X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sąd Najwyższy skasował "niewspółmierny" wyrok wobec pedofila

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 11:37
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację od wyroku skazującego pedofila na 7 lat więzienia z powodu "rażącej niewspółmierności kary". Sąd Najwyższy uwzględnił tę kasację, uchylił wyrok, a sprawą ponownie zajmie się sąd II instancji - podała Prokuratura Krajowa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey Burmakin/shutterstock.com

Jak przekazano w informacji Prokuraturz Krajowej, kasacja Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego dotyczyła wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 9 sierpnia 2017 r. Wówczas sąd ten zmienił wyrok wrocławskiego sądu okręgowego wobec Ryszarda Ś. "skazanego za wielokrotne doprowadzenie małoletniego w wieku lat 14 do obcowania płciowego w postaci odbycia z nim stosunków seksualnych".

- Pierwotnie Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał Ś. na karę 9 lat pozbawienia wolności. Sąd odwoławczy, rozpoznając apelacje obrońcy oskarżonego, obniżył wymierzoną mu karę do 7 lat pozbawienia wolności - poinformowała PK.

Sejm free 1200 shutter.jpg
Ustawa zaostrzająca kary za pedofilię będzie czytana w Sejmie

"Rażąco niewspółmierna" kara

PK poinformowała, że w kasacji zarzucono "rażącą niewspółmierność kary orzeczonej wobec Ryszarda Ś., będącą konsekwencją niewłaściwego rozpoznania przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu apelacji obrońcy oskarżonego i uwzględnienia niesłusznych argumentów przemawiających za złagodzeniem kary". Dlatego Zbigniew Ziobro wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, zaś SN "uznał kasację Prokuratora Generalnego za zasadną i uwzględnił jej żądania".

- W sprawie Ryszarda Ś. kasacja od wyroku z sierpnia 2017 r. wpłynęła 7 maja 2018 r. SN rozpoznał ją 25 kwietnia br., uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej orzeczenia o karze i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania - powiedział w Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

Nie jedyny wniosek o kasację

Jak dodała PK podobne orzeczenie SN - uchylające wyrok i przekazujące sprawę wrocławskiemu sądowi apelacyjnemu do ponownego rozpoznania - zapadło w odniesieniu do innej kasacji Prokuratora Generalnego wobec osoby skazanej na dwa lata więzienia za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Chodziło o wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy skazujący na karę 2 lat pozbawienia wolności Wojciecha Cz. Wyrok zaskarżył prokurator, w którego ocenie kara wymierzona przez sąd była rażąco łagodna. Odwołania nie uwzględnił Sąd Apelacyjny we Wrocławiu i wyrokiem z 12 lipca 2017 roku utrzymał orzeczenie legnickiego sądu.

W związku z tym rozstrzygnięciem Prokurator Regionalny we Wrocławiu wystąpił do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego z wnioskiem o wywiedzenie kasacji na niekorzyść oskarżonego. Prokurator Generalny z kasacją wystąpił w kwietniu 2018 r., zarzucając sądowi odwoławczemu "rażące i mające istotny wpływ na wynik sprawy naruszenie przepisów prawa procesowego".

Jak powiedział Krzysztof Michałowski, kasacje zarówno w sprawie Wojciecha Cz., jak i w sprawie Ryszarda Ś. rozpoznane zostały 25 kwietnia br.

Rząd chce surowszych kar za pedofilię

Zaostrzenie kar za pedofilię zapowiedział w niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider partii rządzącej poinformował, że przygotowano zmiany w Kodeksie karnym, zgodnie z którymi przestępstwa pedofilii będą karane "dużo surowiej niż obecnie".

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął obszerną nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię do 30 lat. Tego samego dnia projekt trafił do Sejmu.

Rzeczniczka PiS i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek poinformowała w środę na briefingu prasowym, że wprowadzenie złożonego przez rząd projektu noweli Kodeksu karnego do środowego porządku obrad Izby zostało zaproponowane przez marszałka Sejmu.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Ziobro powołał zespół do analizy zdarzeń z filmu Tomasza Sekielskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 16:20
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" - przekazała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd chce zaostrzyć kary za przestępstwa pedofilskie. Projekt trafił do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 14:00
Premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedzieli zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa, w tym za pedofilię. Projekt zmian w Kodeksie karnym trafił do Sejmu, posłowie zajmą się nim prawdopodobnie już w środę.
rozwiń zwiń