X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarł wybitny architekt Aleksander Franta. Miał 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 12:15
W wieku 94 lat zmarł wybitny architekt i wykładowca akademicki Aleksander Franta – projektant m.in. katowickiego osiedla Tysiąclecia, budynków uzdrowiska w Ustroniu oraz wielu innych obiektów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Informację o śmierci nestora polskich architektów przekazała Śląska Okręgowa Izba Architektów RP.

„Wybitny architekt, laureat Honorowej Nagrody SARP, współtwórca razem z Henrykiem Buszko takich obiektów jak: Kukurydze i osiedle Tysiąclecia w Katowicach, osiedle W. Roździeńskiego (Gwiazdy) w Katowicach, osiedla domów profesorskich w Katowicach-Brynowie, Gliwicach i Tychach, Pałacu Ślubów w Chorzowie, kościołów: pw. Podwyższenia Krzyża Św. oraz pw. Matki Boskiej Piekarskiej na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, kompleks rehabilitacyjno-wypoczynkowy Ustroń-Zawodzie i wielu innych” - napisali przedstawiciele Izby na Facebooku.

Aleksander Franta urodził się w 1925 roku Krakowie. W 1949 r. został absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, później był asystentem na tej uczelni. W latach 70. wykładał na Politechnice Śląskiej.

Znak rozpoznawczy - charakterystyczne „kukurydze”

Po wojnie Franta związał się ze Śląskiem. Pracował w katowickim Miastoprojekcie, gdzie tworzył zespół z Jerzym Gottfriedem i Henrykiem Buszko. Później działał w duecie z Buszko w Pracowni Projektów Budownictwa Ogólnego – Autorskim Biurze Wojewódzkim. Panowie stworzyli wiele projektów, które zmieniły oblicze Katowic i innych miast w regionie.

Jednym ze sztandarowych projektów Buszki i Franty jest osiedle Tysiąclecia – jedno największych w kraju, którego znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne „kukurydze” - wieżowce o zaokrąglonych elewacjach.

„Architektura to przysposobienie przestrzeni do potrzeb życiowych człowieka” - tak miał definiować tę dziedzinę życia Franta. Cytat ten przytoczył Filip Springer w poświęconej architekturze z czasów PRL książce „Źle urodzone”.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak