Kościół i IPN konferencją uczczą 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny oraz 30-lecia odzyskania przez Polskę wolności, w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęło się spotkanie edukacyjne pod tytułem "Jan Paweł II: Fundamenty Demokracji". Konferencja jest związana z głównymi obchodami rocznicowymi w Gnieźnie.

2019-05-30, 06:59

Kościół i IPN konferencją uczczą 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
Pomnik Jana Pawła II. Foto: Shutterstock.com

Posłuchaj

Szef IPN, Jarosław Szarek: Jan Paweł II w Gnieźnie w 1979 roku mówił o "dwóch płucach Europy" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedzIał, że pierwsza wizyta papieża Jana Pawła II w ojczyźnie zapoczątkowała wielkie zmiany geopolityczne.

Powiązany Artykuł

dziwisz 1200 shutterstock.jpg
Kard. Stanisław Dziwisz: Jan Paweł II nigdy nie tolerował zła

- To wydarzenie było przełomowe dlatego, że wiązało się z wizytą autorytetu, ale przede wszystkim wybitnego człowieka, który był posłańcem wartości i był też pełen bardzo ważnej aksjologii. Ta aksjologia była i jest szalenie ważna w wierze dla każdego człowieka, społeczeństwa i wspólnoty politycznej - powiedział Piotr Gliński.

Gnieźnieńską konferencję pod tytułem "I pielgrzymka Jana Pawła II do Polski", odbywającą się z okazji 40. rocznicy pierwszej wizyty papieża Polaka w ojczyźnie, organizują Instytut Pamięci Narodowej i archidiecezja gnieźnieńska. Przez dwa dni naukowcy omawiają przebieg pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski, m.in. najważniejsze wątki papieskiego nauczania w trakcie pobytu w Warszawie, Gnieźnie i na Jasnej Górze. Przypomną też reakcje wiernych i postawy władz komunistycznych wobec wizyty Jana Pawła II w Polsce.

Jarosław Szarek przypomina, że 3 czerwca 1979 r. podczas homilii w czasie mszy na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie Jan Paweł II odniósł się do wielowiekowej chrześcijańskiej tradycji państw, które pozostawały pod wpływem sowieckiej dyktatury po II wojnie światowej. Papież - przypomina prezes IPN - mówił wtedy, kiedy Europa była przedzielona żelazną kurtyną, o tym, że jest jedna Europa, w której łączą się tradycje wschodu i zachodu.

REKLAMA

Drugi dzień konferencji otworzy prezentacja portalu internetowego IPN poświęconego I pielgrzymce Jana Pawła II do Polski.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia i poznaj historię pontyfikatu papieża Polaka.

mbl/bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej