X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mateusz Szczurek przed komisją ds. VAT: nie było klimatu do zmieniania prawa ad hoc

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 13:17
Były minister finansów w rządzie PO-PSL Mateusz Szczurek zeznał przed komisją śledczą ds. podatku VAT, że kierownictwo resortu zdecydowało się wstrzymać prace nad kolejną nowelizacją ustawy o VAT z powodu - jak napisano w wewnętrznej korespondencji resortu - braku klimatu do przeprowadzenia zmian. 
Audio
  • Mateusz Szczurek: nie było klimatu do strzelania ad hoc zmianami prawa (IAR)
  • Mateusz Szczurek: podstawą uszczelnienia systemu podatkowego jest efektywna kontrola skarbowa (IAR)
Mateusz Szczurek
Mateusz SzczurekFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Moja ocena politycznych szans przeprowadzenia czy dyskutowania takich zmian była bardzo negatywna. Nie było klimatu do zmieniania prawa ad hoc - podkreślał Mateusz Szczurek.

Mateusz Szczurek był szefem resortu finansów w latach 2013-2015 w rządzie PO-PSL. Jak zeznał przed komisją, "nie było klimatu do strzelania z biodra ad hoc zmianami prawa, które wprowadzają nowe obowiązki wobec podatników, które ograniczają swobodę działalności gospodarczej bez założeń i konsultacji prowadzonych porządnie". 


Mateusz Szczurek w trakcie swobodnej wypowiedzi odniósł się do treści maila jednego z ówczesnych dyrektorów w resorcie finansów Tomasza Tratkiewicza. W wiadomości z lutego 2015 roku padło sformułowanie, że kierownictwo resortu zdecydowało wstrzymać prace nad kolejną nowelizacją ustawy o VAT z powodu - jak napisano - braku klimatu do przeprowadzenia zmian. Mateusz Szczurek potwierdził, że taka rozmowa miała miejsce i odnosiła się do notatki zawierającej cztery propozycje, wśród nich wprowadzenie jednej stawki VAT. - Moja ocena politycznych szans przeprowadzenia takich zmian była bardzo negatywna - podkreślał Mateusz Szczurek. 

Marcin Horała 1200 Jedynka.jpg
Marcin Horała: raport z prac komisji ds. VAT przedstawimy w tej kadencji

Mateusz Szczurek zeznaje przed sejmową komisją śledczą ds. podatku VAT - transmisja

Najlepszym rozwiązaniem efektywna kontrola skarbowa

Mateusz Szczurek podkreślał, że ściągalność podatków i uszczelnianie systemu podatkowego nie może być jedynym priorytetem rządu. Były szef resortu finansów powiedział, że poprzedni rząd dbał o ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, co jego zdaniem było równie ważne.

Były minister mówił, że najlepszym rozwiązaniem, które godzi oba interesy - uszczelnienie systemu podatkowego i jego przyjazność dla przedsiębiorcy - jest efektywna kontrola skarbowa. - Czas działania "znikającego podatnika" zmniejszył się z jedenastu kwartałów w 2005 roku do jednego kwartału w 2014 - wyjaśniał były minister finansów. - To wynika z operacyjnych możliwości kontroli skarbowej - dodał. 

Mateusz Szczurek jest ostatnim świadkiem, którego przesłuchanie komisja zaplanowała na ten tydzień. 
Wczoraj zeznania złożył były doradca sejmowej komisji nadzwyczajnej "Przyjazne państwo" Karol Jene, a we wtorek była premier Ewa Kopacz.

Doświadczenie innych krajów

Szczurek był pytany również przez członków komisji o to, czy Ministerstwo Finansów korzystało z rozwiązań międzynarodowych w swojej pracy. - Na pewno doświadczenia innych krajów, szczególnie europejskich, były wnikliwie analizowane, dotyczące szczelności systemu podatkowego - odpowiedział. 

Wyjaśnił, że poza kwestiami związanymi z Centralnym Rejestrem Faktur, były prowadzone badania skuteczności i losów wprowadzania podzielonej płatności w VAT. - Intensywnie prowadziliśmy prace, poza renegocjacją umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, po to, żeby uczynić ten system szczelniejszym - dodał. 

Poinformował, że pracowano też nad wyeliminowaniem klauzul, które według MF były szkodliwe, pogłębiano też automatyczną wymianę informacji podatkowej, co - zdaniem Szczurka - było bardzo ważne. 

Były minister przyznał, że dzielono się też doświadczeniami m.in. z krajami grupy V4. Szczurek wskazał, że na zaproszenie obecnego premiera Czech, a wówczas ministra finansów Andreja Babisza, uczestniczył w spotkaniu, które odbyło się w Pradze w 2015 r. Brali w nim udział także przedstawiciele resortów finansów Słowacji, Węgier i Niemiec. Spotkanie dotyczyło - jak mówił Szczurek - systemu podatkowego. 

- Na tamtym spotkaniu przekonywał minister Babisz do zwiększenia skali używania odwrotnego obciążenia, co do którego sporo było wątpliwości wśród pozostałych ministrów - zeznał Szczurek. 

Jak mówił, on i ówczesny szef resortu finansów Niemiec Wolfgang Schauble przekonywali wówczas, że takie rozwiązanie jest potrzebne dla niektórych sektorów w zależności od struktury rynku, ale wprowadzanie go "hurtowo" może doprowadzić do pogorszenia ściągalności. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Horała o wyłudzeniach VAT: tworzono luki w prawie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 14:45
- Pan Janusz Piechociński programowo niczego nie pamięta, np. jakie było jego stanowisko w konsultacjach międzyrządowych, które prowadziło jego ministerstwo - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Horała przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.
rozwiń zwiń