X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kościół i IPN konferencją uczczą 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 06:59
Z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny oraz 30-lecia odzyskania przez Polskę wolności, w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęło się spotkanie edukacyjne pod tytułem "Jan Paweł II: Fundamenty Demokracji". Konferencja jest związana z głównymi obchodami rocznicowymi w Gnieźnie.
Audio
  • Szef IPN, Jarosław Szarek: Jan Paweł II w Gnieźnie w 1979 roku mówił o "dwóch płucach Europy" (IAR)
  • Piotr Gliński: wizyta Jana Pawła II w Polsce w 1979 r. była wydarzeniem przełomowym (IAR)
Pomnik Jana Pawła II
Pomnik Jana Pawła IIFoto: Shutterstock.com

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedzIał, że pierwsza wizyta papieża Jana Pawła II w ojczyźnie zapoczątkowała wielkie zmiany geopolityczne.

dziwisz 1200 shutterstock.jpg
Kard. Stanisław Dziwisz: Jan Paweł II nigdy nie tolerował zła

- To wydarzenie było przełomowe dlatego, że wiązało się z wizytą autorytetu, ale przede wszystkim wybitnego człowieka, który był posłańcem wartości i był też pełen bardzo ważnej aksjologii. Ta aksjologia była i jest szalenie ważna w wierze dla każdego człowieka, społeczeństwa i wspólnoty politycznej - powiedział Piotr Gliński.

Gnieźnieńską konferencję pod tytułem "I pielgrzymka Jana Pawła II do Polski", odbywającą się z okazji 40. rocznicy pierwszej wizyty papieża Polaka w ojczyźnie, organizują Instytut Pamięci Narodowej i archidiecezja gnieźnieńska. Przez dwa dni naukowcy omawiają przebieg pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski, m.in. najważniejsze wątki papieskiego nauczania w trakcie pobytu w Warszawie, Gnieźnie i na Jasnej Górze. Przypomną też reakcje wiernych i postawy władz komunistycznych wobec wizyty Jana Pawła II w Polsce.

Jarosław Szarek przypomina, że 3 czerwca 1979 r. podczas homilii w czasie mszy na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie Jan Paweł II odniósł się do wielowiekowej chrześcijańskiej tradycji państw, które pozostawały pod wpływem sowieckiej dyktatury po II wojnie światowej. Papież - przypomina prezes IPN - mówił wtedy, kiedy Europa była przedzielona żelazną kurtyną, o tym, że jest jedna Europa, w której łączą się tradycje wschodu i zachodu.

Drugi dzień konferencji otworzy prezentacja portalu internetowego IPN poświęconego I pielgrzymce Jana Pawła II do Polski.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia i poznaj historię pontyfikatu papieża Polaka.

mbl/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

99 lat temu urodził się Karol Wojtyła

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 09:43
99 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał. 16 października 1978 roku wybrany na papieża przyjął imię Jana Pawła II. Z tej okazji w rodzinnej miejscowości Karola Wojtyły organizowane są obchody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budapeszt: relikwia św. Jana Pawła II umieszczona w bazylice św. Stefana

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 15:20
Uroczyste wprowadzenie relikwii świętego Jana Pawła II do bazyliki św. Stefana w Budapeszcie odbyło się w niedzielę w obecności licznie zgromadzonych wiernych, w tym przedstawicieli Polonii węgierskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bujak. "Ducha wiary i religii przekazał fotografiom"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 14:41
Adam Bujak - autor 150 albumów fotograficznych. W cyklu Jolanty Fajkowskiej "Już taki jestem" opowiedział o tym, co najchętniej uwieczniał na swoich zdjęciach, dlaczego szczególnie podziwia sztukę, na której widnieje Matka Boża oraz jak wspomina swoją przyjaźń z papieżem Janem Pawłem II. 
rozwiń zwiń