X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Będzie nowa ustawa o pracownikach sądów i prokuratur. Dziś MS przedstawi propozycje

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 11:08
Dzisiaj w godzinach popołudniowych z resortu sprawiedliwości wyjdzie projekt ustawy o pracownikach sądów i prokuratur. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiedział, że projekt przewiduje m.in. wprowadzenie dodatku wielkomiejskiego i mnożnikowego systemu wynagrodzeń.
Ministerstwo sprawiedliwości
Ministerstwo sprawiedliwościFoto: IAR/Łukasz Kowalski

ziobro-pap-1200.jpg
Minister sprawiedliwości chce kar surowych i nieuchronnych

Na początku maja pod siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości powstało miasteczko namiotowe pracowników prokuratury i sądów. Protestujący domagają się wzrostu płac o 1150 zł oraz poprawy warunków pracy.

Wiceminister Wójcik odniósł się w piątek w rozmowie w TVP do sprawy protestu pracowników sądów i prokuratur. - Będzie nowa ustawa o pracownikach sądów i prokuratur. Chcemy, żeby sprawa była rozwiązana systemowo. Mam nadzieję, że już w godzinach popołudniowych z resortu wyjdzie bardzo dobra propozycja - powiedział Wójcik.

Jak wyjaśnił, opracowany przez MS projekt ustawy zakłada m.in. wprowadzenie dodatku wielkomiejskiego. - Daliśmy pewne propozycje. Ci pracownicy będą funkcjonariuszami publicznymi. Będzie dodatek wielkomiejski, będzie kwestia mnożników, kwestia uregulowania tak zwanych aresztowych posiedzeń, gdzie uczestniczą pracownicy - wskazał.

Będzie spotkanie protestujących z premierem?

Dodał przy tym, że w piątek spotka się z przedstawicielami protestujących przed MS pracowników sądów i prokuratur. Według niego, "tego do tej pory nie było". - Po raz pierwszy od 20 lat będzie szansa na systemowe rozwiązanie problemów pracowników wymiaru sprawiedliwości, prokuratur. To jest rzesza prawie 40 tys. ludzi - mówił

- Trzy dni temu w czasie posiedzenia szczegółowo przedstawiliśmy informacje, czym się różnimy od naszych poprzedników. Oni o złotówkę nawet nie podnieśli wynagrodzeń tym ludziom. Wówczas tak naprawdę pracownicy zubożali. My podnosimy rok do roku. Jeżeli będziemy rządzili w kolejnej kadencji, proces ten będzie postępował - powiedział też Wójcik.

Pytany, czy dojdzie do spotkania protestujących z premierem odpowiedział, że o to "trzeba zapytać przedstawicieli KPRM". - Wiem, że zawsze wiceszef KPRM Paweł Szrot uczestniczy w spotkaniach i odpowiada na pytania dotyczące kwestii systemowych, w jaki sposób KPRM może wspierać nasze działania. Nie wiem, czy premier się spotka. Dzisiaj mam polecenie od ministra Zbigniewa Ziobro, żeby doprowadzić jednak do znalezienia kompromisu. I myślę, że ten kompromis znaleźliśmy - podkreślił Wójcik.

Apel związkowców

O kwestii wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości i założeniach projektu ustawy przedstawiciele rządu i protestujący dyskutowali już we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Związkowcy zaapelowali wówczas o natychmiastowy wzrost wynagrodzenia; wskazywali, że sytuacja finansowa pracowników sądów jest katastrofalna. Wiceminister Wójcik odnosząc się do tych postulatów zapewnił, że projekt nowych przepisów w tej sprawie jest już gotowy.

Z danych Solidarności pracowników sądownictwa wynika, że około 95 proc. pracowników sądów, z wyłączeniem sędziów, asesorów, referendarzy i kuratorów sądowych, zarabia mniej niż 2852 zł netto, w tym 20 proc. nie więcej niż 1808 zł netto.

Jak podają związkowcy, zgodnie z przepisami pracownicy sądów nie mają prawa do podjęcia dodatkowego zatrudnienia. Niskie pensje i bardzo trudne warunki pracy powodują masowy odpływ pracowników z sądów i prokuratury. W ciągu ostatnich 4 lat z sądów odeszło 20 tys. wykwalifikowanych pracowników - informuje Solidarność.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak