X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Fala wezbraniowa na Mazowszu, na południu kraju znów opady [TRANSMISJA]

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 12:30
Według prognoz w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej zostanie przekroczony stan alarmowy. Kulminacja fali wezbraniowej aktualnie przechodzi przez profil wodowskazowy Gusin - podał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zapewnił, że wszystkie służby odpowiedzialne za zabezpieczenie przed powodzią są przygotowane.
Audio
  • Na Mazowszu, podobnie jak w Lubuskiem nadal obowiązuje zagrożenie przed powodzią drugiego stopnia (IAR)
Zalane bulwary wiślane w Warszawie
Zalane bulwary wiślane w WarszawieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Jesteśmy absolutnie przygotowani - w ten sposób wojewoda ocenił stan przygotowania służb na wypadek powodzi. Poinformował, że na Mazowszu poziom wody w Wiśle znajduje się poniżej stanu alarmowego albo go nieznacznie przekracza. - W czterech powiatach południowego Mazowsza (woda - PAP) osiągnęła poziom alarmowy, ale fala przeszła i nic się nie stało - powiedział Sipiera. Zapewnił, że na Mazowszu fala nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. 

600 cm w Warszawie

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że obecnie na Wiśle są przekroczone stany alarmowe w woj. świętokrzyskim w Zawichoście, a w woj. lubelskim w Annopolu, Dęblinie i Puławach. Natomiast na Mazowszu nie odnotowano stanów alarmowych. 
Dodał, że w Gusinie woda osiągnęła stan ostrzegawczy.

- W Warszawie na godziny nocne planowany jest stan 600 cm - zapowiedział. Wyjaśnił, że jest to stan ostrzegawczy. Stan alarmowy w Warszawie to 650 cm. Daca wskazał, że w tym roku "fala podąża szybciej, ale jest spłaszczona". 

Wojewoda zaapelował do mieszkańców miejscowości znajdujących się nad Wisłą, aby we wtorek oraz w kolejne dni nie przebywali nad rzeką. - Żeby nie było takiej sytuacji, że ktoś sobie pozwalał na ryzyko przebywania w obszarach zagrożonych, że idzie na ryby czy wykonuje inne czynności - przestrzegł. 

Wały w stanie niedoskonałym

Sipiera zapowiedział inwestycje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej. - Postawienie wałów na całej długości Wisły na Mazowszu jest niewykonalne, (...) natomiast w tych miejscach, gdzie powinny być, będą inwestycje. W tych miejscach, gdzie wały wymagają wzmocnienia, roboty tego typu będą przeprowadzane - oznajmił. 

Prezes Wód Polskich przyznał, że wały w Gusinie są "w stanie niedoskonałym". - Dlatego Wody Polskie zaplanowały tu inwestycje. Do 15 listopada ma być wykonane zabezpieczenie przed zwierzętami ryjącymi - zapewnił. Poinformował, że zostało także "zlecone wykonanie dokumentacji na znacznie większe inwestycje" w tym terenie.

Prognoza RZGW

Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, obecnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie układają się w strefie stanów wysokich i średnich, lokalnie niskich. 

"W związku z przemieszczaniem się kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle w ciągu najbliższej doby prognozuje się na Wiśle od Zawichostu do Puław spadki stanu wody w strefie stanów wysokich, od Gusina do Włocławka wzrosty stanu wody w strefie stanów wysokich. Przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych będą się utrzymywały. W Wyszogrodzie i Kępie Polskiej prognozowane przekroczenie granicy stanów alarmowych" - informuje RZGW. 

Kulminacja fali wezbraniowej aktualnie przechodzi przez profil wodowskazowy Gusin. Na dopływach Wisły od Zawichostu do Włocławka przewiduje się stabilizację oraz miejscowe wahania w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich. Przekroczenie stanu ostrzegawczego w Januszewicach na Czarnej Włoszczowskiej będzie się utrzymywało - podaje. 

Obecnie stany ostrzegawcze przekroczone są na 4 wodowskazach w województwie mazowieckim - w tym 3 na Wiśle - Gusin, Wyszogród i Kępa Polska. W Warszawie obecnie stan Wisły wynosi 543 cm; prognozowana wysokości kulminacji to 590 cm (spodziewana poniżej stanu ostrzegawczego). W Gusinie aktualnie poziom wody wynosi 406 cm (alarmowy: 420), w Wyszogrodzie 537 cm (alarmowy: 550), w Kępie Polskiej 472 cm (alarmowy: 500 cm).

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, żeby nie zbliżać się do Wisły. Alerty z taką informacją zostały przesłane SMS-em do mieszkańców powiatów: garwolińskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego, legionowskiego, nowodworskiego, sochaczewskiego, płońskiego, płockiego. Informację o zagrożeniu otrzymali także mieszkańcy Warszawy i Płocka.

Na Mazowszu, podobnie jak w Lubuskiem, nadal obowiązuje zagrożenie powodzią drugiego stopnia.

Jak zapowiadają synoptycy, ulewne deszcze wrócą nad południową Polskę. - W województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie w czasie burz może spaść do 40 litrów na metr kwadratowy - poinformowała Magdalena Tomczuk, synoptyk z IMGW. Intensywnie padać będzie również w pasie od Dolnego Śląska po Mazury i Podlasie. W tych regionach wysokość opadu może osiągnąć 35 mm.

Hydrolog Magdalena Mańk z IMGW nie wykluczyła, że po ulewnych deszczach znów na południu kraju zostaną wprowadzone ostrzeżenia przed powodzią. - Opad ten może wywołać dość duże wzrosty stanu wody z możliwością ponownego przekroczenia stanów ostrzegawczych, ponieważ pojemność retencyjna tych obszarów jest bardzo mała po ostatniej fali deszczu - tłumaczyła Mańk.

W środę na południu także deszczowo. Padać będzie również na wschodzie kraju.

mg/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stabilizuje się sytuacja powodziowa na południu. Ostrzeżenia dla czterech powiatów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 15:00
- W całej Polsce od północy do sobotniego południa strażacy, w związku z intensywnymi opadami deszczu, interweniowali 336 razy, ale sytuacja na południu się stabilizuje - poinformował rzecznik Komendy Głównej PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenia do mieszkańców czterech powiatów w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i lubelskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa przygotowuje się na falę powodziową. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 19:30
Na godz. 20 zaplanowano zamknięcie bulwarów nad Wisłą. To z powodu fali wezbraniowej, która we wtorek ma przejść na rzece.
rozwiń zwiń