Nowy szef MEN Dariusz Piontkowski: jesteśmy w trakcie wielkiej zmiany systemowej i programowej

2019-06-04, 15:38

Nowy szef MEN Dariusz Piontkowski: jesteśmy w trakcie wielkiej zmiany systemowej i programowej
Była minister edukacji narodowej Anna Zalewska , nowy szef MEN Dariusz Piontkowski (2L) sekretarz stanu Marzena Machałek oraz podsekretarz stanu Maciej Kopeć (P) podczas przekazania obowiązków przez Annę Zalewską nowemu szefowi MEN. Foto: PAP/Piotr Nowak

- Jesteśmy w trakcie wielkiej zmiany systemowej i programowej, ona ciągle trwa, reforma edukacji obejmuje kolejne roczniki, wkracza do szkół średnich - powiedział dziennikarzom Dariusz Piontkowski po objęciu stanowiska ministra edukacji narodowej. 

Posłuchaj

Anna Zalewska o zadaniach nowego szefa MEN (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Piontkowski we wtorek po południu przybył do gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Powitała go tam jego poprzedniczka na stanowisku Anna Zalewska, która w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyła mandat eurodeputowanej. Towarzyszyli jej wiceministrowie Marzena Machałek i Maciej Kopeć. 

- Przede wszystkim chciałbym podziękować pani minister i państwu ministrom za to, co zrobili dotychczas w resorcie, bo przecież jesteśmy w trakcie wielkiej zmiany systemowej, programowej. Ona ciągle trwa. Nie będziemy oczywiście tego zmieniali, szkoła nie lubi rewolucji, które odbywają się zbyt często. Reforma obejmuje kolejne roczniki, wkracza w tej chwili do szkoły średniej. Mamy też za chwilę wielką reformę szkolnictwa zawodowego, (...) która jest bardzo istotna, choćby ze względu na to, co się dzieje na naszym rynku pracy - powiedział dziennikarzom Piontkowski.

- Tak jak w każdej dziedzinie, także w szkolnictwie, nic nie zamyka się i nic się nie kończy ostatecznie, dopóki świat się nie zakończy, a świat się nie kończy, więc my tutaj będziemy kontynuowali pracę, aby edukacja naszych dzieci była na jak najwyższym poziomie, aby nauczyciele, którzy byli zadowoleni z pracy, a jednocześnie, by efekty ich pracy były jak najlepsze, aby kolejne pokolenia Polaków były dobrze przygotowane do dorosłego życia, były dobrze wychowane, były nadal patriotami, żeby kochali Polskę - mówił. Dodał, że przed MEN stoją wyzwania tak jak przed każdym innym resortem.

Dariusz Piontkowski w Sejmie zasiada od 2011 roku. Jest wiceprzewodniczącym sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży. Od lutego pełni funkcję pełnomocnika struktur Prawa i Sprawiedliwości w województwie podlaskim. Brał między innymi udział w tzw. okrągłym stole edukacyjnym, który miał być odpowiedzią na strajk nauczycieli. Był radnym i marszałkiem województwa podlaskiego.

Karierę polityczną rozpoczął w 1990 roku, kiedy przystąpił do Porozumienia Centrum, pierwszej partii braci Kaczyńskich, następnie został członkiem PiS. W przedterminowych wyborach w 2007 roku zdobył mandat z listy PiS do sejmiku podlaskiego. W maju tego samego roku, po zawiązaniu koalicji przez PiS i PSL, został powołany na urząd marszałka województwa. Odwołano go z tej funkcji w styczniu 2008, po zmianie układu sił w sejmiku i podpisaniu porozumienia przez Platformę Obywatelską, PSL i "Prawicę Podlasia", zawiązaną przez część radnych PiS. Po wyborach samorządowych w 2010 roku Piontkowski ponownie został radnym wojewódzkim. Rok później w wyborach do Sejmu po raz pierwszy zdobył mandat poselski. Był członkiem komisji edukacji, nauki i młodzieży oraz komisji zdrowia. Cztery lata temu z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Poza komisją edukacji pracuje w tej kadencji także w komisjach: ochrony środowiska oraz kultury i środków masowego przekazu. Należy też do kilku parlamentarnych zespołów, w tym tradycji i pamięci żołnierzy wyklętych.

Urodził się 17 grudnia 1964 roku w Sielcu. Z wykształcenia jest historykiem. Ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Odbył też studia podyplomowe w zakresie zarządzania kadrami w administracji publicznej i zarządzania oświatą. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w białostockim I Liceum Ogólnokształcącym. Został uhonorowany Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.


PAP/IAR/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej