X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje abp Bolesław Pylak, były metropolita lubelski, najstarszy polski biskup

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 15:14
W Lublinie zmarł arcybiskup senior Bolesław Pylak, biskup lubelski w latach 1975-1997, miał 97 lat. Był najstarszym polskim biskupem. 
Abp senior Bolesław Pylak
Abp senior Bolesław PylakFoto: PAP/Mirosław Trembecki

O śmierci abp. Pylaka poinformowała kuria lubelska na stronie internetowej. "Informacje o pogrzebie zostaną podane po ich ustaleniu" - głosi zamieszczony na stronie komunikat. 

Abp Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 roku w Łopienniku Górnym koło Krasnegostawu. Do gimnazjum i liceum uczęszczał w Tarnowskich Górach, maturę zdawał jako eksternista w czasie II wojny światowej. 

jan paweł II NAC 1200.jpg
40-lecie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. "Niezatarte ślady" - reportaż Joanny Bogusławskiej

W 1943 roku wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego, które w tym czasie mieściło się w Krężnicy Jarej. W czerwcu 1948 roku został wyświęcony na kapłana i rozpoczął pracę jako wikariusz parafii Nałęczów. W 1952 roku rozpoczął pracę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jako młodszy asystent przy katedrze teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym, w 1953 roku uzyskał tytuł doktora. Równocześnie był wykładowcą w Lubelskim Seminarium Duchownym. Od 1959 roku był wicerektorem seminarium duchownego. 

Godność metropolity nadana przez Jana Pawła II

Święcenia biskupie przyjął 29 maja 1966 roku. Pełniąc obowiązki biskupie, kontynuował pracę naukową. W 1969 roku habilitował się z zakresu teologii dogmatycznej, a po otrzymaniu nominacji na docenta został kierownikiem katedry teologii dogmatycznej. W 1988 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego teologii. 27 czerwca 1975 roku mianowany został biskupem lubelskim, a od 20 lipca 1975 roku objął rządy w diecezji. 25 marca 1992 roku podniesiony został do godności arcybiskupa metropolity lubelskiego, paliusz metropolity otrzymał z rąk Jana Pawła II 29 czerwca 1992 roku. 

Zgodnie z wymogiem prawnym po ukończeniu 75. roku życia w 1996 roku złożył rezygnację z urzędu. 14 czerwca 1997 roku został zwolniony z obowiązków i przeniesiony w stan emerytalny.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Duda: papież Jan Paweł II obudził w nas solidarność i poczucie własnej wartości

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 10:59
- Ojciec Święty Jan Paweł II budził w nas solidarność, obudził w nas także dumę i poczucie własnej wartości - powiedział szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, otwierając konferencję naukową w 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Jak podkreślił, bez polskiego papieża nie byłoby wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Stanisław Dziwisz: jesteśmy w wolnej Polsce dzięki Janowi Pawłowi II

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 21:23
- Jesteśmy w Polsce wolnej i suwerennej dzięki Janowi Pawłowi II, który oparł swoje pasterzowanie o Matkę Najświętszą, do której zwracał się często tu, na Jasnej Górze – powiedział we wtorek w Częstochowie kard. Stanisław Dziwisz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie pierwszej podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 22:12
Mija właśnie 40 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Jak przygotowywano się wówczas do przyjazdu papieża Polaka? 
rozwiń zwiń