X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: chcieliśmy, żeby powstało miejsce upamiętniające Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 17:43
Muzeum Gombrowicza we francuskim mieście Vence, gdzie pisarz spędził ostatnie lata życia będzie współprowadzone przez Muzeum Gombrowicza we Wsoli, gdzie się urodził - taka umowę podpisali w Warszawie przedstawiciele obu placówek w obecności ministra kultury Piotra Glińskiego.
Audio
  • Piotr Gliński: mamy nadzieję, że to miejsce pamięci związane z Witoldem Gombrowiczem będzie bardzo dobrze funkcjonowało (IAR)
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr GlińskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Porozumienie o współprowadzeniu Przestrzeni Muzealnej Gombrowicza w Vence podpisali - w obecności wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego - wiceburmistrz miasta Vence, Evelyne Temmam oraz Tomasz Tyczyński - kurator Muzeum Gombrowicza we Wsoli (oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, współprowadzonego przez MKiDN).

Polska przekaże eksponaty

Porozumienie określa zasady współpracy i podział obowiązków związanych z opieką i prowadzeniem ekspozycji gombrowiczowskiej w Vence. Na jego mocy strona polska przekazuje eksponaty, które będą stanowić ekspozycję "L'Espace Gombrowicz" w Muzeum Witolda Gombrowicza w Vance, natomiast strona francuska udostępnia pomieszczenia utytułowane na drugim piętrze Villi Alexandrine z przeznaczeniem na sale ekspozycyjne.

Minister Gliński zwrócił uwagę na fakt, że podpisane w środę porozumienie to połączenie działań "dwu dobrze funkcjonujących instytucji".

- Są to poważne dwie instytucje, które tworzą taką platformę, miejsce wymiany. Kilkanaście lat to trwało, aby powstało małe muzeum Gombrowicza w unikalnym miejscu. Vance to jest miasteczko niedaleko Nicei na południu Francji, gdzie jest najmniejsza francuska katedra. Chcieliśmy, żeby powstało takie miejsce upamiętniające Gombrowicza, żeby powstała instytucja - coś, co wspiera, proliferuje wartości. Bardzo dobrze, że to podpisanie współpracy zintensyfikuje działalność tych instytucji a także synergia poprzez współpracę umożliwi większą aktywność obu placówkom - mówił minister kultury. - Liczymy na dobrą współpracę i wspaniały rozwój obu instytucji - dodał Piotr Gliński. 

Przestrzeń muzealna w Villi Alexandrine została udostępniona zwiedzającym we wrześniu 2017 roku. Ze strony francuskiej wiele wysiłku w stworzenie muzeum włożyła obecna w środowej uroczystości w Warszawie zastępca burmistrza Vence Evelyne Temmam, która starała się o to od 2014 roku.

 Prace konserwatorskie w Villi Alexandrine

- Statystyki pozwalają spojrzeć na przyszłość placówki optymistycznie - w pierwszym roku odwiedziło nas ponad 4 tys. osób. Współpraca z naszym bliźniakiem - muzeum we Wsoli - po podpisaniu umowy pozwoli nam angażować się w nowe projekty - mówiła Temmam.

Muzeum jest poświęcone francuskiemu okresowi życia Gombrowicza (1964-68) i mieści się w jego dawnym mieszkaniu w Vilii Alexandrine. 80-metrowa przestrzeń muzealna została przygotowana i otwarta w 2017 roku dużym nakładem sił i środków MKiDN oraz dzięki przychylności miasta Vence.

Prace konserwatorskie Villi Alexandrine zostały sfinansowane z programu MKiDN "Ochrona Dziedzictwa Kulturowego za Granicą", a ich wykonanie było możliwe dzięki kilkumiesięcznej pracy ponad 30 polskich konserwatorów z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie.

Miasteczko artystów

Gombrowiczowie zajmowali w Villi Alexandrine drugie piętro, mieszkanie z pięcioma balkonami. W mieszczącym się tam muzeum niewiele jest przedmiotów osobistych pisarza, ale można podziwiać zdjęcia Gombrowicza oraz przeczytać o jego twórczości i życiu w Vence. Polskiego pisarza odwiedzali często i chętnie artyści, co dokumentują eksponowane w muzeum fotografie Kota Jeleńskiego i Sławomira Mrożka.

Gombrowicz nie jest jedynym znanym twórcą, który mieszkał w Vence. To właśnie w tej miejscowości, położonej w południowo-wschodniej Francji, pomiędzy Niceą a Antibes, zmarł w 1930 roku brytyjski pisarz D.H. Lawrence. Żyli tam i tworzyli również pisarz James Baldwin oraz malarze Marc Chagall i Henri Matisse.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister kultury wszczął postępowanie ws. zakazu działalności Muzeum Czynu Niepodległościowego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 16:44
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wszczął postępowanie w sprawie zakazu dalszej działalności Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach. To pierwsze takie postępowanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński: będzie zmiana polskiej wystawy stałej w Muzeum Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 17:10
Stała ekspozycja, ukazująca martyrologię narodu polskiego podczas niemieckiej okupacji, która znajduje się w Muzeum Auschwitz, zostanie zmieniona. - W ciągu kilku najbliższych lat sprawa zostanie sfinalizowana - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń