobiet i uchylił decyzje wojewody i prezydenta miasta uniemożliwiające przeprowadzenie zaplanowanej na 3 maja manifestacji "Chryja pod Radiem Maryja" przed siedzibą rozgłośni redemptorystów. 
Radio Maryja
Radio MaryjaFoto: Shutterstock

Organizacja złożyła dwa odwołania. Pierwsze było związane z decyzją wojewody kujawsko-pomorskiego, wyrażającą zgodę na organizowanie w miejscu zgłoszonej przez stowarzyszenie manifestacji zgromadzenia cyklicznego samorządu studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z okazji Święta Konstytucji. Drugie dotyczyło decyzji prezydenta Torunia o zakazie manifestacji "Chryja pod Radiem Maryja", wydanej po decyzji wojewody. 

Sędzia Hanna Kraszewska w uzasadnieniu ustnym postanowienia wskazała, że Toruński Strajk Kobiet 4 kwietnia złożył do prezydenta Torunia wniosek w sprawie zgromadzenia zwykłego na ul. Żwirki i Wigury przed siedzibą Radia Maryja. Urząd miasta wniosek przyjął i nie wydał żadnej decyzji, ponieważ nie miał takiego obowiązku. Podkreśliła, że dopiero 26 kwietnia przedstawiciel samorządu studentów WSKSiM złożył wniosek do wojewody o zgodę na organizację w tym miejscu zgromadzenia cyklicznego w godzinach 6-22, motywując, że przynajmniej od czterech lat odbywały się tam spotkania patriotyczne w godzinach 16-17. 

Sędzia zaznaczyła, że po wezwaniu do uzupełnienia wniosku przedstawiciel samorządu wyjaśnił, że były to spontaniczne zebrania i dołączył oświadczenia świadków. 

"Lakoniczne oświadczenia"

- Te oświadczenia zostały przyjęte zupełnie bezkrytycznie, bez weryfikacji przez wojewodę. Wojewoda ma prawo przeprowadzić rozprawę administracyjna, na której ma prawo przesłuchać świadków po pouczeniu o karze za fałszywe zeznania i złożenie nieprawdziwych zeznań. Wojewoda zadowolił się bardzo lakonicznymi oświadczeniami (...) Oparcie się o tak lakoniczne oświadczenia bez weryfikacji zdaniem sądu nie może być podstawą do ustalenia, że odbywały się przez cztery lata jakiekolwiek zebrania. Z samej decyzji nie wynika, na jakiej podstawie wojewoda ustalił, że wniosek jest zasadny. (...) Sąd uznał, że decyzja wojewody nie jest zasadna i ją uchylił - mówiła Kraszewska. 

Sędzia podkreśliła, że ponieważ decyzja wojewody została uchylona, to konsekwencją było także uchylenie decyzji prezydenta. Zaznaczyła, że ustawa Prawo o zgromadzeniach nie daje prezydentowi miasta żadnego manewru i jeżeli jest decyzja wojewody, to musi zakazać zgromadzenia. Nie ma żadnego instrumentu, aby oceniać decyzję wojewody. 

Postanowienie nie jest prawomocne. Stronom przysługuje prawo złożenia zażaleń do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. 
W prokuraturze toczy się postępowanie po zawiadomieniach, że w czasie zeszłorocznej manifestacji "Chryja pod Radiem Maryja" doszło do nawoływania do nienawiści na tle wyznaniowym, znieważenia uczuć religijnych, a także znieważenia i zniesławienia o. Tadeusza Rydzyka. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Potrzeba ludzi etycznych". O. Tadeusz Rydzyk zapowiada nowy kierunek na WSKSiM.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 18:09
- W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu otworzymy nowy kierunek - pielęgniarstwo - zapowiedział w sobotę założyciel uczelni o. Tadeusz Rydzyk. - Wiecie dlaczego pielęgniarstwo? Bo potrzeba ludzi etycznych - mówił do uczestników konferencji "Przedsiębiorstwa w Polsce. Teraźniejszość i przyszłość".
rozwiń zwiń