X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Płońsk: figura Chrystusa rozbita na kawałki, dochodzenie ws. znieważenia przedmiotu czci religijnej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 17:37
Policja wszczęła dochodzenie w sprawie zniszczenia krzyża z figurą Chrystusa w kaplicy parafii św. Ojca Pio w Płońsku (Mazowieckie). Postępowanie dotyczy art. 196 Kodeksu karnego, czyli znieważenia przedmiotu czci religijnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Paolo Gallo

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka płońskiej policji podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska, zawiadomienie o zniszczeniu krucyfiksu złożył na początku tygodnia wikariusz parafii, gdzie doszło do zdarzenia.

- Prowadzone jest dochodzenie w kierunku art. 196 Kodeksu karnego. Na miejscu wykonano wszystkie niezbędne czynności procesowe. Postępowanie ma na celu ustalenie, w jakich okolicznościach doszło do uszkodzenia krzyża i figury Chrystusa oraz ustalenie ewentualnego sprawcy – powiedziała PAP Drężek-Zmysłowska.

Art. 196 Kodeksu karnego mówi o tym, że "kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Według lokalnych mediów, opisujących zniszczenie krucyfiksu, figura Chrystusa z krzyża wiszącego w kruchcie kaplicy płońskiej parafii św. Ojca Pio, została rozbita na kawałki. O zniszczeniu powiadomiła w miniony wtorek księży jedna z parafianek.

- Krzyż zniszczono w akcie jakiegoś szaleństwa i działania ewidentnie na szkodę i sprofanowania tego ciała Chrystusa wyeksponowanego na tymże krzyżu – cytuje proboszcza parafii św. Ojca Pio ks. Tomasza Markowicza portal plonskwsieci.pl.

- Jest to wielki ból, wielka krzywda, nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla samego Boga, a dla nas ludzi wiary jest to kolejny taki moment, kiedy zastanawiamy się, jak daleko człowiek jest zdolny posunąć się w swoim złym działaniu – powiedział płońskiemu portalowi ks. Markowicz.

Jak informuje plonskwsieci.pl, fragmenty figury Chrystusa wraz z krzyżem zostały obecnie umieszczone przed ołtarzem kaplicy parafii św. Ojca Pio.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak