X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Debata w Telewizji Polskiej. Uczestnicy podsumowali programy wyborcze do Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 23:36
Komitety wyborcze startujące w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego podsumowały swoje programy wyborcze podczas telewizyjnej debaty w TVP. "Europa ojczyzn", "niepodległość i duma w UE", "różnorodność i solidarność", "państwo dobrobytu", "500+" - to wymieniane hasła.
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock

W czwartkowej debacie, zorganizowanej przez TVP, wzięli udział przedstawiciele sześciu komitetów, które wystawiają listy kandydatów do PE w całej Polsce - Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Europejskiej, Wiosny Roberta Biedronia, Kukiz'15, Konfederacji oraz Lewicy Razem.

Przedstawiciele komitetów wypowiadali się w ramach wydzielonego czasu. Pod koniec debaty politycy otrzymali czas na swobodną wypowiedź.

Shutterstock Parlament Europejski 1200.jpg
Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego nabrała tempa

Uczestnicy debaty o wyborach do PE i UE

Paweł Kukiz (Kukiz'15) powiedział, że wyborcy, decydując w wyborach do PE, na kogo głosować, mają do wyboru trzy scenariusze: wyjście Polski z Europy i wejście "pod but Moskwy, do ruskiego kołchozu", "trwanie w eurokołchozie na dotychczasowych zasadach" oraz "trzecią drogę" - drogę Kukiz'15 - "Polski w Europie i Europy dla Polski, Europy równych ojczyzn".

Krzysztof Bosak (Konfederacja) podkreślił, że Konfederacja "to porozumienie dumnych Europejczyków, dumnych Polaków, którzy nie wstydzą się swojej tożsamości i są gotowi bronić swoich interesów, wolności i niepodległości także w PE". Mówił, że reprezentuje koalicję propolską. - Zrzeszyliśmy te siły, które nie kierują się strachem, nie kierują się oportunizmem, tylko dobrem ojczyzny. Polska to nasza matka, brońmy jej - powiedział Krzysztof Bosak, przypominając, że głosowanie będzie w Dzień Matki.

Krzysztof Śmiszek (Wiosna) podkreślił, że jest Polakiem i Europejczykiem. - Tak jak większość Polaków jestem dumny, że jesteśmy w UE, która jest wspólnotą wartości, dobra, troski o innych, różnorodności i solidarności - mówił. Ocenił, że w tych wyborach zdecydujemy, "czy będziemy patrzeć w przyszłość, czy będziemy postępowi, czy będziemy, tak jak obecni tu politycy, kłócić się i spierać o przeszłość, o pieniądze, o rzeczy, które Polaków mnie obchodzą". - Polaków obchodzą zdrowie, czyste środowisko, rozwój i sytuacja młodzieży. Wiosna jest taka, bo powstała po to, żeby takie wartości wcielać w UE - stwierdził polityk.

Jan Olbrycht z KE zaapelował, żeby wyborcy "na zimno ocenili, kto jest w stanie zabezpieczyć silną pozycję Polski w Europie". - Kto jest w stanie to zrobić? Kto jest racjonalny? Kto jest pragmatyczny? - pytał Olbrycht. - Ważne jest, żebyśmy zmienili rząd w październiku (wybory parlamentarne - przyp. red.) - mówił. Ocenił też, że wybory do PE są pierwszym krokiem do zmiany rządu.

Adrian Zandberg (Lewica Razem) podkreślił, że "zamiast walczyć z Europą, trzeba umieć się dogadać i wynegocjować rzeczy, które są dla Polski ważne". - Chcemy zbudować w Polsce nowoczesne, europejskie państwo dobrobytu. Takie, w którym ludzie nie muszą się bać o jutro. Lewica Razem to są wyższe płace, europejska płaca minimalna, tańsze mieszkania dla młodych ludzi, równy dostęp do ochrony zdrowia i bezpłatne leki na receptę - zachęcał wyborców.

Jadwiga Wiśniewska (PiS) zapewniła, że tylko jej formacja może zagwarantować "dojście do europejskiego poziomu życia". - Możemy obronić nasze prawo do 500+, 300+, Emerytury+, obniżonego wieku emerytalnego, możemy obronić nasze prawo do wychowywania dzieci zgodnie z naszymi wartościami - zapewniła. Podkreśliła, że PiS w PE będzie miał "obowiązki polskie i będzie stał po stronie polskich spraw". Dodała, że tylko PiS może zapewnić odmowę wypłaty roszczeń żydowskich.

Politycy o Polsce w strefie euro

Wcześniej uczestnicy debaty odpowiadali na pięć kolejnych pytań. Na odpowiedzi mieli minutę. Pierwsze pytanie w debacie dotyczyło wprowadzenia Polski do strefy euro.

Adrian Zandberg ocenił, że "obecna konstrukcja euro nie jest zbyt fortunna". - Jak będą nowe miejsca pracy, lepsze płace, wtedy rozmawiajmy o euro - powiedział. Krzysztof Śmiszek przypominał, że przyjęcie euro jest zobowiązaniem Polski podjętym podczas wstępowania Polski do UE. - Powinniśmy je przyjąć, ale nie dziś, bo polska gospodarka nie jest na to gotowa - ocenił.

Jadwiga Wiśniewska mówiła, że gwarantem naszego wzrostu gospodarczego jest złotówka. - Dzięki złotówce mamy trzykrotnie większy wzrost gospodarczy niż państwa strefy euro. Nie możemy podejmować działań, które nie służą polskiej gospodarce, a dziś Polska jest liderem wzrostu gospodarczego. Mocna złotówka to mocna polska gospodarka - oświadczyła.

Krzysztof Bosak ocenił, że euro to "temat zastępczy" w kampanii wyborczej. - Nie spełniamy kryteriów wejścia do strefy euro. Polacy nie chcą euro. Powinniśmy chronić naszą niepodległość - podkreślił. - Do euro nie chcemy wejść ani teraz, ani kiedykolwiek w przyszłości - oświadczył.

Jan Olbrycht podkreślił z kolei, że "wprowadzenia euro nie ma w programie Koalicji". Paweł Kukiz stanowczo sprzeciwił się wprowadzeniu euro. - Żeby płacić europejskie ceny, musimy zarabiać europejskie pieniądze. A poza tym o tym, czy wprowadzą euro, czy nie, powinni decydować nie politycy, a obywatele w obligatoryjnym dla władzy referendum - podkreślił.

Przyszłość Unii Europejskiej

Kolejne pytanie dotyczyło przyszłości Unii Europejskiej - jako superpaństwa czy jako Europy ojczyzn. - Koalicja Europejska uważa, że korzystny dla Polski jest model, w którym Unia będzie silna, co nie oznacza oczywiście modelu federacyjnego, federalnego. To oznacza po prostu silniejszą unię państw - mówił Jan Olbrycht.

Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że UE może być silna siłą państw członkowskich. - Zdecydowane "nie" dla federalizacji Unii Europejskiej. Na pewno trzeba robić wszystko, żeby niwelować różnice między państwami członkowskimi, wyrównywać dysproporcje - mówiła. - Mówimy również "nie" dla Europy wielu prędkości, mówimy również "nie" dla produktów podwójnej jakości. Dlaczego polskie dzieci mają jeść produkty gorszej jakości? - pytała.

Krzysztof Bosak stwierdził z kolei, że przyszłość UE "jest niejasna i większość Polaków ma wątpliwości, czy ten projekt przetrwa". Krzysztof Śmiszek ocenił, że UE to wspaniały projekt. - Uważamy się za fundamentalistów Unii Europejskiej, tak jak 90 proc. Polaków - mówił. Dodał, że Polacy chcą dalszej integracji z Unią, ale chcą też, żeby "wreszcie UE zaczęła rozwiązywać ich konkretne problemy".

Paweł Kukiz podkreślił, że "jeśli UE chce przetrwać, musi być koniecznie zreformowana". - To ma być Unia budowana przez ludzi i dla ludzi, a nie przez partie polityczne - ocenił. Jak dodał, na pewno trzeba zmniejszyć uprawnienia Komisji Europejskiej. - Na pewno chcemy, żeby Parlament Europejski posiadał inicjatywę ustawodawczą. Chcemy e-votingu, konsultacji z obywatelami, chcemy pomagać Afryce, ale nie damy z Europy zrobić Afryki - zapewnił.

- Chciałbym, żeby to była Unia, w której ludzie nie muszą się bać o jutro. Chciałbym, żeby to była Europa, w której człowiek jest wart więcej niż pieniądze, żeby to była Europa, która jest po stronie zwykłych ludzi - zaznaczył Adrian Zandberg.

Małżeństwa homoseksualne i kwestie energetyczne

Kolejne pytanie dotyczyło małżeństw homoseksualnych. Przedstawiciele PiS, Konfederacji i Kukiz'15 wypowiedzieli się przeciw małżeństwom homoseksualnym, zdecydowanie za wypowiedział się przedstawiciel Wiosny, a reprezentant Koalicji Europejskiej zwrócił uwagę, że kwestia ta nie jest przedmiotem prawa europejskiego. Adrian Zandberg apelował, aby politycy "nie wytkali ludziom nosa pod kołdrę".

Uczestnicy debaty zostali także zapytani m.in. o to, jakie działania powinna podjąć Unia Europejska, aby zapewnić państwom członkowskim bezpieczeństwo energetyczne, ze szczególnym uwzględnieniem projektu gazociągu Nord Stream 2. Zgodnie wyrazili sprzeciw wobec niemiecko-rosyjskiego projektu.

Jadwiga Wiśniewska oceniła, że solidarność europejska w sprawach energetycznych "została zakopana na dnie Bałtyku", a właściwą odpowiedzią na wyzwania w tej dziedzinie jest budowa niezależności energetycznej Polski, której wyrazem są - według niej - projekty realizowane przez rząd PiS: rozbudowa gazoportu w Świnoujściu oraz budowa gazociągu Baltic Pipe. Zarzuciła jednocześnie rządowi PO-PSL podpisanie umowy z Gazpromem, która sprawiła, że Polacy płacą za gaz "najdrożej spośród wszystkich państw członkowskich".

Politycy o odchodzeniu od energetyki opartej na węglu

Kontrowersje między politykami biorącymi udział w debacie wzbudził natomiast przedstawiony przez Krzysztofa Śmiszka postulat odchodzenia od węgla. Zdaniem polityka Wiosny dalsze opieranie energetyki na tym surowcu jest niemożliwe i dlatego UE powinna postawić na "zielone źródła energii", przeznaczając na nie więcej środków ze swojego budżetu.

O tym, że potrzebny jest "wielki europejski plan transformacji energetycznej", przekonywał Adrian Zandberg, zastrzegając jednocześnie, że nie mogą zapłacić za niego "tylko i wyłącznie państwa słabsze, które mają taką energetykę jak dziś Polska". - Potrzebujemy tutaj wielkich publicznych europejskich nakładów - podkreślił. Dodał, że powinny one być skierowane na energetykę, która uniezależni Europę od Rosji, a zarazem będzie czystsza i pozwoli odejść od węgla.

Jadwiga Wiśniewska przyznała, że rola węgla będzie się zmniejszać. - Ale nie da się w sposób szybki odejść od energetyki opartej na węglu, bo to fundowałoby Polakom zimne domy - zastrzegła.

Przeciwni propozycjom szybkiego odejścia od węgla byli przedstawiciele Kukiz'15 i Konfederacji.

W debacie padło też bezpośrednie pytanie o przyszłość wykorzystania w Polsce węgla jako surowca energetycznego, również jako źródła ogrzewania domów. Przedstawiciele PiS, Konfederacji i Kukiz'15 bronili węgla; politycy lewicy i KE wskazywali na potrzebę zmian w tym zakresie.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finisz kampanii wyborczej do europarlamentu. Jest wstępem do jesiennych wyborów?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 19:22
Kampania wyborcza nabrała tempa i zmierza do końca. Na jej finiszu goście "Debaty Jedynki" Jacek Żalek (Porozumienie), Jagna Marczułajtis (Platforma Obywatelska), Piotr Apel (Kukiz’15) i Tomasz Latos (Prawo i Sprawiedliwość) dyskutowali m.in. o tym, jak przebiegała i czy stanowiła wstęp do kampanii, która ruszy przed jesiennymi wyborami do polskiego parlamentu.
rozwiń zwiń