X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mariusz Błaszczak: żołnierze WOT wspierają mieszkańców zalanych terenów

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 12:27
- Żołnierze WOT wspierają straż pożarną i inne służby, ale przede wszystkim wspierają mieszkańców na terenach podtopionych, chroniąc ich życie, zdrowie i mienie - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, który wziął udział w przysiędze żołnierzy WOT z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. "Wojsko Polskie ruszyło na pomoc w kolejnych zalanych rejonach" - poinformował wcześniej na Twitterze szef MON. 
Audio
  • Mariusz Błaszczak: WOT stoi na straży bezpieczeństwa ludności (IAR)
Szef MON, Mariusz Błaszczak
Szef MON, Mariusz BłaszczakFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Żołnierze WOT wspierają straż pożarną i inne służby, ale przede wszystkim wspierają mieszkańców na terenach podtopionych, chroniąc ich życie, zdrowie i mienie - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, który wziął udział w przysiędze żołnierzy WOT z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Mariusz Błaszczak powiedział w Lublinie, że najważniejsze zadania WOT, "jako najmłodszego rodzaju sił zbrojnych", to wspieranie wojsk operacyjnych i niesienie pomocy w sytuacjach kryzysowych. Poinformował, że ochotnicy tej formacji obecnie prowadzą "zadania kryzysowe" w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.

Żołnierze WOT wspierają mieszkańców

- Niosą oni pomoc dla poszkodowanych klęską żywiołową, jaką są podtopienia - wyjaśnił szef MON. Jak dodał, wspierają nie tylko straż pożarną i inne służby, ale "przede wszystkim wspierają mieszkańców, chroniąc ich życie zdrowie i mienie". - Alarm został ogłoszony, jeżeli będzie taka potrzeba, przejedziecie do Zawichostu, czy Sandomierza i tam będziecie wspierać funkcjonariuszy i żołnierzy - mówił szef MON do ochotników z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Zależy nam na tym, żeby wszytko było przygotowane (na okoliczność niesienia pomocy - red). Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie, tak jak w ciągu ostatnich dni, tak i teraz stało na straży bezpieczeństwa mieszkańców. A WOT to żołnierze, którzy są na miejscu, są sąsiadami poszkodowanych - mówił Mariusz Błaszczak. Poinformował, że w akcję niesienia pomocy poszkodowanym zaangażowani są także żołnierze wojsk operacyjnych, w tym wojska inżynieryjne.

Drony pomogą ocenić zagrożenie

"Wojsko Polskie ruszyło na pomoc w kolejnych zalanych rejonach. Świętokrzyscy terytorialsi wzmacniają wały na Wiśle w Zawichoście. Żołnierze dołączyli do walki z żywiołem w Krakowie, Sandomierzu i Bielsku-Białej. Drony rozpoznawcze wojsk specjalnych pomagają ocenić zagrożenia" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


Z powodu trwających od wtorku intensywnych opadów deszczu doszło do podtopień na południu kraju. Dla Małopolski, Świętokrzyskiego, Lubelskiego, Podkarpacia i na Dolnego Śląska wydano ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia.

Trudna sytuacja w Sandomierzu i pow. tarnobrzeskim

Od wczoraj trwa walka z podtopieniami w południowej Polsce: w Małopolsce i na Podkarpaciu, a także w Świętokrzyskiem. 

Strażacy z Sandomierza i Tarnobrzega zabezpieczają wały w newralgicznych miejscach nad brzegami Wisły i jej dopływów w powiatach sandomierskim i tarnobrzeskim. W Sandomierzu i powiecie sandomierskim stan wody w Wiśle osiągnął poziom ostrzegawczy. Na niedzielę spodziewana jest fala kulminacyjna i przekroczenie poziomu alarmowego. - Monitorujemy sytuację nad rzekami, prowadzimy dwa odcinki bojowe w Zawichoście - powiedział komendant powiatowy PSP Piotr Krytus. W tej miejscowości strażacy podwyższają wał na odcinku 800 m. Zapewnił, że obecnie nie ma zagrożenia dla ludności w związku ze wzbierającą wodą.

