X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: Jan Paweł II obudził w Polakach solidarność i pragnienie wolności

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 12:30
- Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski obudziła w Polakach solidarność i pragnienie wolności. Papież postawił w centrum życia społecznego rodzinę i takie motto przyświeca również nam, to myśl przewodnia, którą się kierujemy - mówił w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Mateusz Morawiecki podkreślił, że dzieło Jana Pawła II stworzyło nową przestrzeń myślenia dla pragnień o wolności i demokracji (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas konferencji naukowej Obudził Solidarność
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas konferencji naukowej "Obudził Solidarność"Foto: PAP/Adam Warżawa

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się w poniedziałek konferencja naukowa pt. "Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny", w której wziął udział premier, ministrowie rządu, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, parlamentarzyści i duchowni. List do uczestników konferencji skierował prezydent Andrzej Duda.

- Jesteśmy w historycznym miejscu, gdzie rodziła się "Solidarność". Ale zanim się narodziła, to kilkanaście miesięcy wcześniej Jan Paweł II, papież Polak obudził w nas tę solidarność. Jego dzieło i jego słowa stworzyły zupełnie nową przestrzeń myślenia, nową przestrzeń dla pragnień wolności, niepodległości i demokracji - podkreślił szef rządu.

Jak dodał, to właśnie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski papież obudził w Polakach solidarność. - Przyniósł też do Polski coś wyjątkowego w tamtych latach wielkich i głębokich podziałów - trzeba sobie powiedzieć, że byli oni i byliśmy my - papież przyniósł wówczas ziarno porozumienia. Ojciec Święty był ojcem porozumienia między Polakami - powiedział Mateusz Morawiecki. - To porozumienie dało też późniejszy posiew wolności - zaznaczył.

- Wbrew dzisiejszym różnym zapatrywaniom, spojrzeniu na naszą rzeczywistość, wielkim naszym pragnieniem jest również to porozumienie, to obudzenie milczącej większości - bo to nastąpiło wtedy, 40 lat temu, 39 lat temu - mówił premier. - Nie chcę mojego wystąpienia w żaden sposób zabarwiać jakimś politycznym wydźwiękiem, ale myślę, że przynajmniej tak się staramy, żeby ta milcząca większość dochodziła coraz bardziej do głosu, żeby to był jej czas. I to staje się coraz bardziej jej czas - oświadczył.

- Chcemy reprezentować ludzi, chcemy i reprezentujmy tę, mam nadzieję, większość Polaków. Zapraszamy do naszego życia publicznego, społecznego wszystkich Polaków. Bo tak jak Jan Paweł II postawił w epicentrum życia społecznego rodzinę, a w epicentrum życia gospodarczego postawił pracownika, świat pracy, świat pracowniczy, takie motto przyświeca również nam w 40. rocznicę jego pielgrzymki do ojczyzny. To jest myśl przewodnia, którą się kierujemy - powiedział Mateusz Morawiecki. - Chcemy, żeby możliwie wszyscy korzystali z owoców wzrostu gospodarczego, z owoców wolności, owoców sprawiedliwości i solidarności - zadeklarował.

Premier wspomniał, że podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski miał 11 lat i jeździł na spotkania z papieżem. Dodał, że jego ojciec Kornel Morawiecki na każdej mszy miał transparent z napisem: "Wiara, niepodległość". - Dzisiaj możemy czuć się wszyscy spadkobiercami tamtych dni. Idziemy, Ojcze Święty, tą drogą, którą wytyczyłeś w tamtych dniach i późnej - zaznaczył szef rządu.

- My nie boimy się iść pod prąd, wbrew większości, ogromnej większości mediów, wbrew siłom zagranicznym, polskim, potężnym siłom tego świata, bo wiemy, że idziemy Twoją drogą, wiemy, że idziemy drogą "Solidarności" - oświadczył Mateusz Morawiecki.

List od prezydenta

Prezydent w swoim liście podkreślił, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była "dla naszego kraju wydarzeniem epokowym". "Pamiętne słowa (Jana Pawła II) w Warszawie obudziły w nas ducha wolności i stały się impulsem do działania, którego owocem stał się ruch »Solidarności«, a w efekcie upadek komunizmu" - napisał prezydent. Podkreślił, że wolna Polska była wielkim pragnieniem Jana Pawła II, a jego nauczanie jest dziś "wielkim dziedzictwem myśli, w której centrum jest godność każdego człowieka". Ta godność "wyraża się poprzez pracę i dzięki pracy" - zaznaczył.

Andrzej Duda przypomniał też przemówienie Jana Pawła II z 6 czerwca 1979 roku wygłoszone do pielgrzymów w Częstochowie. W tym przemówieniu - jak stwierdził prezydent - Ojciec Święty podkreślił, że leży mu na sercu, aby Polska stała się potężna i bogata przez swoją pracę.

"Możemy powiedzieć, że po 40 latach to pragnienie się spełnia. Polski sukces gospodarczy, który staje się faktem, idzie w parze z budową sprawiedliwego i solidarnego państwa, w którym wszyscy coraz pełniej mogą korzystać z owoców swojej pracy. Nie jest to jednak łatwe zadanie. To proces, w który pojawiają się również konflikty i napięcia, ale jestem głęboko przekonany, że jesteśmy jako kraj na dobrej i właściwej drodze" - podkreślił.

Piotr Duda: Jan Paweł II obudził w nas solidarność

Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda również mówił, że Jan Paweł II "obudził w nas solidarność, obudził w nas także dumę i poczucie własnej wartości".

- To, co stało się później w 1980 roku tutaj, w sierpniu, ale także w całym naszym kraju, było tylko dopełnieniem słów Ojca Świętego Jana Pawła II. Wszyscy doskonale o tym wiemy, że nie byłoby Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", nie byłoby strajku w 1988 roku, nie byłoby także ważnego wydarzenia, jakim był Okrągły Stół, a także niepełne demokratyczne wybory 4 czerwca, gdyby nie pielgrzymka i słowa Ojca Świętego Jana Pawła II - powiedział.

- Jestem wzruszony, że możemy się spotkać tutaj, w Gdańsku. Tu, gdzie ostatnimi czasy dzieją się gorszące sceny, gdzie obraża się Kościół katolicki i nasze uczucia religijne Polaków, bo doskonale o tym wiemy, że bardzo wiele zawdzięczamy naszej wolności Kościołowi katolickiemu, a także Ojcowi Świętemu Janowi Pawłowi II - podkreślił Piotr Duda. - Wielu księży oddało życie za wolną Polskę. Najlepszym, dobitnym tego przykładem jest męczeńska śmierć naszego patrona - błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - dodał szef "Solidarności".

Piotr Duda złożył specjalne podziękowania obecnej na konferencji szefowej MRPiPS Elżbiecie Rafalskiej, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego.

- Będzie pani godnym reprezentantem naszych pracowniczych spraw i rodziny polskiej w Parlamencie Europejskim - podkreślił szef "Solidarności".

- Proszę nie personalizować naszych programów społecznych z moją osobą, ja byłam tylko zwyczajnym wyrobnikiem. To nasz program, nasza troska i solidarność o ludzi, o to, żeby w Polsce żyło się lepiej - odpowiedziała Elżbieta Rafalska.

Podczas uroczystości tytułem Człowieka Roku 2018 "Tygodnika Solidarność" wyróżniono proboszcza bazyliki św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwika Kowalskiego.

Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski trwała od 2 do 10 czerwca 1979 roku. To wówczas papież wypowiedział w Warszawie słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!". Podczas tej pielgrzymki papież odwiedził także Kraków, Częstochowę, Gniezno, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdańsk: obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 11:11
W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się w poniedziałek konferencja naukowa pt. "Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny”, w której wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, ministrowie rządu, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, parlamentarzyści i duchowni. List do uczestników konferencji skierował prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń