Dr Ryszard Żółtaniecki: dyplomacja to sztuka rozwiązania sporów bez przemocy

- Trzeba nie tylko przekazywać własne opinie i własną wizję, ale również robić to tak, żeby inni to przyjęli. To jest "sztuka dyplomacji"  - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Żółtaniecki, socjolog, były dyplomata.

2019-05-26, 18:16

Dr Ryszard Żółtaniecki: dyplomacja to sztuka rozwiązania sporów bez przemocy
Prof. dr hab. Ryszard Żółtaniecki. Foto: PR24

Posłuchaj

26.05.19 Ryszard Żółtaniecki o "sztuce dyplomacji"
+
Dodaj do playlisty

Czym jest dyplomacja i "sztuka dyplomacji"? Ryszard Żółtaniecki, były Ambasador RP w Grecji i na Cyprze, uważa, że wokół tych terminów i samych postaci ambasadorów wyrosło wiele mitów. Jego zdaniem istnieje stereotyp, że "dyplomata to wytworny, elegancki człowiek, który uczestnicy w przyjęciach, bankietach i ma nienaganne maniery".  - Dyplomacja to jest sztuka unikania konfliktów. Rozwiązywania ich bez używania przemocy - mówił na antenie PR24.

- Są tacy teoretycy, którzy mówią, że 70 proc. dyplomacji jest wypełnionych przez negocjacje. To jest ten proces, który toczy się w debacie między państwami - wskazał były ambasador.

Gość PR24 mówił o tym, co, jego zdaniem, jest "czesto błędem naszej dyplomacji", czyli budowanie swojego wizerunku w taki sposób, że nasi partnerzy go nie przyjmują. - Bo nie rozumieją języka, w którym formułujemy nasze poglądy czy postulaty. Nie chcą tego zrozumieć, albo mają inny system wartości, który blokuje odbiór. Trzeba nie tylko przekazywać własne opinie i własną wizję, ale również robić to tak, żeby inni to przyjęli. To jest "sztuka dyplomacji" - ocenił.

Ryszard Żółtaniecki dodał, że "są rzeczy wartościowe, dobre, które są po prostu nieprzekładalne na język innych kultur czy systemu wartości wyznawanych przez inne podmioty".

REKLAMA

Jacek Pawłowicz o Witoldzie Pileckim: jeden z najwspanialszych żołnierzy WP

Drugim gościem Jerzego Jachowicza był Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Mówił o sobotniej 71. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego, jak powiedział, "jednego z najwspanialszych żołnierzy Wojska Polskiego i jednego z najważniejszych żołnierzy najpiękniejszej polskiej armii, jaką była Armia Krajowa".

- (Rotmistrz Witold Pilecki - red.) zasłynął w świecie swoją straceńczą misją do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz po to, żeby przeprowadzić tam akcję wywiadowczą dla Polskiego Państwa Podziemnego, żeby sprawdzić co w ogóle się dzieję, bo przecież w 1940 roku nikomu do głowy nie przychodziło, że można stworzyć fabrykę śmierci - mówił gość PR24.

W czasie II wojny Witold Pilecki jako żołnierz Tajnej Armii Polskiej na ochotnika poszedł do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie spędził blisko 3 lata, sporządzając między innymi raporty dotyczące niemieckich zbrodni oraz tworząc tajny Związek Organizacji Wojskowej. Po ucieczce z KL Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim, po zakończeniu II wojny jako żołnierz 2. Korpusu Polskiego na polecenie generała Andersa zorganizował w komunistycznej Polsce siatkę wywiadowczą na rzecz rządu w Londynie. 

Komuniści aresztowali Witolda Pileckiego w maju 1947 roku, osadzili w więzieniu na Rakowieckiej, poddali brutalnemu śledztwu i zamordowali strzałem w tył głowy. Jego szczątki do dziś nie zostały odnalezione. 

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Audycję prowadził Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/msze, IAR

------------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 26.05.2019

Godzina emisji: 17.09

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej