X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Brześć Kujawski: zapowiedź strzelaniny w szkole pojawiła się wcześniej w internecie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 11:20
Zapowiedź strzelaniny w szkole w Brześciu Kujawskim, której sprawcą był w poniedziałek Marek N., pojawiła się wcześniej pod zdjęciem na jego profilu w mediach społecznościowych. Wpis innego użytkownika usunięto, ale dotarły do niego wcześniej PAP i Polskie Radio PiK. 
Audio
  • Monika Chlebicz o zdarzeniu (IAR)
  • Wojewoda kujawsko-pomorski zapewnił, że życiu rannych nic nie zagraża (IAR)
Szkoła, w której doszło do strzelaniny
Szkoła, w której doszło do strzelaninyFoto: PAP/Tytus Żmijewski

O niepokojącym wpisie poinformowali dziennikarzy Polskiego Radia PiK i PAP uczniowie szkoły w Brześciu Kujawskim. Inny użytkownik popularnego portalu społecznościowego napisał po angielsku pod zdjęciem na profilu Marka N.: "To zdjęcie sprawia, że myślę o strzelaninie w szkole i ludobójstwie w Polsce". Sprawca odpisał: "To dobrze". Wpisy te pojawiły się w sieci trzy dni temu. 

Sprawca strzelaniny może usłyszeć zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Poinformowała o tym prokurator okręgowy we Włocławku, Justyna Plechowska. Dodała, że prokuratorzy z wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej prowadzą czynności procesowe. Starają się też ustalić motywy sprawcy. Ustalana jest kwalifikacja prawna przestępstwa.

Jak wyjaśniła Justyna Plechowska, prokuratorzy chcą ustalić, czy doszło do popełnienia przestępstwa z artykułu 13 paragraf 1 w związku z artykułem 148 paragraf 2 i 3, czyli usiłowania zabójstwa wielu osób przy użyciu materiałów wybuchowych. Prokurator Plechowska zapewniła, że czynności zostaną zgodnie z procedurą zakończone w ciągu 48 godzin.

Życiu poszkodowanych nic nie zagraża

Wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz, zapewnił, że życiu poszkodowanych w strzelaninie w szkole w Brześciu Kujawskim nic nie zagraża. - Przebywają oni w szpitalu i są poddawani odpowiednim procedurom - zapewnił Mikołaj Bogdanowicz. Dodał, że sprawca jest już w rękach policji.

- Przeprowadziliśmy sprawną ewakuację szkoły, wszystkie dzieci trafiły w miarę możliwości czasowej do swoich domów, są już pod opieką rodziców. Zapewniliśmy im oczywiście pomoc psychologiczną, jest wyznaczone miejsce na terenie Brześcia Kujawskiego, gdzie będą mogły skorzystać z takiej pomocy. Jeżeli będzie takie życzenie i potrzeba, będziemy udzielali takiej pomocy psychologicznej również w miejscu zamieszkania dzieci oraz rodziców - mówił na środowej konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Dzieci i ich rodzice otrzymają fachową pomoc

Jak dodał, uruchomiono również specjalną infolinię. - Uruchomiliśmy infolinię na poziomie powiatowego zarządzania kryzysowego gdzie i rodzice, i uczniowie - ale bardziej rodzice - będą mogli uzyskać informacje, kiedy powrót do szkoły, co z rzeczami, które znajdują się na terenie szkoły oraz jak będzie dalej przebiegała organizacja pracy tej placówki - powiedział.

Dzieci i pracownicy szkoły zostali objęci wszelką pomocą, w tym wsparciem psychologów - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Sprawca jest znany policji

Podczas poniedziałkowej konferencji przy szkole, w której doszło do ataku padło również pytanie do policji o podejrzanego w tej sprawie Marka N. Według pytającego miał on w ubiegłym roku w tym samym miejscu atakować maczetą inną uczennicę tej placówki. Policja potwierdziła na konferencji, że podejrzany rzeczywiście został wówczas zatrzymany.

- Najprawdopodobniej 1 lipca zeszłego roku w godzinach wieczorowo-nocnych była zgłoszona interwencja o mężczyźnie, który przebywa terenie przyszkolnym z nożem. Policjanci obsłużyli, czyli załatwili tę interwencję, odizolowali tego mężczyznę i została wezwana karetka pogotowia. Mężczyzna został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym - powiedział insp. Mirosław Elszkowski, pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Strzelanina w szkole zaczęła się po godz. 10 rano

- Do szkoły po godzinie 10 wszedł zamaskowany mężczyzna, który wrzucił do budynku petardy hukowe. Użył także broni w stosunku do pracownika szkoły - sprzątaczki. W wyniku działania petard ran doznała także uczennica szkoły - powiedziała rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy podinsp. Monika Chlebicz.

Kobietę, ranną w klatkę piersiową i brzuch, przewieziono do szpitala we Włocławku. Jest w stanie dobrym, ma przejść operację usunięcia pocisku. Drugą ofiarą napastnika jest 11-letnia uczennica, która została przetransportowana helikopterem do szpitala w Toruniu. Także jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Napastnik w rękach policji

- Mężczyzna został obezwładniony przez pracownika szkoły, po czym przekazany przybyłym na miejsce policjantom. Funkcjonariusze zabezpieczyli też broń, która poddana zostanie badaniom, by ustalić, jaki to rodzaj. Z naszych informacji wynika, że ataku dokonał 18-latek, który najprawdopodobniej był wcześniej uczniem tej szkoły - dodała Monika Chlebicz.

mr/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kraków: policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o ostrzelanie tramwajów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 23:59
Policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzewanych o ostrzelanie w Krakowie tramwajów - poinformował Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.
rozwiń zwiń