Prezydent: poprosiłem o działania ws. przetrwania Muzeum Polskiego w Rapperswilu

- Poprosiłem prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej o działania ws. przetrwania Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Jest ono nie tylko śladem wspólnej historii Polski i Szwajcarii, ale też bardzo ważnym świadectwem historii Europy - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Ueli Maurerem.

2019-05-14, 12:53

Prezydent: poprosiłem o działania ws. przetrwania Muzeum Polskiego w Rapperswilu

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska w różnych dziedzinach korzysta ze wzorców wywodzących się ze Szwajcarii (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydenci spotkali się we wtorek w Warszawie z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią.

Andrzej Duda poinformował, że poprosił Maurera, aby podjął działania, które umożliwią przetrwanie Muzeum Polskiego w Rapperswilu. - To jest niezwykle ważne. Bardzo byśmy chcieli, żeby mogło ono nadal funkcjonować w zamku w Rapperswilu i bardzo byśmy chcieli, aby mogło ono nadal funkcjonować, jako Muzeum Polskie - mówił prezydent.

Jak wskazał, Muzeum Polskie w Rapperswilu jest nie tylko śladem wspólnej historii Polski i Szwajcarii, ale także bardzo ważnym świadectwem historii Europy.

Prezydent zaznaczył, że strona polska zdaje sobie sprawę, że ws. muzeum decyzje podejmują władze samorządowe. - Ale prosiłem o wsparcie, bo ono - ze strony głowy państwa - zawsze jest bardzo ważne, symboliczne i znaczące. Mam nadzieję, że prezydent (...) tego wsparcia udzieli - powiedział Andrzej Duda.

REKLAMA

Dodał, że z Maurerem rozmawiał też m.in. o pogłębianiu współpracy Polski i Szwajcarii, o Inicjatywie Trójmorza, a także o kwestiach europejskich i o Ukrainie.

"Rozwiązanie za obopólną zgodą"

Z kolei Ueli Maurer zwrócił uwagę, że muzeum należy do samorządu i to obywatele tej gminy zdecydowali jak zagospodarować budynek, w którym znajduje się muzeum. - Nasz rząd nie może nic nakazać czy polecić samorządowi. Po prostu musimy starać się znaleźć rozwiązanie za obopólną zgodą. Sądzę, że znajdziemy takie rozwiązanie, kiedy wyjaśnimy tę całą sytuację; rozwiązanie dobre dla Polski - tłumaczył.

W trakcie konferencji prasowej Maurer zwracał też uwagę, że zarówno Szwajcaria jak i Polska odnoszą sukcesy gospodarcze i "chcą zrobić jeszcze więcej dla swojej ludności i wnieść wkład w europejską stabilność i bezpieczeństwo".

W kontekście gospodarczym Maurer zwrócił uwagę, że szwajcarskie przedsiębiorstwa już dawno zauważyły dynamiczny rozwój polskiej gospodarki. Jak dodał, zatrudniają one 40 tys. polskich pracowników. Przypomniał, że w Szwajcarii mieszka około 30 tys. Polaków, którzy "są dobrymi, bardzo cenionymi pracownikami we wszystkich dziedzinach".

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej