X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zdecydowane zwycięstwo PiS w wyborach do PE [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 01:00
- Wygraliśmy, ale wygraliśmy w takim stosunku, który musi nas skłaniać do jednego: do bardzo ciężkiej pracy przed wyborami parlamentarnymi - powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że "rozstrzygający bój o przyszłość Polski odbędzie się na jesieni". - I musimy też zwyciężyć i jeszcze bardziej zwyciężyć niż teraz - podkreślił Jarosław Kaczyński.
Audio
  • Jarosław Kaczyński: wygraliśmy, ale w takim stosunku, że musi nas do skłaniać do bardzo ciężkiej pracy przed wyborami parlamentarnymi (PR24)
  • Jarosław Kaczyński: jesienią musimy zwyciężyć po raz kolejny (PR24)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Beata Szydło w sztabie wyborczym PiS
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Beata Szydło w sztabie wyborczym PiSFoto: PAP/Jakub Kamiński

Podziękowania ze strony prezesa PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podziękował kandydatom i sztabowcom Prawa i Sprawiedliwości za pracę podczas kampanii przed eurowyborami. Zaakcentował też konieczność dalszej mobilizacji przed wyborami do Sejmu i Senatu.

- Wygraliśmy, ale wygraliśmy w takim stosunku, który musi nas skłaniać do jednego: do bardzo ciężkiej pracy przed wyborami parlamentarnymi - powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że "rozstrzygający bój o przyszłość Polski odbędzie się na jesieni". - I musimy też zwyciężyć i jeszcze bardziej zwyciężyć niż teraz - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podziękował też wszystkim wyborcom, którzy uczestniczyli w głosowaniu, szczególnie tym, którzy poparli Prawo i Sprawiedliwość. - Czyli poparli dobrą zmianę, to wszystko, co nasz rząd uczynił w różnych dziedzinach życia społecznego, gospodarczego, w polityce zagranicznej, wewnętrznej, ale także poparli perspektywę kontynuacji tej polityki w kolejnych latach - powiedział Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że "PiS jest gwarancją polskiej suwerenności, polskiej niezależności i polskiej drogi do przodu, w górę".

"Na ostateczne wyniki wyborów należy jeszcze poczekać"

Lider PO Grzegorz Schetyna powiedział, że prawie 7 mln głosów oddanych na Koalicję Europejską to ogromny sukces. Podziękował wszystkim, którzy oddali głos na KE i dodawali im otuchy. Podziękował także partiom, które weszły w skład Koalicji Obywatelskiej. 

Lider PO powiedział, że na ostateczne wyniki wyborów i na ich podsumowanie należy jeszcze poczekać. Grzegorz Schetyna dodał, że te wybory to początek drogi, która zakończy się w październiku wyborami parlamentarnymi.

Prezes Wiosny Robert Biedroń ocenił, że Polacy mają w końcu alternatywę dla dotychczasowej - jego zdaniem - dwubiegunowej sceny politycznej w naszym kraju.

Zaznaczył, że Polacy mogą w końcu głosować za kimś, a nie przeciwko komuś. Robert Biedroń powiedział, że jego ugrupowanie jest najmłodsze na polskiej scenie politycznej i już odniosło sukces. Skomentował również zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości. Pogratulował rywalom dobrego wyniku. Wyraził nadzieję, że politycy PiS będą szanować wartości unijne.

"Kukiz'15 się nie poddaje"

Jeden z liderów Konfederacji Robert Winnicki powiedział, że ten wynik jest dużym sukcesem i oznacza poparcie około 800 tys. wyborców. - Wierzę, że do końca maja z tych 800 tys. zrobi się milion Polaków, a do jesieni dwa albo trzy miliony - powiedział. - Naszych haseł jest wiele, ale jednym z nich jest niepodległość - niepodległość nie na sprzedaż i to dzisiaj komunikujemy całemu światu, a zwłaszcza skorumpowanym elitom - dodał.

