X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: ważne, aby polska nauka wspierała budowę nowoczesnego państwa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 20:53
- To bardzo ważne, aby polska nauka wspierała budowę nowoczesnego państwa, które będzie miało innowacyjny przemysł oparty na zrodzonej tutaj myśli technicznej - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 100-lecia wyższego szkolnictwa technicznego w Poznaniu
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prezydent podkreślił, że ogromnie zależy mu, by pracujący na Politechnice Poznańskiej naukowcy wspierali rozwój polskiej nauki, a zwłaszcza nauk technicznych.

- Cieszę się że dzisiaj Politechnika Poznańska rozwija się tak dobrze. Życzę państwu, żebyście nadal z powodzeniem rozwijali uczelnię, jako jedną z najnowocześniejszych wyższych szkół technicznych w Polsce – mówił do zgromadzonych. Prezydent zaapelował "o aktywność w sprawach państwowych i w badaniach, które rozwijają Rzeczpospolitą".

- Proszę także o aktywność poprzez zgłaszanie uwag i spostrzeżeń; tego wszystkiego, co może pomóc w rozwijaniu polskiej nauki - zwłaszcza nauk technicznych. To bardzo ważne, aby polska nauka wspierała, a jednocześnie miała możliwości działania w budowie nowoczesnego państwa - podkreślił.

Kilkoro laureatów "polskiego Nobla"

Andrzej Duda wyraził życzenie, "żebyśmy nie byli tylko tymi, którzy kupują, którzy naśladują, którzy pobierają inne wzorce", ale "byśmy byli tymi, którzy są sami kreatywni – dlatego, że nas na to stać".

- Jesteśmy inteligentnym narodem, jesteśmy ludźmi, którzy wiele zrobili dla świata na przestrzeni historii właśnie jeżeli chodzi o rozwój naukowo-techniczny. Jesteśmy ludźmi i społeczeństwem, które potrafi. Trzeba tylko dokonać pewnej korelacji działań, stworzyć efekt synergii - przekonywał.

Jak wspomniał, wśród związanych z uczelnią naukowców znajduje się kilkoro laureatów prestiżowej Nagrody Fundacji na rzecz nauki Polskiej, określanej mianem "polskiego Nobla". - Życzę, żeby ktoś z państwa przyniósł Nagrodę Nobla - tę prawdziwą Nagrodę Nobla - za działalność badawczą zrealizowaną w naszym kraju - podkreślił Andrzej Duda, zwracają się do uczestników uroczystości.

Odznaczenia państwowe

Prezydent w trakcie swojego przemówienia komplementował też poznaniaków i Wielkopolan: "państwo działacie w sposób przemyślany, mądry, to jest wszystko racjonalne co tutaj robicie" i zachęcał do wspierania rozwoju.

W trakcie uroczystości prezydent wręczył także odznaczenia państwowe naukowcom związanym z Politechniką Poznańską, w tym rektorowi uczelni prof. Tomaszowi Łodygowskiemu.

W jubileuszowym wystąpieniu rektor Politechniki Poznańskiej przyznał, że jego uczelni, "ale i wszystkim szkołom, a w szczególności technicznym" potrzeba większych nakładów na naukę.

- Zapewniam państwa, że potencjał jest wielki i potrafimy zrobić naprawdę bardzo dużo. Ale jeśli chcemy, żeby te rzeczy, którymi teraz jesteśmy bardzo zajęci, przyniosły owoc, jedno jest potrzebne: zwiększone środki. To byłby mój "dream" na to stulecie – powiedział.

Prośba do decydentów i parlamentarzystów

Rektor zwrócił się też z prośbą do decydentów i parlamentarzystów o to, żeby wzięli sobie do serca "te słowa o przyszłości Rzeczypospolitej, która zależy od chowania młodzieży".

Obecny na uroczystości wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w trakcie swojego wystąpienia podkreślił, że „jeśli spojrzeć nie na 100-lecie, ale na ostatnie 30-lecie, 30-lecie wolnej Polski, chociażby od strony gospodarczej to, to jest historia wielkiego sukcesu". - Jeżeli wziąć pod uwagę skumulowany rozwój gospodarczy, to w ciągu tych 30 lat rozwijaliśmy się najszybciej w Europie. Również w ostatnich latach jesteśmy liderem pod względem tempa rozwoju gospodarczego - mówił.

- Ale na tej sali wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dalekosiężny, równie dynamiczny jak teraz ten rozwój gospodarczy, wymaga przekształcenia polskiej gospodarki, wejścia w to, co się nazywa 4. rewolucją przemysłową. Mówiąc krótko – polską racją stanu jest zbudowanie pomostu między światem nauki, a światem gospodarki. I taki pomost, takie kolejne filary staraliśmy się w ciągu tego 3 i pół rocznego okresu współpracy wspólnie budować – wskazał.

List premiera

W trakcie uroczystości odczytano także list premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu zaznaczył, że w dniu jubileuszu poznańskiej uczelni „warto przypomnieć bezcenną rolę ludzi nauki, którzy z zaangażowaniem tworzyli zręby niepodległej i nowoczesnej II Rzeczpospolitej”.

„Szkoły wyższe odgrywały i odgrywają nadal ważną rolę społeczną i pielęgnują wartości. Budują naszą tożsamość i tworzą pomyślność naszego kraju. Uczelnia, która dziś obchodzi 100-lecie ma nie tylko wspaniałą tradycję, ale i aktualne, imponujące osiągnięcia. To powód do dumy i świadectwo wysokiej pozycji Politechniki w Polsce i w Europie” – wskazał w liście Morawiecki.

Premier zaznaczył również, że działalność Politechniki Poznańskiej i kadry naukowej nie tylko wypełnia misję kształcenia młodych pokoleń Polaków, ale także misję rozwijania polskiej myśli naukowo-technicznej. „Państwa działalność przyczynia się również do wdrażania nowoczesnych rozwiązań i technologii do gospodarki, a tym samym do rozwoju naszego kraju” – napisał.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 13:21
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. Uroczystość odbyła się w warszawskim Centrum Onkologii - Instytucie imienia Marii Skłodowskiej-Curie. Celem ustawy jest stworzenie ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie strategii.
rozwiń zwiń