Zaczęły się obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa
- Pamiętamy o tych, którzy polegli służąc poza granicami kraju i tych, którzy na takich misjach ryzykowali swoje życie i zdrowie - mówił szef MON Mariusz Błaszczak po złożeniu kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. 29 maja obchodzony jest Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa.
2019-05-29, 10:00
Mariusz Błaszczak podkreślił, że pamiętamy o tych, którzy "ryzykowali swoje życie i zdrowie tworząc system bezpieczeństwa naszego kraju". - Pamiętamy szczególnie o tych, którzy polegli na misjach poza granicami kraju. Jesteśmy im winni szacunek, jesteśmy im winni pamięć. Pamiętamy również o tych, którzy odnieśli rany, którzy byli poszkodowani w wyniku służby pełnionej poza granicami kraju - mówił szef MON.
W tym kontekście minister obrony przypomniał, że we wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Błaszczak zaznaczył, że projekt ten został przygotowany we współpracy ze środowiskiem weteranów. Szczególnie podziękował Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych na Misjach Poza Granicami Kraju.
- Ten projekt spełnia oczekiwania weteranów, rozszerza zakres pomocy świadczonej przez państwo polskie wobec tych, którzy odnieśli rany na misjach. A więc rząd działa w ten sposób żeby zapewniać jak najlepszą opiekę dla weteranów, dla tych którzy narażali swoje życie i zdrowie służąc Polsce - powiedział szef MON.
Powiązany Artykuł

Mariusz Błaszczak: samoloty F-35A to skok, jeśli chodzi o technologię
Projekt noweli zakłada m.in. zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów, bezpłatne turnusy rehabilitacyjne, zwiększenie pomocy finansowej na naukę oraz rozszerzenie systemu ulg za przejazdy komunikacją publiczną. Ponadto projektowana nowelizacja zakłada zwiększenie dodatku dla weteranów poszkodowanych, którzy pobierają emeryturę i rentę oraz mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu ponad 30 proc., w wysokości od 10 do 50 proc. najniższej emerytury, a także wprowadzenie dodatku dla tych, których uszczerbek na zdrowie wynosi 1-9 procent.
Najbardziej poszkodowani mają też otrzymać kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone przez NFZ. Finansowanie ma się odbywać z budżetu MON i innych właściwych resortów. Resort obrony postanowił objąć wsparciem finansowym wszystkich poszkodowanych weteranów, również tych z mniejszym uszczerbkiem. Tu wsparcie będzie stosunkowo mniejsze. Ponadto wedle zapowiedzi szefa MON Mariusza Błaszczaka, każdy z weteranów zostanie dożywotnio objęty kompleksową opieką medyczną.
Status weterana posiadają w Polsce łącznie 22 482 osoby, a status weterana poszkodowanego – 857 osób.
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony w 2011 r. w uchwalonej przez Sejm ustawie o weteranach. Pierwsze oficjalne obchody odbyły się 29 maja 2012 r. Tego samego dnia przypada także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Tegoroczne obchody są rozłożone na kilka dni. Te najważniejsze zaplanowano na weekend w Rzeszowie. Wstępem do obchodów Dnia Weterana będzie zakończenie w piątek rajdu rowerowego, w którym biorą udział weterani. Wjadą do Rzeszowa wczesnym popołudniem, żeby już w sobotę wziąć udział w organizowanych co roku zawodach strzeleckich. Punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Weterana będzie niedzielna uroczystość. Rozpocznie ją msza w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na uroczysty apel w Parku Jedności Polonii z Macierzą.
Podczas apelu minister obrony wręczy odznaczenia resortowe i wyróżnienia weteranom i laureatom zawodów strzeleckich. Od 12.30 natomiast wojsko zapraszana na Piknik Weterana. Będzie można porozmawiać z żołnierzami, zobaczyć z bliska wojskowy sprzęt i wyposażenie indywidualne mundurowych. Nie zabraknie też pokazów walki wręcz i żołnierskiej grochówki.
fc