X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Szymon Szynkowski vel Sęk: ustawa 447 nie rodzi konsekwencji prawnych dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 16:18
- Nasze stanowisko w tej sprawie zawsze było jednoznaczne, w tym sensie ustawa nic nie zmieniła: nie ma możliwości zrealizowania kwestii restytucji mienia, tak zwanego bezspadkowego - mówił nt. ustawy 447 w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
Audio
  • 16.05.19 Wiceszef MSZ o ustawie 447, ataku na ambasadora RP i spotkaniu A. Duda - D. Trump
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękFoto: PR24/AK

W ostatnich dniach jednym z ważniejszych tematów w polskiej debacie publicznej była sprawa ustawy S.447, która daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania kanałami dyplomatycznymi organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców. 

Gość PR24 powiedział, że "ta ustawa jest konsekwencją stanowiska strony amerykańskiej podnoszonego przez wiele lat i w tym sensie nie jest żadnym zaskoczeniem". - Nasze stanowisko w tej sprawie zawsze było jednoznaczne, w tym sensie ustawa nic nie zmieniła: nie ma możliwości zrealizowania kwestii restytucji mienia, tak zwanego bezspadkowego - wskazał.

- Każdy prawnik, który chwyci tę ustawę, po pierwsze zobaczy, że kwestia restytucji jest tam postawiona tylko w kontekście sporządzania raportu (...), a po drugie, (...) jest ustawą amerykańską, nie ma wpływu na to, co się dzieje w sensie prawnym w Polsce - mówił wiceszef MSZ. - Kodeks cywilny dawno to rozstrzygnął: mienie bezspadkowe przechodzi na skarb państwa, nie może podlegać restytucji - zaznaczył Szymon Szynkowski vel Sęk. Na pytanie czy ustawa 447 rodzi konsekwencje prawne dla Polski odpowiedział, że nie.

Wiceszef MSZ mówił, że "jest charakterystyczne, że ustawę 447 uchwalono rok temu, a jakiekolwiek ożywione dyskusje i projekty ustaw pojawiają się na dwa tygodnie przed wyborami - to nie jest przypadek". - W mojej opinii podnoszenie tej sprawy jest szkodliwe z punktu widzenia polskiej racji stanu - ocenił. 

Wiceszef MSZ: oczekujemy skuteczniejszej ochrony dyplomatów ze strony Izraela

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został we wtorek zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. W związku z atakiem do MSZ na środę została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Azari wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem pomoc władz izraelskich w jego pełnym wyjaśnieniu. 

Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że strona polska "oczekuje, że (ta sprawa - red.) będzie wyjaśniona bez zbędnej zwłoki". - Jeżeli okazałoby się, że ta sprawa miałaby się przeciągać, to oczywiście będziemy interweniować - dodał. - Podstawowym obowiązkiem państwa przyjmującego jest zapewnienie ochrony dyplomatom - zaznaczył gość PR24. Jak powiedział, "w związku z tym oczekujemy od władz Izraela (...), że ta ochrona będzie zapewniona, skuteczniejsza". - Ten incydent pokazuje, że ona nie jest skuteczna - powiedział.

Wiceszef MSZ mówił, że "miał okazję rozmawiać" z Markiem Magierowskim. - Jest w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. To dobrze, bo na tym niełatwym odcinku dyplomatycznym ciężko pracuje, jesteśmy z jego misji zadowoleni, to osoba przyczyniająca się do budowy mostów. Taka osoba tym bardziej zasługuje na ochronę i taki incydent musi być potępiony - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której wiceszef MSZ mówił także o nadchodzącej wizycie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

PR24/msze

____________________ 

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 15.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MSZ apeluje do izraelskich władz o zabezpieczenie życia i dobra polskich dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 11:59
- Apelujemy do strony izraelskiej o zabezpieczenie życia, dobra polskich dyplomatów zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym, a także o jak najszybsze wyjaśnienie sytuacji związanej z atakiem na polskiego ambasadora w Tel Awiwie - oświadczyła rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: oczekujemy od Izraela przeprowadzenia szybkiego dochodzenia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 14:35
- Atak na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego to czyn godny potępienia. Oczekujemy od strony izraelskiej przeprowadzenia szybkiego dochodzenia - powiedział w środę wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
rozwiń zwiń