X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Joachim Brudziński: zatrzymanie Elżbiety Podleśnej było zgodne z prawem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 08:44
- Wolność pani Podleśnej kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Jeżeli ona w imię wolności ma jakieś wizje artystyczne, ma do tego prawo, ale nie ma prawa obrażać uczuć religijnych współobywateli - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 szef MSWiA Joachim Brudziński.
Audio
  • 8.05.19 24 Pytania - Rozmowa Poranka: minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński
Joachim Brudziński
Joachim BrudzińskiFoto: PAP/Marcin Bielecki

W poniedziałek podejrzaną o profanację wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej zatrzymała policja. Za obrazę uczuć religijnych Elżbiecie Podleśnej grozi grzywna, ograniczenie lub nawet pozbawienie wolności do lat dwóch. Naklejki i plakaty z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowych aureolach zostały rozlepione w nocy 27 kwietnia na śmietnikach i na przenośnych toaletach w Płocku.

Joachim Brudziński jest zdania, że policja nie nadużyła swoich uprawnień, zatrzymując działaczkę LGBT. Podkreślił, że działanie zatrzymanej było prowokacją i złamaniem prawa. - Święta Wielkiej Nocy, czas święty dla katolików i chrześcijan, Wielka Sobota. Działaczki LGBT wkraczają do kościoła w Płocku i dokonują profanacji Grobu Pańskiego, wtykając flagi symbolizujące to środowisko w ten grób. Następnie jest próba wywołania awantury wewnątrz kościoła, atakowany jest kapłan, osoba niezwykle zasłużona dla Płocka i opozycji niepodległościowej - mówił na antenie PR24.

Szef MSWiA wskazał, że "następnie, w nocy, zamaskowane panie (...) naklejają wizerunek Matki Boskiej z (tęczową) aureolą na przenośne toalety, na śmietniki, rozsypują wokół kościoła". - Pytanie, czy państwo ma reagować, działać, skoro jest to opisane w Kodeksie karnym, skoro tego typu działania, ewidentnie obrażające uczucia religijne, wpisują się w złamanie Kodeksu karnego - mówił, podkreślając, że "ksiądz dokonał zgłoszenia podejrzenia popełnienia przestępstwa". 

Jak powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji, "zatrzymanie i postępowanie (w tej sprawie - przyp. red.) było absolutnie zgodne z prawem". - Policja ma wręcz obowiązek ustalić tożsamość innych osób uczestniczących w tym akcie, w mojej ocenie, prowokacji i profanacji wizerunku Najświętszej Maryi Panny - mówił Joachim Brudziński. Jak dodał, wszystkich "poruszonych i wzburzonych rzekomą nadgorliwością policji odsyła na stronę policji, gdzie jest to dokładnie opisane, łącznie z odesłaniem do konkretnych przepisów Kodeksu karnego w tej sprawie".

- Ponawiam pytanie do wszystkich oburzonych artystów, dziennikarzy, polityków: dlaczego biliście brawo polskiej policji wtedy, gdy reagowała na zachowania w Pruchniku? - mówił. - Czy katolicy w Polsce, chrześcijanie, mają inne prawa od obywateli innnych wyznań? - pytał.

- Dlaczego PO z panem (Donaldem) Tuskiem, z panem (Grzegorzem) Schetyną, dlaczego niektórzy reprezentanci środowiska artystycznego uważają, że nie wolno - oczywiście, ja też tak uważam - obrażać uczuć religijnych żydów, nie wolno obrażać uczuć religijnych muzułmanów, nie wolno obrażać uczuć religijnych innych wyznawców, a czy wolno obrażać uczucia religijne katolików i chrześcijan? Czy my jesteśmy obywatelami drugiej kategorii? - mówił minister na antenie PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/msze, IAR, PAP

-------------------------

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 7.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MSWiA: zatrzymano osobę, która w Płocku znieważyła wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 13:16
Szef MSWiA Joachim Brudziński poinformował, że rano zatrzymano osobę podejrzewaną o znieważenie wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Do profanacji doszło pod koniec kwietnia w Płocku. Dziś podejrzany usłyszy zarzuty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Karczewski: w Polsce mamy podwójne standardy, inaczej traktuje się katolików

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 08:16
- Nie mieści mi się w głowie takie postępowanie i takie odnoszenie się do wolności jako wolności w krytykowaniu i obrażaniu uczuć religijnych - powiedział w "Sygnałach dnia" Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu odniósł się w ten sposób do profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.
rozwiń zwiń