X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: w czerwcu ustawa dotycząca propozycji dla osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 21:29
- W czerwcu będzie ustawa dotycząca propozycji dla osób niepełnosprawnych. W najbliższym czasie będzie to już projekt realizowany, będziemy mogli te środki przekazywać, bo rząd PiS chce dbać o wszystkie grupy społeczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Premier: w czerwcu ustawa dotycząca propozycji dla osób niepełnosprawnych (IAR)
  • Mateusz Morawiecki: Polska nie będzie płacić żadnych odszkodowań (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej PiS w Gorzowie Wielkopolskim
Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej PiS w Gorzowie WielkopolskimFoto: PAP/Lech Muszyński

- Wiemy dzisiaj doskonale, że równowaga społeczna, sprawiedliwość społeczna są ważnymi elementami całego życia, również gospodarczego. A więc wielka naprawa pewnych błędów w obszarze polityki społecznej się zaczęła - powiedział premier. Nawiązał również do sytuacji osób niepełnosprawnych i zapowiadanej pomocy dla tej grupy.

- Wczoraj po podliczeniu różnych naszych możliwości budżetowych zaproponowaliśmy to, czego środowiska osób z niepełnosprawnościami mocno się domagały, i chcemy, żeby to było zaspokojone już wkrótce. W czerwcu będzie ustawa i w najbliższym czasie będzie to już projekt zrealizowany. Będziemy mogli te środki przekazywać, bo rząd Prawa i Sprawiedliwości chce dbać o wszystkie grupy społeczne - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dzień wcześniej - w niedzielę - w Krakowie premier zapowiedział, że rząd chce przeznaczyć pieniądze m.in. z Funduszu Solidarnościowego na comiesięczny, stały dodatek dla osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności. Jak wówczas zaznaczył, będzie to najprawdopodobniej 500 zł miesięcznie i będzie dotyczyło osób powyżej 18. roku życia.

"Nie ma naszej zgody na odszkodowania ze strony Polski"

W Gorzowie była też mowa o polityce zagranicznej. Premier zapowiedział, że Polska nie będzie nikomu płacić odszkodowań, gdyż to ona najwięcej wycierpiała podczas II wojny światowej.

- Podjęliśmy się naprawy życia w wymiarze polityki zagranicznej i tutaj chcę z całą mocą podkreślić dwie rzeczy, obie dość głośne ostatnio. Jedna oczywiście o wymiarze strategicznym i historycznie kluczowym dla Polski - otóż mimo różnych wezwań z różnych stron, wewnątrz Polski, spoza Polski przede wszystkim, chcę z całą mocą podkreślić: Polska jako główna, najwięcej cierpiąca ofiara w czasie II wojny światowej, nie będzie płacić nikomu żadnych odszkodowań. Nie ma na to naszej zgody - powiedział premier podczas poniedziałkowego spotkania.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polacy ponieśli gigantyczną ofiarę za wolność całej Europy i to im należą się odszkodowania. Zapewniał, że nie będzie zgody na fałszywą politykę historyczną. Premier nawiązał również do niedawnego ataku na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego i przypomniał, że jego rząd potępił ten atak.

- Jak postąpili nasi konkurenci polityczni? Ja przecierałem oczy ze zdumienia, (...) bo dwudziestu kilku ambasadorów z czasów Platformy Obywatelskiej i SLD potępiło nas za potępienie tego ataku. (...) To znaczy, jak na tym ma polegać i tak, na tym polegała polityka historyczna naszych poprzedników, że uszy po sobie i nie domagać się prawdy historycznej, jak na tym polegała polityka gospodarcza - poklepać po plecach czy dać się poklepać po plecach i nie walczyć o swoje, nie mówić głośno prawdy, nie domagać się uznania naszych racji, to wiemy, jak mizerne były tego rezultaty. Prawo i Sprawiedliwość będzie walczyło o prawdę historyczną i o nasze interesy w Brukseli - powiedział premier.