"Jedynka" na warszawskiej liście Kukiz'15 Stanisław Tyszka zapowiedział oczekiwanie na oficjalne wyniki wyborów. - Wiemy z doświadczenia w wyborach samorządowych, że te wyniki exit poll z wynikami oficjalnymi mogą się mocno różnić. Jeżeli się okaże, że te wyniki zostaną potwierdzone, to znaczy, że obywatele zdecydowali, że wolą, byśmy zostali w Polsce - powiedział Stanisław Tyszka. Dodał, że Kukiz'15 "się nie poddaje". - Wiosna wasza, jesień nasza - dodał.

Adrian Zandberg z Partii Razem podczas wieczoru wyborczego Lewicy Razem powiedział, że koalicja w eurowyborach "szła, aby upomnieć się o lepszą, sprawiedliwą społecznie Europę". Powiedział, że "Lewica Razem będzie walczyć dalej o Europę, w której ludzie mogą spokojnie położyć się wieczorem spać i nie bać się o jutro". - O Polskę, w której ludzie mogą być pewni dachu nad głową, godnej płacy, porządnej ochrony zdrowia. Walczyliśmy o to, walczymy i będziemy o to walczyć, bo lewica nie wymięka - dodał Adrian Zandberg.

TRANSMISJA WIDEO:

Zobacz, jak relacjonowaliśmy wieczór wyborczy:

00.15

Kończymy relację na żywo.

00.03

TVP Info publikuje sondaż late poll z godz. 23.30. Rośnie przewaga PiS nad KE: PiS - 43,1 proc., KE - 38,4 proc., Wiosna - 6,7 proc., Konfederacja - 6,2 proc., Kukiz'15 - 3,8 proc.

23.47

23.29

Wśród rolników najwięcej głosów oddano na PiS - 70,1 proc., podobnie w grupach: robotników (56,6 proc.), emerytów i rencistów (53,4 proc.) oraz bezrobotnych (50,9 proc.).

W grupach zawodowych: osoby zajmujące stanowiska dyrektorskie, kierownicze i specjaliści 52,6 proc. zdobyła KE, podobny wynik uzyskała wśród właścicieli i współwłaścicieli firm - 51,4 proc.; ponadto w grupie pracownicy administracji i usług uzyskała 42,4 proc. poparcia, a emeryci i renciści - 39,0 proc.

Uczniowie i studenci najwięcej głosów oddali na Koalicję Europejską (28,3 proc.); w tej grupie PiS uzyskało 25 proc., Wiosna 17,2 proc., a Konfederacja 16,8 proc.

23.37

Wśród wyborców z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, najwięcej głosów uzyskało PiS - odpowiednio 69,9 proc. oraz 64,4 proc.; w tych grupach Koalicja Europejska uzyskała odpowiednio 17,5 i 24,3 proc.

Wśród wyborców z wykształceniem średnim i pomaturalnym najwięcej poparło PiS - 43,4 proc., natomiast Koalicja uzyskała 37,7 proc. Osoby z licencjatem i wykształceniem wyższym najczęściej wybierały Koalicję Europejską - 50,7 proc.; PiS w tej grupie uzyskało 26,4 proc. poparcia.

Jeśli chodzi o poparcie dla Wiosny, to 9,0 proc. głosów oddali wyborcy z wykształceniem licencjat i wyższym, a 6,3 proc. - ze średnim i pomaturalnym. Wśród osób z podstawoym i średnim zawodowym Wiosnę poparło odpowiednio 3,8 oraz 3,3 proc.

7,1 proc. osób z wykształceniem licencjat i wyższe poparło Konfederację oraz 6,7 proc. wyborców ze średnim i pomaturalnym. Wśród osób z wykształceniem podstawoym i średnim zawodowym Konfederację poparło 4,8 proc. oraz 3,7 proc.

23.36

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mieszkańcy wsi i małych miast najczęściej głosowali na PiS, a średnich i dużych miast - na Koalicję Europejską - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Na KE najwięcej głosów - 51,0 proc. - oddali mieszkańcy miast z liczbą ludności między 201-500 tys., 50,4 proc. - z miast powyżej 500 tys. ludzi; 42,8 proc. z miast do 50 tys.; 42,7 - z miast z liczbą mieszkańców od 51 do 200 tys.; najmniej głosów - 27,5 proc. - oddała wieś.

Wiosna najwięcej głosów uzyskała w miastach powyżej 500 tys. - 10,2 proc.; 7,4 proc. głosów oddały miasta 51-200 tys.; 6,7 proc. głosów oddali mieszkańcy miast do 50 tys.; 6,5 proc. z miast zamieszkałych przez 201-500 tys. ludzi; na wsiach to ugrupowanie uzyskało 4,9 proc. poparcia.

Konfederacja najwięcej, czyli 8,0 proc. głosów, uzyskała w miastach 51-200 tys. oraz do 50 tys., otrzymując tam 6,0 proc. głosów. W miastach powyżej 500 tys. ludzi oddano 5,9 proc. głosów, a w miastach z liczbą ludności między 201-500 tys. - 5,6 proc. Najmniej głosów oddała wieś - 5,5 proc.

23.25

23.20

Europoseł PiS z Bydgoszczy Kosma Złotowski mówił, że to przeciwnicy polityczni jego partii w jego ocenie zmobilizowali elektorat PiS. - O wyniku tych wyborów zadecydowała nasza polityka. Ludziom się to podoba. Udowodniliśmy, że nie jesteśmy żadną efemerydą na scenie politycznej, ale poważną siłą zmieniającą Polskę - wskazał Złotowski, który otwierał listę PiS do europarlamentu w okręgu kujawsko-pomorskim.

23.18

- Mimo dobrego wyniku wyborczego PiS lokuje się, w kontekście wyników w całej Europie, w bardzo słabej frakcji w Parlamencie Europejskim - wskazuje europoseł PO-EPP Jan Olbrycht. Podkreśla, że posłowie Koalicji Europejskiej pozostaną w dość silnej Europejskiej Partii Ludowej.

23.16

23.12

Były szef MSZ i były marszałek Sejmu ocenił, że wynik ten jest dobry. - Nie zwycięski, ale stwarzający nadzieję na jesień - dodał polityk Platformy Obywatelskiej, któremu - według prognoz Ipsos - udało się zdobyć mandat w Parlamencie Europejskim.

Sikorski wyraził też pogląd, że formuła Koalicji Europejskiej "zdała egzamin". - Dzięki temu mamy dziś sytuację, że PiS ma z kim przegrać - dodał były marszałek Sejmu w rozmowie z dziennikarzami podczas wieczoru wyborczego KE w Warszawie.

Pytany, czego zabrakło zatem do pokonania PiS w wyborach, Sikorski odparł, że przede wszystkim "rzetelnych mediów publicznych". - Jeżeli media, które są opłacane z naszych podatków, są tubą propagandową, bardzo agresywną, jednej opcji politycznej, to część ludzi daje się na to nabrać. Niestety - powiedział Sikorski.

23.10

23.03

Tomasz Poręba powiedział w TVP Info, że kluczem do sukcesu PiS było poruszanie ważnych dla Polaków tematów "z punktu widzenia ich życia i funkcjonowania w Unii Europejskiej".

Mówiliśmy, że nie chcemy obecności Polski w strefie euro, mówiliśmy, że chcemy, żeby to jednak rodzice mieli prawo do wychowywania dzieci, a nie inaczej; że nieprzemyślana, przymusowa relokacja imigrantów jest złym pomysłem; że jakość produktów w Polsce i Europie powinna być taka sama - wymieniał.

22.59

22.58

22.57

- Koalicja Europejska musi iść dalej, co zależy od współtworzących ją ugrupowań – ocenił w niedzielę były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego startujący w niedzielnych wyborach Jerzy Buzek. Jego zdaniem, jeżeli KE utrzyma się, jej wynik w następnych wyborach będzie lepszy.

22.56

- W Wielkopolsce wygrała Koalicja Europejska, ale przegrała Platforma Obywatelska z PSL. Będziemy walczyć, by przy okazji kolejnych wyborów do PE w regionie wygrało już PiS - powiedział w niedzielę w Poznaniu lider wielkopolskiej listy PiS Zdzisław Krasnodębski.

