more_horiz
Wiadomości

Marcin Makowski: samorządy powinny unikać walki partyjnej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 14:11
- Niepokoją mnie zapowiedzi samorządowców aktywnie wkraczających na teren polityki partyjnej. Miasta czy samorządy powinny mieć inne cele i priorytety, skupiać się na problemach charakterystycznych dla regionu – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski, publicysta tygodnika DoRzeczy.
Audio
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podpisuje 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów podczas spotkania Samorządna Rzeczpospolita Gdańsk, 04.06.2019.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podpisuje 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów podczas spotkania „Samorządna Rzeczpospolita” Gdańsk, 04.06.2019.Foto: PAP/Adam Warżawa

Marcin Makowski komentował zaangażowanie samorządów w kampanię wyborczą do wyborów parlamentarnych. - Nie jest to oczywiście nic nowego, prezydenci Jacek Jaśkowiak czy Rafał Trzaskowski uczynili ze swojej opozycyjności element tożsamości. Zarzuca się dobrze rozumianą apolityczność regionów i samorządów, która do tej pory dobrze się broniła w Polsce. Być może jako recepta na sukces zjednoczonej opozycji widziana jest mobilizacja tego elektoratu, który dał jej w większych miastach przytłaczające zwycięstwo podczas wyborów samorządowych – mówił gość audycji.

- Byłaby to bardzo redukcyjna diagnoza przyczyn porażki Koalicji Europejskiej mówiąca, że elektorat miejski za mało się zmobilizował. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r po dwóch strategicznych porażkach obozu ówczesnego rządu, gdy wysnuto wniosek, że mało straszono PiS i mobilizowano wyborców. Po kolejnej porażce zakłada się, że powinno się podjąć więcej takich działań, jak poprzednio. Trudno robiąc to samo oczekiwać innych efektów – zauważył publicysta.

Sesja "Samorządna Rzeczpospolita" zorganizowana została w ramach odbywającego się w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które miały miejsce 4 czerwca 1989 r. - Mamy odważny plan, aby na nowo określić miejsce i rolę samorządu w strukturze władzy w Polsce. Chcemy wyznaczyć swoje miejsce (…) i rolę – powiedziała podczas debaty prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wyjaśniając, że grono samorządowców opracowało 21 tez, które mają zostać w najbliższym czasie poddane pod dyskusję.

Więcej w zapisie audycji. 

Rozmawiał Antoni Trzmiel

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 13.33

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem