Warsztaty Regionalnego Centrum Szkoleniowego EBU w Polskim Radiu

2019-05-14, 13:40

Warsztaty Regionalnego Centrum Szkoleniowego EBU w Polskim Radiu
Warsztaty w Regionalnym Centrum Szkoleniowym Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w siedzibie Polskiego Radia . Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ponad trzydziestu dziennikarzy z dziewięciu krajów bierze udział w pierwszych warsztatach, zorganizowanych w Regionalnym Centrum Szkoleniowym Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. Tematem warsztatów jest dziennikarstwo mobilne i wykorzystanie smartfonu jako podstawowego narzędzia w codziennej pracy reportera.

- Jestem niezwykle dumny z tego powodu, że Polska, Warszawa stała się centrum rozwoju myśli technologicznej, nowoczesnych sposobów sztuki dziennikarskiej i że to właśnie Warszawa została wybrana przez EBU jako to miejsce, z którego te nowoczesne myśli będą wychodzić do naszych zaprzyjaźnionych sąsiadów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej - podkreśla prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. W warsztatach biorą udział dziennikarze z Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy. Wśród prowadzących zajęcia jest m.in. Mark Egan, dziennikarz, producent i trener z dwunastoletnim doświadczeniem w BBC.

Jako szkoleniowiec pracuje dla EBU, BBC, Guardiana czy agend ONZ takich jak UNHCR. Andrzej Rogoyski podkreśla, że także dla dziennikarzy Polskiego Radia to możliwość nabywania bezcennej wiedzy od najlepszych specjalistów w branży. Dodaje, że Polskie Radio jest dziś nie tylko nadawcą w klasycznym rozumieniu, ale nowoczesną platformą multimedialną i dla dalszego rozwoju potrzebuje wzorców od najlepszych partnerów. - Równolegle rozwijamy stałą sieć fm-owską, rozwijamy sieć DAB+, ale rozwijamy też internet i wszystko, co się z nim kojarzy czyli media społecznościowe. Najwyraźniej widać, że świat idzie w tę stronę - my nie możemy pozostawać w tyle, stąd mocne zaangażowanie Polskiego Radia w to, by uczyć się jak to nowoczesne radio rozwijać i jak docierać poprzez media społecznościowe do naszych słuchaczy - tłumaczy prezes Polskiego Radia.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski (L) i zaproszeni goście, fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski (L) i prowadzący warsztaty, fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Wsparcie dla mediów publicznych

Nathalie Labourdette, dyrektor EBU Academy podkreśla, że celem Europejskiej Unii Nadawców jest dostarczanie wsparcia dla zrzeszonych w niej mediów publicznych, a dzięki partnerstwu z Polskim Radiem i utworzeniu w nim Regionalnego Centrum Szkoleniowego powstała możliwość dotarcia do dziennikarzy z tej części Europy i wzmocnienia regionalnych więzi pomiędzy nadawcami regionu.

- To daje możliwość lepszego poznania się dziennikarzy z regionu, wspólnej pracy i być może stworzenia razem projektów audiowizualnych, ponieważ wszystkie media publiczne stają przed podobnymi problemami i wyzwaniami jak cyfryzacja, nowe platformy czy różne metody tworzenia i odbierania informacji. I mam nadzieję, że ci młodzi ludzie, którzy są tutaj, stworzą razem nowe projekty, ale które będą specyficzne dla tego regionu - podkreśla Nathalie Labourdette. 

Dyrektor EBU Academy dodaje, że dziennikarstwo mobilne i wykorzystanie smartfona mogą być szczególnie użyteczne przy tworzeniu podcastów czyli audycji radiowych dostępnych przez internet na żądanie. - Podcasty są nową formą konsumpcji radia, która jest fantastyczna i świetnie działa w wielu krajach. Ale podcast może też zawierać na przykład dołączone filmy czy zdjęcia. Radio, które jest dla mnie fantastycznym medium. Może też tworzyć strony internetowe, które pozwalają odsłuchać materiały i audycje i dają przez to ochotę słuchania radia. Więc powiedziałabym, że wykorzystanie urządzeń mobilnych i wideo w pełnym świetle ukazuje i rozwija atuty radia, które dzięki temu może być jeszcze bliżej ludzi niż jest teraz - tłumaczy Nathalie Labourdette.

Uczestnicy warsztatów Regionalnym Centrum Szkoleniowym Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w siedzibie Polskiego Radia, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Uczestnicy warsztatów w Regionalnym Centrum Szkoleniowym Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w siedzibie Polskiego Radia, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Sesje szkoleniowe w Polskim Radiu

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Fundacja Solidarności Międzynarodowej wspiera media, demokrację i organizacje broniące praw człowieka w krajach przechodzących transformację systemową. Obszarem priorytetowym dla Fundacji są kraje Partnerstwa Wschodniego. Umowę o powstaniu Regionalnego Centrum Szkoleniowego Europejskiej Unii Nadawców w Polskim Radiu w Warszawie podpisano w styczniu. Swoim zasięgiem obejmuje cały region Europy Środkowo-Wschodniej.

Podpisane porozumienie zakłada realizację w Polskim Radiu dwóch sesji szkoleniowych rocznie. Europejska Unia Nadawców (EBU) jest wiodącym na świecie sojuszem mediów publicznych. EBU działa na ich rzecz, dążąc do utrzymania ich wyjątkowego statusu na lokalnych i międzynarodowych rynkach. W jej skład wchodzi 117 organizacji medialnych z 56 krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, a dodatkowo 33 organizacje zrzeszone z Afryki, Azji, Oceanii i obu Ameryk. 

Członkowie EBU obsługują ponad 2000 kanałów telewizyjnych, radiowych i internetowych oraz oferują treści na innych platformach. Razem docierają do ponad miliarda ludzi na całym świecie, nadając w ponad 160 językach. 

msze

Polecane

Wróć do strony głównej