22.55

Były premier Włodzimierz Cimoszewicz (bezpartyjny i popierany przez SLD), który według sondażu zajął 11. miejsce, otrzymał jako "jedynka" KE w okręgu nr 4, obejmującym Warszawę i okolice, 201 204 głosy. 12. miejsce zajęła "dwójka" KE w okręgu pomorskim Magdalena Adamowicz (nie należy do partii politycznej, popiera ją PO), otrzymując 200 073 głosy. 

22.54

Była premier Ewa Kopacz (PO), która jako "jedynka" startowała z list KE w Wielkopolsce, zajęła szóste miejsce, otrzymując 263 674 głosy. Na siódmej pozycji jest Róża Thun (PO), która będąc "jedynką" KE w Małopolsce, otrzymała 251 041.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (bezpartyjny) zajął ósme miejsce, otrzymując na listach PiS w okręgu małopolskim 240 148 głosów. Na dziewiątej pozycji uplasował się Bartosz Arłukowicz (PO), który będąc "jedynką" KE w województwach zachodniopomorskim i lubuskim, dostał 233 051 głosów.

Dziesiąte miejsce zajął wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Porozumienie Jarosława Gowina), który z listy PiS w okręgu nr 5 (pozostała część województwa mazowieckiego, bez Warszawy i okolic) otrzymał 201 495 głosów.

22.53

Była szefowa rządu, wicepremier Beata Szydło, która jako "jedynka" startowała w Małopolsce z list PiS, otrzymała - według sondażu - dokładnie 471 104 głosy. Jadwiga Wiśniewska, która była liderką listy PiS w okręgu śląskim, zajęła drugie miejsce, otrzymując 389 795 głosów.

Trzecie miejsce zajął startujący z pierwszego miejsca listy Koalicji Europejskiej w Katowicach dotychczasowy poseł PE i były premier Jerzy Buzek (PO), który otrzymał 387 466 głosów. Na kolejnej pozycji jest Janina Ochojska-Okońska (bezpartyjna), która była "jedynką" we Wrocławiu - otrzymała 293 521 głosów. Piąte miejsce zajął poseł PiS Tomasz Poręba, który w okręgu podkarpackim otrzymał 267 555 głosów.

22.39

22.37

22.36

22.35

- Na ponad 27 tys. obwodowych komisji wyborczych i blisko 30 mln wyborców, można powiedzieć, że wybory przebiegły w sposób bardzo spokojny - ocenił wiceszef PKW Sylwester Marciniak. W czasie wyborów odnotowano 19 zdarzeń, które można określić jako przestępstwa, stwierdzono też 90 wykroczeń.

22.34

- Wyniki eurowyborów stawiają nas w pozycji faworyta, ale nie przesądzają zwycięstwa w wyborach parlamentarnych; musimy z pełną pokorą ciężko pracować na to, żeby podtrzymać zaufanie Polaków - mówił wicepremier Jarosław Gowin.

22.29

Wiosna według sondażu najwyższy wynik uzyskała w okręgach: nr 4 (Warszawa i okoliczne powiaty - 10,8 proc.) i nr 7 (woj. wielkopolskie - 8,3 proc.). Konfederacja największe poparcie uzyskała w okręgu nr 12 (woj. dolnośląskie i opolskie - 7,7 proc.) i nr 9 (woj. podkarpackie - 7,3 proc.). 

22.28

Według sondażu Koalicja Europejska najwyższy wynik uzyskała w okręgach: nr 1 (woj. pomorskie - 51,8 proc.), nr 13 (woj. lubuskie i zachodniopomorskie - 47,9 proc.), nr 4 (Warszawa i okoliczne powiaty - 47,4 proc.) i nr 7 (woj. wielkopolskie - 46 proc.).

22.27

Najwyższy wynik wyborczy PiS uzyskało w okręgach: nr 9 (woj. podkarpackie - 60,7 proc.), nr 5 (część woj. mazowieckiego - 56,9 proc.), nr 8 (woj. lubelskie - 55,6 proc.) i nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie - 52,7 proc.).

