Minister środowiska chce przyśpieszyć walkę ze smogiem. Dziś sprawą zajmie się rząd

Rząd zajmie się dziś projektem nowelizacji Prawa ochrony środowiska. Zakłada on, że zarząd województwa będzie obowiązkowo monitorował działania w walce ze smogiem powiatów i gmin wskazanych w programie ochrony powietrza. Na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie także rozpatrzony projekt zakładający mniejsze opłaty za segregację śmieci.

2019-05-21, 07:03

Minister środowiska chce przyśpieszyć walkę ze smogiem. Dziś sprawą zajmie się rząd
Program Czyste Powietrze dotyczy wymiany pieców i termomodernizacji budynków. Foto: shutterstock

Posłuchaj

Koniec ze smogiem i śmieciami. Relacja Marty Szulborskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W przypadku przekroczenia poziomu alarmowego dla trujących pyłów w powietrzu w danej strefie, samorządy będą musiały szybciej wdrażać działania na rzecz walki ze smogiem. Działania te mają kontrolować zarządy województw. Nowe zapisy nakładają na marszałków obowiązek przygotowywania okresowych raportów, które następnie mają być przedkładane ministrowi środowiska do 30 marca każdego roku.

Projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska jest odpowiedzią rządu na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z maja 2018 roku. Unijni sędziowie orzekli, że w latach 2007-2015 ówczesne polskie władze nie podjęły odpowiednich działań mających poprawić jakość powietrza.

Na posiedzeniu rządu znajdzie się nowelizacja ustawa o Inspekcji handlowej. Chodzi o to, aby do Polski nie były sprowadzane nieekologiczne kotły. Projekt ministerstwa przedsiębiorczości i technologii wprowadza kontrole w punktach sprzedaży pieców przez inspektorów handlowych. Za handel gorszej jakości kotłami ma grozić kara grzywny od 10 tysięcy złotych.

Ministrowie zapoznają się także z projektem ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tzw. ustawa śmieciowa zakłada, że osoby które zobowiążą się segregować odpady, zapłacą dwa razy mniej niż te, które nie zdecydują się na to.

REKLAMA

Dzięki nowym zapisom gminy mają skuteczniej nadzorować firmy odbierające śmieci, a tym samym lepiej kontrolować gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowela ma zachęcić do segregacji odpadów i poprawić poziom recyklingu w Polsce. Zgodnie z założeniami projektu - za niewłaściwe usuwanie odpadów stwarzające zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, będzie grozić kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej