Premier o wystawie na Zamku Królewskim: inspirująca opowieść o bogactwie naszej historii
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się wernisaż wystawy "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku”. Premier Mateusz Morawiecki w specjalnym liście do organizatorów wystawy zwrócił uwagę, że ekspozycja to znaczące wydarzenie, które ma szansę zapisać się w dziejach muzealnictwa jako pierwsza wystawa poświęcona klejnotom w Polsce w XVI i XVII wieku.
2019-05-29, 20:46
List odczytał szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. "Ta wystawa jest inspirująca opowieścią o bogactwie naszej historii i kultury, to prezentowany w miniaturze XVI i XVII wieczny skarbiec naszego narodu i polskiego dziedzictwa" - napisał premier. Wyraził przekonanie, że wystawa będzie służyć refleksji odwiedzających nad dziedzictwem kulturowym Polski i Polaków i budować ich poczucie dumy.
Dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski otwierając wystawę powiedział, że dzięki niej udaje się zrealizować jeden celów, który pozwoli Zamkowi Królewskiemu pokazać wielkość Rzeczpospolitej. - To jest wystawa pokazująca chwałę i prestiż i wielkość Rzeczpospolitej XVI i XVII - podkreślił Wojciech Fałkowski. Zwrócił uwagę, że chodzi o klejnoty, precjoza i złoto, jako "instrument budowania pozycji na skalę całego kontynentu przez polską monarchię szesnastego i siedemnastego stulecia".
W wernisażu uczestniczył wicepremier i minister kultury i dziedzictwa Narodowego profesor Piotr Gliński, przedstawiciele parlamentu i europarlamentu, ambasadorowie Chile i Kanady, przedstawiciele Episkopatu Polski.
Wernisaż uświetnił koncert fortepianowy Małgorzaty Bańki.
REKLAMA
Wystawa otwiera objęcie mecenatu KGHM Polska Miedź S.A. nad Zamkiem Królewskim w Warszawie.
Wystawa "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku" prezentuje prawie pięćset dzieł ze zbiorów rodzimych i zagranicznych. Towarzyszy jej katalog, ilustrujący wyroby jubilerskie. Oprócz znanych dzieł jubilerskich z dworu Jagiellonów i Wazów, znajdują się w nim kosztowności ze skarbców polskich kościołów. Prezentowane są cenne zabytki, jak rubinowa i diamentowa sukienka Matki Bożej Częstochowskiej, czy wykonana z diamentów i złota monstrancja ojca Augustyna Kordeckiego z 1672 roku - votum za ocalenie od potopu szwedzkiego, pochodzą z Jasnej Góry.
Eksponaty sprowadzono z Wilna, ze skarbca Tyszkiewiczów. Inne pochodzą z paryskiego Luwru, prywatnej kolekcji w Londynie, a także muzeów we Florencji, Brna, Monachium, Uppsali i Nowego Jorku.
Wystawa będzie prezentowana do 4 sierpnia. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
REKLAMA
dcz
REKLAMA