22.24

Według sondażu PiS najwyższe poparcie wyborców uzyskało w siedmiu okręgach, a Koalicja Europejska w sześciu. W okręgu obejmującym Warszawę i okolice najwyższy wynik zdobyła Koalicja Europejska (47,4 proc.), a w pozostałej części woj. mazowieckiego - PiS (29,8 proc.). Na Wiosnę Roberta Biedronia w tym okręgu głos oddało 10,8 proc. wyborców, a na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy - 5 proc.

W pozostałej części województwa mazowieckiego (okręg nr 5) - według sondażu - zwyciężyło PiS (56,9 proc.). Koalicja Europejska uzyskała tam 28,4 proc. głosów, Konfederacja 5,4 proc., a Wiosna 4,9 proc.

22.20

- Przekaz wyborczy PiS, dotyczący spraw społecznych, wpasował się w oczekiwania wyborców - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ds. komunikacji strategicznej dr Sergiusz Trzeciak. Jako drugi czynnik wygranej PiS, którą wskazały wyniki exit poll, wymienił mobilizację wyborców.

22.14

- Dzisiaj wykonaliśmy jeden krok, następny krok będzie wykonany na jesieni - powiedziała w Poznaniu była premier Ewa Kopacz, która według sondażowych wyników uzyskała mandat europosła.

22.06

Paweł Kukiz poinformował w studiu telewizji Polsat, że jakiś czas temu nie przyjął propozycji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego "zaproszenia do stałej koalicji z Prawem i Sprawiedliwością, co się wiąże też z synekurami i tego typu rzeczami".

22.05

Grzegorz Schetyna zapowiedział po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów do PE, że do wyborów parlamentarnych Koalicja Europejska pójdzie w innej, szerszej formule. Według niego nie ma "innej alternatywy" dla KE.

22.04

- Okaże się, kto wygrał wybory, jak zliczy się wyniki na poziomie europejskim. Okaże się, kto jest w większej frakcji - powiedziała europosłanka PO Róża Thun, "jedynka" Koalicji Europejskiej w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, komentując pierwsze sondaże wyborcze.

22.03

21.59

- Dziękuję mieszkańcom Wielkopolski za życzliwość, sympatię, pomoc i przekonanie, że Polska jest naszą ojczyzną, a Europa naszym wspólnym, bezpiecznym domem - mówił w piątek w Poznaniu były premier Leszek Miller, który według sondażowych wyników uzyskał mandat europosła.

21.53

21.52

21.45

- Wygraliśmy w wyborach do PE, ale przed nami nadal ciężka praca; decydująca bitwa odbędzie się jesienią - podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski ocenił, że dobry wynik wyborów to efekt skuteczności wprowadzania programu PiS.

21.44

Według sondażu - wśród startujących z list Koalicji Europejskiej w PE zasiądą także m.in. Magdalena Adamowicz, Radosław Sikorski, Janina Ochojska-Okońska, Róża Thun, Bartosz Arłukowicz, Danuta Huebner, Adam Jarubas, Tomasz Frankowski, Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski, Andrzej Buła, Jan Olbrycht, Elżbieta Łukacijewska.

21.43

- Wynik PiS w wyborach do PE to sukces i preludium do wyborów parlamentarnych - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Jak dodała, PiS ma plan, jak poprawić życie mieszkańców małych i dużych miast, i traktuje go jako swoje zobowiązanie.

21.42

- Szliśmy do wyborów, by upomnieć się o sprawiedliwą społecznie Europę; to się nie zmieni, będziemy dalej o to walczyć - powiedział jeden z liderów Lewicy Razem Adrian Zandberg po przedstawieniu wstępnych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego.

21.38

21.33

21.32

Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Adam Bielan, Patryk Jaki, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Kempa, Beata Mazurek - są wśród polityków PiS, którzy otrzymali w niedzielę mandaty do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

21.31

- Możemy partyjniakom dzisiaj powiedzieć - wiosna wasza, jesień nasza - powiedział po ogłoszeniu wyników exit poll wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, który w wyborach do PE był "jedynką" na liście Kukiz'15 w Warszawie. Według sondażowych wyników Kukiz'15 nie przekroczył progu wyborczego.

21.30

 - Każdy europarlamentarzysta z list Koalicji Europejskiej jest za silną Polską w Unii Europejskiej. I to jest stuprocentowa gwarancja. To jest wielki wybór - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas niedzielnego wieczoru wyborczego.