W kilku miejscowościach w powiecie tarnobrzeskim, w tym m.in. w Chmielniku, po ulewnych deszczach, które zakończyły się około godziny 7.30, strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic. W Baranowie Sandomierskim zabezpieczyli nieczynną śluzę na rzece Babulówce oraz podnieśli wał, układając worki z piaskiem i specjalny rękaw przeciwpowodziowy. - Pracowało tam dziewięć zastępów (około 30 osób) - poinformował oficer prasowy Komendy Miejskiej w Tarnobrzegu Jacek Widuch. 

Fala wezbraniowa na Wiśle

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed falą wezbraniową na Wiśle, która w piątek i w sobotę będzie przechodziła przez Małopolskę. Właśnie na południu Polski sytuacja jest najtrudniejsza po intensywnych ulewach i burzach. W ciągu minionej doby strażacy interweniowali ponad 3300 razy - najczęściej w Małopolsce, bo ponad 1300 razy, oraz na Śląsku - prawie 900. 

Anna Adamkiewicz z RCB zaznacza, że na południu Polski, w województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i części województwa śląskiego, nadal obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym deszczem z burzami. 

Kraków zmaga się z falą wezbraniową na Wiśle. Poziom wody w rzece przekroczył wczoraj poziom alarmowy. Wszystkie służby są postawione w stan najwyższej gotowości. Woda jest obecnie na wysokości 5 m i 80 cm, ma tendencję spadkową i nie powinna przekroczyć 6 m - mówi Bogdan Klimek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego krakowskiego magistratu. 

Podwyższony poziom wód w Bielsku-Białej

W piątek rano stan alarmowy przekroczony był jeszcze na Wiśle w Skoczowie o 1 cm (261 cm), Goczałkowicach o 67 cm (477 cm) i Jawiszowicach o 80 cm (710 cm), Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach o 120 cm (540 cm) oraz Białej w Czechowicach-Dziedzicach o 44 cm (304 cm). O 66 cm przekroczony jest także poziom alarmowy na Sole w Oświęcimiu (526 cm). Wszędzie utrzymuje się tendencja stabilna lub spadkowa. 

Poziomy ostrzegawcze rano były przekroczone m.in. na Olzie w Cieszynie, Wiśle w Wiśle i Ustroniu, Białej w Bielsku-Białej i Sole w Żywcu. 
Synoptycy przestrzegali w czwartek wieczorem, że do piątkowego wieczoru na południu województwa śląskiego spaść jeszcze może miejscami od 30 mm do 60 mm. W trakcie opadów deszczu mogą wystąpić burze z porywami wiatru do 60 km/h. 

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: Wojsko Polskie całą noc usuwało i dalej usuwa skutki nawałnicy. Pozostajemy w gotowości

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 09:25
- Wojsko Polskie całą noc usuwało i dalej usuwa skutki nawałnicy. Dziękuję żołnierzom za to, że niosą pomoc najbardziej potrzebującym - podkreślił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. - Pozostajemy w gotowości - na Wojsko Polskie zawsze można liczyć - oświadczył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po ulewach trudna sytuacja w południowej i południowo-wschodniej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 17:10
Najtrudniejsza sytuacja jest na południu i południowym wschodzie kraju - najmocniej ucierpiało Podkarpacie i Małopolska, tam strażacy podjęli najwięcej interwencji. Ulewy wyrządziły także szkody w Świętokrzyskiem, Wielkopolsce i na Śląsku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

RCB: stan alarmowy przekroczony na 26 wodowskazach w dorzeczach Wisły i Odry

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 20:50
Poziom wody przekroczył stan alarmowy na 23 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i trzech w dorzeczy Odry - poinformowało w czwartek przed godziną 20 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Z kolei stan ostrzegawczy jest przekroczony w dorzeczu Wisły na 57 stacjach, w dorzeczu Odry na 19 stacjach, a w dorzeczu Dunaju na dwóch. - W Krakowie wprowadzony został stan alarmu przeciwpowodziowego - dowiedziało się Polskie Radio. Poziom wody w Wiśle przekroczył tam 5 metrów i 20 centymetrów.
rozwiń zwiń