"Złapaliśmy VAT-owskiego byka za rogi"

Podczas wystąpienia Mateusz Morawiecki mówił także o sukcesach swojego rządu w walce z mafiami podatkowymi wyłudzającymi VAT. Ocenił, że bez ograniczenia tego procederu nie byłoby sukcesów gospodarczych w Polsce.

- To, że złapaliśmy tego VAT-owskiego byka za rogi, jest praprzyczyną, jest praźródłem naszych pewnych sukcesów, bo chcemy więcej. Jesteśmy głodni większej liczby sukcesów i na pewno one będą, ale to jest przyczyna, że zaufaliście nam i tę lukę VAT-owską w dużym stopniu wypełniliśmy - powiedział do zebranych. Według szefa rządu obecnie w Europie rozgrywają się kluczowe sprawy dla przyszłości Polski i dlatego tak ważne są zbliżające się wybory do PE.

- Chcemy walczyć o najlepszy budżet możliwy dla Polski, z kolejnego budżetu, i wywalczymy ten budżet, dużo lepszy niż poprzedni. Wreszcie musimy zadać kilka pytań podstawowych. Czy chcemy Polski, która jest Polską wyrównywania szans, czy Polski walki ideologicznej, bo widzimy wyraźnie, że gdzieś tam na obrzeżach kampanii wyborczej dzieje się też walka ideologiczna. Walka o to, kto będzie decydował o wychowaniu naszych dzieci, jakie będzie młodzieży chowanie, jaki program w naszych szkołach i my chcemy Europy opartej na fundamentach naszej tradycji, kultury - tradycji rzymskiej, greckiej i oczywiście chrześcijańskiej. To jest nasze zobowiązanie wobec wyborców i od tego zobowiązania nie odejdziemy - zaznaczył.

east news jacek sasin free 1200.jpg
500+ dla osób niepełnosprawnych. Jacek Sasin: ustawa jak najszybciej

Przed eurowyborami

Na koniec wystąpienia premier zachęcał do udziału w zbliżających się wyborach, szczególnie zwracając się do matek, przypominając, że 26 maja przypada ich święto. Poprosił je, by przypomniały sobie, jak się im żyło cztery lata temu, przed wprowadzeniem przez PiS wielu programów społecznych, a jak żyje się im dzisiaj.

Premier przyjechał w poniedziałek do Gorzowa Wlkp. na lubuską konwencję PiS. Podczas spotkania w bibliotece wojewódzkiej zaprezentowano kandydatów tej partii w okręgu nr 13 tworzonym przez województwa zachodniopomorskie i lubuskie. Liderem listy jest szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Jest na niej również minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W swoim wystąpieniu Joachim Brudziński dużo czasu poświęcił na krytykę opozycji i zapewniał, że głos na PiS daje gwarancję kontynuacji wprowadzanych reform. Zachęcał do udziału w niedzielnych wyborach, apelował, by poszli do nich mieszkańcy mniejszych miejscowości i powiatów. Do głosowania zachęcała również Elżbieta Rafalska.

- Jedno jest ważne. Nie warto zlekceważyć tego dnia. Tego swojego mandatu, który stanowi o tym, kto będzie Polskę reprezentował w wyborach do europarlamentu. Wystawiliśmy - myślę - w tym roku, na te wybory, najlepszą z możliwych list. Warto na naszą listę zagłosować. Musimy po prostu wygrać. Bez was to się nie uda, ale mamy ekipę świetną - powiedziała. 

paw/msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: nasz rząd od początku prowadzi politykę solidarnościową

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 13:52
- Nasz rząd od pierwszych dni prowadzi politykę solidarnościową, starając się pomagać najbardziej potrzebującym, w tym także osobom z niepełnosprawnościami - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Comiesięczny dodatek dla niepełnosprawnych. Nowa propozycja rządu PiS

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 18:04
- Idziemy o krok dalej, żeby ulżyć osobom najbardziej poszkodowanym przez los. Osobom, którym państwo musi pomagać. Zrobimy to, to jest nasze zobowiązanie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy osoby niepełnosprawne powyżej 18. roku życia, które są całkowicie niezdolne do samodzielności, otrzymają comiesięczny, stały dodatek - najprawdopodobniej 500 zł. 
rozwiń zwiń