21.29

Robert Biedroń: zrobiliśmy to, daliśmy radę, jesteśmy trzecią siłą polityczną w Polsce. To dopiero początek naszej drogi, na jesieni musimy być pierwszą siłą polityczną. 

21.23

21.21

Z Wiosny mandat do PE otrzymał m.in. Robert Biedroń, z Konfederacji m.in. Jacek Wilk.

21.18

"Rekordowa frekwencja w połączeniu ze wstępnymi wynikami oznacza, że Polacy dali bardzo silny mandat poparcia @pisorgpl. Dziękujemy! Już teraz gratuluję wszystkim europosłom z obozu Zjednoczonej Prawicy. A szczególne wyrazy uznania dla architektów wygranej: PJK i PMM" - napisał Michał Dworczyk, szef KPRM, na Twitterze.

21.16

Grzegorz Schetyna: zrobiliśmy wielki krok, razem zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to jest nasz wielki sukces. Ale wiemy, że to jest dopiero początek drogi.

21.15

Ipsos: z PiS mandaty do PE otrzymali m.in. Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Adam Bielan, Patryk Jaki, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Kempa, Beata Mazurek.

21.14

Jarosław Kaczyński: rozstrzygający bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni, musimy też zwyciężyć i to jeszcze bardziej zwyciężyć niż teraz. Wygraliśmy, ale wygraliśmy w takim stosunku, który musi nas skłaniać do jednego - do bardzo ciężkiej pracy przed wyborami parlamentarnymi.

21.13

Ipsos: z Koalicji Europejskiej mandaty do PE otrzymali m.in. Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, Bartosz Arłukowicz, Marek Belka, Danuta Huebner.

21.12

Z prognozy podziału mandatów wynika, że przy takich wynikach, jakie przyniósł sondaż exit poll, PiS miałoby w Parlamencie Europejskim 24 mandaty, Koalicja Europejska - 22 mandaty, a Wiosna i Konfederacja - po trzy mandaty. Prognozowana frekwencja wyniosła 43 proc. - wynika z sondażu exit poll.

21.10

"Historyczny wynik PiS w wyborach do Europarlamentu i piąte zwycięstwo z rzędu są najlepszym dowodem, że Polacy chcą dobrej zmiany nie tylko w Polsce, ale i w Europie"- napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

21.02

Zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Według sondażu exit poll PiS wygrywa wybory z wynikiem 42,4 proc. Koalicja Europejska zdobyła 39,1 proc., Wiosna - 6,6 proc., Konfederacja - 6,1 proc.

20.49

20.46

20.38

W jednej z obwodowych komisji wyborczych we Wrocławiu jej członek w trakcie stemplowania kart do głosowania ukrył cztery z nich w kieszeni. Decyzją komisarza wyborczego we Wrocławiu odwołano go ze składu komisji.

20.21

Polskie Radio organizuje wieczór wyborczy. Będzie on transmitowany przez Polskie Radio 24 oraz radiową Jedynkę i Trójkę. Transmisję wideo całego wieczoru wyborczego będzie można również śledzić na portalu PolskieRadio24.pl.

Wieczór wyborczy w Polskim Radiu rozpocznie się o godz. 20.40. Gospodarzami wieczoru będą Anna Popek oraz Antoni Trzmiel. Do rozmów na żywo, które poprowadzą Katarzyna Gójska oraz Krzysztof Świątek, zaproszeni będą politycy, publicyści i eksperci.

20.20

Przed polskimi placówkami dyplomatycznymi za granicą ustawiają się kolejki chętnych do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z relacji wyborców. Głosowanie za granicą będzie trwało do godz. 21 czasu lokalnego.

20.19

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory do PE 2019. Sędzia PKW: mam nadzieję, że liczenie głosów odbędzie się sprawnie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 18:54
– Mam nadzieję, że te 220 tys. osób, które ma uczestniczyć w pracach komisji obwodowych przy liczeniu głosów, zdadzą egzamin na szóstkę – mówił w "Pulsie Trójki" Sylwester Marciniak, sędzia PKW.
rozwiń zwiń